Dukan Diyeti Nedir, Aşamaları ve Avantajları Nelerdir?

1
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU
Dukan Diyeti Nedir, Aşamaları ve Avantajları Nelerdir?

Özellikle son 10 yıldır popüler bir hale gelen Dukan diyetini siz de mutlaka duymuş olmalısınız. Peki, Dukan diyetinin ne olduğunu ve nasıl yapıldığını hiç merak etmiş miydiniz? Gelin, bu popüler diyetin detaylarına birlikte bakalım!

Günümüzdeki gıda üretim ve tüketim şekilleri eski dönemlere nazaran bir hayli farklılık gösteriyor. Özellikle de üretim aşamasındaki olumsuz faktörler, farkında olmasak da doğallıktan uzak beslenmemize yol açabiliyor. Üstelik ürünlerin içerisindeki koruyucu ve katkı maddeleri, tükettiğimiz gıdaları çok daha kalorili bir hale getirebiliyor. Aynı zamanda tüketim alışkanlıklarımız da gittikçe değişiyor. Hızlı ve kolay beslenme imkanı sunan yemek seçimleri, kalorili ve katkılı besinlerin başında geliyor. Tüm bunlar, günümüzde sıkça rastlanan fazla kilo probleminin başlıca nedenlerini oluşturuyor.

Ocak 2017’de yapılan bir araştırmaya göre, dünya çapındaki yetişkinlerin yaklaşık yüzde 42’si kilo vermek amacıyla diyet yapıyor. Beş yıl öncesindeki bu oranın, geçen süre zarfındaki tüketim alışkanlıklarının gittikçe “kalorili” bir hal alması sebebiyle 2022 yılı itibarıyla çok daha fazla olduğu öngörülüyor.


Elbette, kilo almanın nedenleri yalnızca beslenme tercihleri değil. Çeşitli hastalıklar, ilaç kullanımı, genetik faktörler, stres ve daha pek çok sebep kilo alımına yol açabiliyor. Bu noktada belirli bir beslenme programının bazı kurallar dahilinde uygulandığı diyetler ise kişilerin en çok başvurduğu yöntemlerin başında geliyor. Özellikle de uzun yıllardır popülerliğini koruyan bir diyet, form kazanma yolculuğunda pek çok kişinin favorisi: Dukan diyeti! Peki, Dukan diyeti nedir ve nasıl uygulanır? Birlikte bakalım!

Dukan Diyeti Nedir?

Dukan Diyeti Nedir?

Dukan diyeti, yüksek protein, düşük karbonhidrat ve düşük yağ içeriğine sahip bir diyet modelini oluşturuyor. Kilo kaybını açlık hissetmeden, aksine tok kalarak sağlamayı hedefleyen Dukan diyeti, bu özelliğini yüksek proteinli öğünlerine borçlu. Diyetin tasarlayıcısının tok hissetmeden kilo verilemeyeceğine dair inancı ise bu diyetin çıkış kaynağı olarak biliniyor.

Dukan Diyeti Nasıl Ortaya Çıktı?

Dukan Diyeti Nasıl Ortaya Çıktı?

Dukan diyetinin mucidi, diyete de ismini veren eski Fransız doktor Pierre Dukan. Dukan’ın diyetisyenlik yaptığı 1970’li yıllarda obezite hastası olan bir danışanı, diyetinde et hariç her türlü gıdayı yemekten vazgeçebileceğini söylemiş. Dukan ise bu fikirden esinlenerek, yüksek protein tüketilerek yapılacak ve kişiyi aç hissettirmeden zayıflatacak bir diyet tasarlamış. Uzun yıllara yayılan bir sürecin sonunda ise Dukan diyeti ortaya çıkmış!

Dukan Diyetinin Amacı Nedir?

Dukan Diyetinin Amacı Nedir?

