Beslenme Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin!

24
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

12Kim dengeli ve düzenli beslenmek ve formda kalmak istemez ki? Ama iş diyet listeleri, egzersiz programları, spor planlarına gelince kendi koyduğumuz kurallara bile uymakta zorlanırız. Her zaman bir bahanemiz vardır ama en çok aç kalmaktan korkarız. Son zamanlarda yapılan bazı araştırmalar açlığın aslında psikolojik bir süreç olduğunu ortaya koyuyor.

Princeton Üniversitesi’nde Psikolog ve Nörolog olarak çalışan ve aynı zamanda bir yazar ve besteci de olan Michael Graziano bu konuda; “Açlık midenizde ya da kan şekeri düzeyinizde olan bir şey değildir. Açlık zihninizdedir ve işe buradan başlamak gerekir.” açıklamasında bulunuyor. Ona göre formda kalmak bir kalori hesaplamasından daha çetin ve karmaşık bir süreç, bu sebeple aç olma haline yeni bir perspektiften bakılması gerekiyor. Açlığın zihinsel olarak güdülenmiş olduğunu ve sadece yemekten önce değil her zaman zihnimizin arka planında var olduğunun altının çizilmesi gerekiyor. Çok aç olduğumuzda tabağımızdaki yemeklerin bize küçük göründüğünü, oysa yedikten sonra kendimizi rahatsız hissettiğimizi belirten Graziano, işe yediklerimizin bir listesini çıkararak başlamamızı öneriyor. Aldığımız kalorilerin büyük çoğunluğunun yemek aralarında yediğimiz gıdalardan geldiğini söyleyen Graziano, daha az kalorili gıdaları tercih etmenin ideal olduğunu ancak sürekli olarak kalori hesabı yapmanın zihinde “açlık modu”nu aktif hale getireceği için sonuçta formda kalmak için yardımcı olamayacağı iddiasında bulunuyor. Ona göre dengeli ve düzenli beslenerek formda kalmanın yolu ise öğün atlamamak, ara öğünlerde mutlaka daha az kalorili besinleri tercih etmek ve bunu doğal bir rutine oturtup sürekli zihnimizde kalori hesabı yapmamak.

Açlığın psikolojik bir süreç olduğunu ortaya koyan farklı araştırmalar da var. TED’den Jessica Gross da dengeli ve düzenli beslenerek formda kalmanın mümkün olduğunu ve aynı zamanda kişinin kendini daha huzurlu hissetmesini sağladığını düşünenlerden. Yaklaşık 20 yıl önce, o zamanlar Wharton Üniversitesi’nde profesör olan Brian Wansink ve öğrencileri basit bir deney yapıyor. Bir grup sinema izleyicisine büyük bir paket içerisinde 440 kalorilik atıştırmalıklar, diğer bir gruba ise dört paket halinde 110 kalorilik atıştırmalıklar veriliyor. Sonuç: Daha küçük porsiyonlarda yiyen insanlar toplamda diğer gruptakilerin yarısı kadar yiyeceği yiyorlar. Wansink ve öğrencileri bu deneyi daha sonra 1200 kez deniyor ve benzer sonuçlara ulaşıyorlar.

Formda kalmak için belki sizin de beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmenizin vakti gelmiştir. Ne dersiniz?

Kaynak: aeon

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.