Her Gün Kendiniz İçin Yapmanız Gereken 10 Küçük Sağlıklı Şey

7
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Her Gün Kendi̇ni̇z İçi̇n Yapmaniz Gereken 10 Küçük Sağlikli Şey

Günlük rutininize ekleyebileceğiniz ufak şeyler daha iyi görünmenizi ve hissetmenizi sağlayabilir. Gelin daha çekici, enerjik ve iyi hissetmenizi sağlayacak 10 kısa ve etkili yönteme birlikte bakalım:

Daha Fazla Adım Atın:

Hepimiz iş yerlerimizde veya evlerimizde çalışırken oldukça uzun süre oturarak zaman geçiriyoruz. Her gün 10 bin adıma ulaşmak için; aracınızı otoparktaki en uzak noktaya park edin, otobüs veya metrodan bir durak önce inin ve yürüyen merdiven veya asansör yerine merdivenleri kullanın.

En Az 5 Dakikalığına Kulaklığınızı Çıkartın:

İşinizden, sosyal medyadan, eğlenceden, sizden bir şeyler isteyen kişilerden kısa bir anlığına da olsa uzaklaşın ve sadece kendinizi dinleyin…

İyi uyuyun:

Vücudumuzun yenilenme ve iyileşme sürecinin en verimli olduğu zaman uyuduğumuz zamandır. Yetişkinlerin günde en az 7-8 saat kaliteli uyku uyumaları, vücudun dengesini koruması için şart.

Su Şişenizi Sürekli Dolu Tutun:

Çoğumuz gün içinde yeterli sıvı almıyoruz. Burada bahsettiğimiz sıvı, sadece su… İçtiğiniz diğer alkollü ve alkolsüz içecekleri saymıyoruz. Su içmek, cildin genç görünmesini, vücudun toksin atmasını, yenilenme ve bakım işlemlerinin hızlanmasını sağlıyor.

Telefonunuza Bakmadan Önce Birkaç Derin Nefes Alın:

Günlük rutininiz içinde sıklıkla yer alan telefona bakmak ve diğer tüm aktivitelerinizin önüne 1’er dakikalık derin nefes egzersizleri eklemek odaklanmanızı, enerjinizi ve konsantrasyonunuzu artıracaktır.

Sevdiğiniz Şeyleri Giyin:

Sevdiğiniz şeyleri giyerek güzel göründüğünüzü düşünmeniz daha özgüvenli ve mutlu hissetmenizi sağlayacaktır. Gardırobunuzda sevmediğiniz ve artık size sıradan gelen parçalardan kurtulmak, yerine kullanışlı aksesuarlar eklemekle işe başlayabilirsiniz.

Evde Yemek Yapın:

Ev yapımı yemekler bütçenizi korurken, yaratıcılığınızı da göstermenizi sağlayacaktır. Evde yemek yaparak işlenmiş gıdalardan uzak durabilirsiniz. Bu şekilde, vücudunuza aldığınız besinleri kontrol etmeniz de kolaylaşacaktır.

Dengeli Beslenin:

Yemeğinizi kendiniz hazırlamasanız bile, dengeli beslenerek kendinizi koruyabilirsiniz. Salatanıza sebze eklemek veya öğünleriniz arasına meyve eklemek iyi bir başlangıç olabilir.

İhtiyaçlarınıza Dikkat Edin:

Fiziksel ve mental olarak iyi hissetmek için kendinizi en dengeli ve stresten uzak hissetmenizi sağlayacak ihtiyaçlarınıza odaklanın ve bu ihtiyaçlarınızı karşılamaya çalışın.

Gerçeği Söyleyin (Acı da Olsa):

Yalan veya eksik bilgi vererek konuşmak yerine gerçekleri söylemek, sizi fiziksel ve mental olarak daha az yoracaktır. Gerçekler üzerinden konuşmanın verdiği rahatlık ve kişisel tatmin dolaylı olarak sizi olumlu etkileyecektir.

Kaynak:health.com

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.