Dukan diyeti, aç kalmadan uzun vadede etkili bir şekilde kilo kaybedilmesini ve ulaşılan ideal kilonun ömür boyu korunmasını amaçlıyor. Bu doğrultuda alışılagelmiş diyetlerden farklı olarak aşama aşama ilerleyen Dukan diyeti, toplamda dört evreden oluşuyor: Atak evresi, seyir evresi, güçlendirme evresi ve koruma evresi. İlk üç aşamanın tamamlanma süresi, kişinin kilo verme hızına ve ideal kilosunun kaç olması gerektiğine göre değişiyor.

Dukan diyeti, dünya çapında topluluk desteğine sahip olan bir diyet modeli. Bu diyeti uygulayan pek çok kişi, kendi diyet sürecini çevrim içi ve yüz yüze etkinlikler ile paylaşıyor. Diyette motivasyonun en gerekli elementlerden biri olduğu düşünüldüğünde; bunun, toplulukların Dukan diyetine devam etme noktasında son derece etkili olduğu düşünülüyor.


Dukan Diyetine Ne Kadar Devam Edilmeli?

Dukan Diyetine Ne Kadar Devam Edilmeli?

Dukan diyetinin esasında uygulayan kişilerin tüm yaşamını kapsaması gerekiyor. Ancak her bir evrenin ne kadar devam etmesi gerektiği kişilerin hedefledikleri kilo değerine göre büyük ölçüde değişkenlik gösterebiliyor. Kimi kişiler ilk üç evreyi dört ila beş ay gibi bir sürede tamamlarken, kimilerinin dördüncü evreye geçmesi bir yılı aşan uzun bir zamana yayılabiliyor. Özetle; diyete ne kadar süre devam edilmesi gerektiğini bireyin kilo durumu belirliyor.

Dukan Diyetinde Kaç Kiloya Kadar Verilir?

Dukan Diyetinde Kaç Kiloya Kadar Verilir?

Dukan diyeti ile kaç kilo verilebileceği, kişinin diyet başlangıcındaki kilosuyla doğrudan ilişkili. Şöyle ki kişinin kilosu ne kadar fazlaysa, diyetle birlikte verebileceği kilo da o kadar fazla olabiliyor. 2015 yılında yapılan ve Dukan diyeti uygulayan Polonyalı kadınları konu alan bir çalışma, kişilerin 8 ila 10 haftada ortalama 15 kilogram verdiğini ortaya koyuyor.

Aynı çalışmada bu diyet modelinin kişilerde beslenme anormalliği, böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları, kemik erimesi ve kardiyovasküler hastalıklarla ilgili önemli tehdit oluşturabileceği de açık bir şekilde belirtiliyor. Bu nedenle Dukan diyetine başlamaya karar vermeden önce muhakkak bir hekime danışmak ve gerekli tüm tetkikleri yaptırmak gerekiyor.


Dukan Diyetinin Avantajları Nelerdir?

Dukan Diyetinin Avantajları Nelerdir?

Dukan diyeti, rejim sürecini tok hissederek sürdürmeye imkan vermesi yönüyle pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Diyette tüketilebilecek besinlerin planlı ve kısıtlı olması sayesinde öğünlerin kolay bir şekilde hazırlanması da diyetin olumlu yanlarından biri olarak görülüyor.

Dikkat!

Dukan diyetinin olumlu etkileri, bazı olumsuz etkileri de beraberinde getirebiliyor. Bu sebeple Dukan diyetinin sadece faydalı olan yönlerinden bahsetmek pek de gerçeği yansıtmıyor. Örneğin; diyetin neredeyse tümünü kapsayan yağsız proteinler, fazla tüketildiğinde vücutta birtakım olumsuz etkiler doğurabiliyor. Bunların en başında ise kronik böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları geliyor. Dukan diyeti aynı zamanda pek çok sağlıklı gıdanın tüketimini de ortadan kaldırdığı için sağlık uzmanları tarafından pek fazla önerilmiyor.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Katı kuralları ve rutin öğünleri sebebiyle Dukan diyetini uygulamak kimilerine göre son derece zorlayıcı olabiliyor. Bilhassa diyetin uzun dönemlere yayılarak aşama aşama uygulanmasının ve tüketilebilecek besinlerin bu aşamalara göre belirlenmesinin, iradeyi fazlasıyla zorladığı aktarılıyor. Peki, Dukan diyeti evreleri nelerdir?

