“Trafik Işıkları” Menü Seçimini Nasıl Etkiler?

23
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

BESLENME-TRAFİK-IŞIKLARIBir restorana gittiğinde, yağda pişmiş bir tavuğun yanına patates kızartmasından oluşan, bol kalorili bir menü mü sipariş veriyorsun? Peki, menüdeki yemeklerin yanında trafik ışığı göstergeleri olsaydı ne yapardın?

Bir sağlık hizmetleri şirketinde çalışan 450 kişinin öğle yemeği alışkanlıkları üzerinde yapılan araştırma, bu sorunun oldukça ilginç bir yanıtı olduğunu gösteriyor. Health.com’da yayınlanan bir makaleye göre Journal of Public Policy & Marketing’de yayınlanan bir araştırmaya katılan kişiler, 4 ana gruba ayrıldı. Birinci gruba menülerdeki yemek listesi kalori miktarları ile birlikte sunuldu. İkinci gruba; menülerin yanlarında kalori miktarına göre yalnız trafik ışıklarının (140-400 kalori: Yeşil ışık, 400-550 kalori: Sarı Işık, 550-950 kalori: Kırmızı ışık olacak şekilde) renkleri eklendi. Üçüncü gruba; menüde hem trafik ışıklarının renkleri hem de kalori miktarları birlikte verildi. Son olarak kontrol grubuna ise; menüler kalori miktarları ile ilgili hiçbir bilgi verilmeden sunuldu.

Araştırmanın sonuçlarına göre;  kalori miktarı ile ilgili bilgi alan her üç grupta yer alan kişiler de, kalori miktarı belirtilmeyen gruba kıyasla %10 daha az kalorili yiyecekleri tercih etti.

Araştırmayı gerçekleştiren uzmanlardan, Eric M. VanEpps, “Yediklerimiz konusunda az ve yanlış bilgilere sahip olmamız, beslenme konusunda ciddi hatalar yapmamıza neden olur.”  derken aynı zamanda tüketicilere menüler hakkında yapılacak faydalı yönlendirmelerin, sağlıklı seçimler yapmada etkili olduğunu göstermiş olduklarını da ifade etti. Henüz bu tarz bir hizmet dünyada uygulanmasa da, mobil cihazlar aracılığı ile dışarda yediklerimiz hakkında doğru kaynaklardan bilgi edinebiliriz.

Ne dersiniz? Sizce, yakın zamanda ülkemizde de bu tarz bir uygulama hayata geçirilebilir mi?

Kaynak: Health.com

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.