Daha Cesur Yaşamanın 4 Yolu!

18
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

İLHAM - Cesur OlmakKutsadığımız kahramanlarda ve dünyaya yön veren yaratıcı kişiliklerde, onları korkularının ötesine taşıyabilen bir zihin yapısı var. Denemeye, kaybetmeye, kaybetmenin bir sonraki aşama için basamak olduğunu fark etmeye cesaretleri var. Sıra dışı insanlar sınırların sabit olmadığının bilincindelerdir. Her zorladığımızda sınırı biraz daha geçer, yeni bir sınır yaratırız. Buna sporda, bilimde ve teknolojide şahit olabilirsiniz. Yarının limitleri bugünün limitleri ile aynı olmayacak. Sınırlarınızı aşmak için öngörüleri kuvvetli olan yaratıcı insanların aşağıdaki stratejilerine göz atın.

1. Denemekten ve Hata Yapmaktan Korkmayın

Yeni bir iş veya yaratıcı bir girişim başarılı olmak için sizden risk almanızı ve hatalarınızdan ders çıkarabilmenizi talep eder. Ne yazık ki çoğu insan bu çabaya gönüllü olmuyor. Aslında doğduğumuz andan beri başımıza gelebilecek en kötü şeyin hata yapmak olduğu saçmalığı ile beynimiz yıkanıyor. Yaratıcı ve ön görü sahibi insanlar, hatalara bu gözle bakmazlar. Apple firmasının vizyoner kurucusu Steve Jobs bu konuda iyi bir örnek teşkil ediyor. Jobs grafik kullanıcı arayüzü gibi var olan bir teknolojide harika bir potansiyel gördü. Bu potansiyel yeni bir elektronik cihaza dönüşecekti: Kişiye özel bilgisayar. Ancak birkaç yıl sonra Jobs yönetimsel anlaşmazlıklar yüzünden istifa etti ve NeXT adındaki kendi yazılım firmasını kurdu.

2. Zorluklarla Mücadele Edin

Başkalarının pes ettiği zorlu zamanlarda cesur insanlar işe yarayan formülü bulana kadar yeni fikirler üretmeye devam ederler. Zor anlarla mücadele etmeyi öğrenmenin güzel bir örneği 1970 yılında Apollo 13 uzay görevinde yaşandı. Bu uzay gemisi aya doğru ilerlerken elektrik kısa devresinden kaynaklanan bir kıvılcım yüzünden oksijen tanklarının birinde patlama yaşandı. Bu patlama yüzünden yolculuk boyunca astronotların birçok ihtiyacını karşılamak için inşa edilen hizmet modülü kullanılamaz hale geldi. Mürettebat susuzluk, soğuk, güç kaybı ve karbon dioksit birikmesi gibi bir sürü problemle yüzleşmek zorunda kaldı. Bütün koşullar aynı soruya yöneltiyordu: Eve dönebilecekler miydi? Görev komutanları fark etmişlerdi ki astronotları hayatta tutmanın tek çaresi yaşam desteği, aya inme ve eve dönüş için üretilen ay modülünü kullanmak.

3. Kalıpların Dışına Çıkın

Çoğu kişi toplumsal kalıplara uyar ve herkes hangi yolu takip ediyor gibi görünüyorsa o yolu takip etmeye çalışır. Örneğin, tutkularını ateşleyen unsurları keşfetmek yerine para ve saygınlık getireceğini düşündükleri bir kariyer peşinde koşarlar. Cesur düşünürlerin farklı bir içsel enerjileri vardır. Steve Jobs’ın tutkuları onu Apple kullanıcıları için en üst düzey müşteri deneyimini yakalamaya mecbur etmişti. Geleceğin daha kişiselleşmiş teknoloji kullanımında olduğunu gördü. Şirketin yüksek kâr oranının altında yatan sır Jobs’ın teknoloji ile etkileşim şeklimizi değiştirme tutkusudur.

4. Sabırlı Olun

Değişiklikler bir anda olur. Ancak o anın gelişim süreci yıllar alabilir. Yaratıcı ön görü sahipleri ve mucitler dünyayı değiştirecek gelişimler için yıllarca hazırlanırlar. Felaket, Apollo 13’ü vurduğu zaman, astronotlar karşılık verecek gücü buldular. Çünkü yıllardır başarı için hazırlanıyorlardı. Birçok farklı senaryo planladılar ve zihinlerini başarıdan başka bir şeyi kabul etmemeye kurdular. Bir kere kaybetmeyi seçeneklerin arasından çıkardıktan sonra tüm enerjilerini dünyaya güvenle geri dönmek üzerine odakladılar.

Kaynak: Multi Yaşam

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.