Dukan Diyetinin İlk Evresi: Atak (Saldırı) Evresi

Dukan diyetinin ilk evresi olan atak (saldırı) evresinde metabolizmayı şaşırtmak amaçlanıyor. Bu evre, hedeflenen kilo kaybına bağlı olarak bir ila 10 gün arasında sürüyor. Bol su içmek ve günlük yürüyüşleri aksatmamak ise bu evrenin en önemli kuralları arasında bulunuyor.

Dukan Diyetinin İkinci Evresi: Seyir Evresi

Seyir evresi, bir ila 12 ay arasında sürebiliyor. Bu evrede ne kadar kalınacağı, verilmek istenen her bir kilo için diyete 6 gün eklenmesi nedeniyle değişiyor. Bu evrede bir gün sadece protein, diğer günlerde ise protein miktarını aşmayacak ölçüde protein ve sebze tüketiliyor.

Dukan Diyetinin Üçüncü Evresi: Güçlendirme Evresi

Dukan diyetinin ilk iki aşaması, diyetin kilo verilen evrelerini oluşturuyor. Bu ilk iki evrede verilen kiloların korunması için güçlendirme evresi yapılıyor. Bu evrede, daha önce verilen her kilo için 10 gün güçlendirme yapılıyor. Burada ödül olarak haftada iki porsiyon sevilen bir yemek yenilebiliyor.

Dukan Diyetinin Dördüncü Evresi: Koruma Evresi

Dukan diyetinin son aşaması olan koruma evresi ömür boyu uygulanıyor. Diyetle verilen kiloların korunabilmesi için her gün 3 çorba kaşığı yulaf kepeği tüketmek, en az 30 dakika yürüyüş yapmak ve haftada bir gün sadece proteinle beslenmek gerekiyor.

Dukan Diyetinde Hangi Besinler Tüketilir?

Dukan Diyetinde Hangi Besinler Tüketilir?

Dukan diyetini uygularken sadece izinli besinler tüketilebiliyor. Toplamda 100 adet olan izinli besinler arasında;

  • Dana pirzola ve bonfile gibi yağsız etler,
  • Bıldırcın ve tavuk gibi kümes hayvanları,
  • Levrek ve mezgit gibi balıklar,
  • Yengeç ve karides gibi deniz ürünleri,
  • Tofu ve yulaf kepeği ekmeği gibi bitkisel proteinler,
  • Prebiyotik yoğurt ve lor gibi yağsız süt ürünleri,
  • Kabak ve kuşkonmaz gibi nişastasız sebzeler ile
  • Zeytinyağı ve kolza yağı gibi faydalı yağlar bulunuyor.

Dukan Diyetinde Şeker Yasak mı?

Dukan diyetinde şeker tüketilmemesi gerekiyor. Fakat Dukan, tatlı isteği giderilmezse diyetin sürdürülemez olacağını düşünerek şeker ikamesi ürün ve tatlandırıcıların kullanımına izin veriyor.

Formda bir yaşam sürmek adına daha fazla farkındalık kazanmak için beslenme ve spor kategorilerimizde bulunan diğer içeriklere de göz atabilirsiniz!


*Bu sayfada yer alan bilgiler, beslenme uzmanınızın vereceği önerilerin yerine geçmemelidir. Herhangi bir diyet programı uygulamadan önce mutlaka bir beslenme uzmanına danışmanız gerekmektedir.

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.