Sevgili Beslenme Günlüğüm…

75
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

BESLENME- GÜNLÜKÇoğumuz yapacağımız işler ya da satın alacağımız şeyler için not tutar, listeler oluştururuz. Fakat ne kadarımız yediklerimizin listesini tutuyor? Yediklerimiz bizi nasıl etkiler, yediklerimizden ne kadar protein ya da vitamin alırız veya sağlıksız besinlerin vücudumuza ne gibi etkileri vardır? Diğer bir deyişle; ne kadarımız yediklerimizin ne işe yaradığını biliyoruz? Tüm bunlara yanıt verebilmek için doğru beslenme konusunda, ciddi bilgilere sahip olmamız gerekir. Bilgi sahibi olduktan sonra da, yediklerimizi bir günlükte toplayabiliriz. Oluşturduğumuz bu günlükler sayesinde; daha dengeli beslenecek, kendimizi daha formda ve zinde hissedeceğiz. Peki, yediklerimizin bir günlüğünü tutmak bizlere ne gibi faydalar sağlar?

1. Alınan Kalori Miktarının Azalmasına Yardımcı Olur!

Aldığınız besinlerdeki kalori miktarını ortalama olarak belirlemek, ardından bunları not almak kilo kontrolü açısından önemlidir. Kalori miktarını not almak,  daha az kalori almak için sizi motive eder ve kilo kontrolünü kolaylaştırır.

2. Daha Az Abur Cubur Yemenizi Sağlar!

Bazılarımız ana öğünlerde yediklerimize dikkat ederken, aralarda yediğimiz atıştırmalıkları önemsemeyiz. Bu da gelişi güzel beslenmemize ve daha fazla kalori almamıza neden olur. Yediğimiz atıştırmalıkları not almak, daha az atıştırmalık tüketmemize ve gün içinde aldığımız kalori miktarının azalmasına yardımcı olur.

3. Tüm Hafta Dengeli Beslenmenizi Sağlar!

Çoğumuz hafta içi iş yerinde ya da okulda,  belirli saatlerde ve düzenli yemek yerken, hafta sonları yediklerimizin zamanlamasına ve miktarına dikkat etmeyiz. Oysa her gün düzenli olarak yediklerimizin günlüğünü tutmak, haftanın her günü düzenli ve dengeli miktarda yiyecek tüketmemizi sağlar. Böylece cumartesi akşamı arkadaşımızla gittiğimiz bir restoranda, gelen menüye nasıl bakmamız gerektiğini artık daha iyi biliriz.

4. Duygusal Beslenmeyi Engeller!

Çoğu zaman içinde bulunduğumuz ruh haline göre; ya az yemek yeriz ya da çok… Hüzünlü bir günün sonunda gelsin çikolatalar, gitsin baklavalar… Halbuki yediklerimizin günlüğünü tutmak; her koşulda dengeli beslenebilmemiz için büyük bir referans olur.

5. Daha Formda Hissetmenizi Sağlar!

Kişisel sağlık durumumuza göre hangi yiyeceklerin bizim için daha önemli olduğunu bilmemiz gerekir. Bunun için de en etkili yöntem, yediklerimizin günlüğünü tutmaktır. Böylelikle kendinizi daha zinde ve formda hissetme şansınız olur.

Kaynak: Life Hack

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
  • HANDE2592
    2016-10-22 14:27:16
    bu tür öneriler benim için çok önemlidir. Bütün herşeyi bu dönem uygulayacağımmmmm.