Yaza Formda Girmek Uğruna Yapılan Yanlışlar!

19
Facebook'ta Paylaş x icon x icon Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

BESLENME - Yaza Formda Girmek İçin Yapılan YanlışlarHer insan çok özeldir. İlk önce bunu fark etmemiz gerekir. İkiz kardeşlerin bile beslenme alışkanlıkları, kiloları, yağ oranları, yağ yakım hızları hatta kilo almaya müsait oldukları bölgeler bile birbirinden farklıdır. Hal böyle olunca insanlara tek şekilde beslenmeyi öğütleyen diyetlerin başarılı olması mümkün olmamaktadır. Dolayısıyla beslenme programı kişiye özeldir. Yine de sağlıklı beslenmenin genel hususları da vardır. İşte, yapılması gerekenler…

1. BESLENMENİZDE HER TÜRLÜ YAĞ MİKTARINI AZALTIN!

Toplam yağ tüketimimizi günlük enerjimizin ortalama dörtte birinden az olacak şekilde ayarlamak yeterli olacaktır. Doymuş yağ miktarını ise günlük enerjinin onda birinin altında tutmak önemlidir. Doymuş yağ dendiğinde akla gelen katı ve hayvansal ürünlerden alınan yağlardır. Bunun yanı sıra bitkisel yağlar, özellikle zeytinyağı sağlıklı beslenme açısından, diğer yağlara oranla daha sağlıklı olsa da burada unutulmaması gereken bitkisel yağların da yağ grubu olması ve kalorilerinin yüksek olmasıdır. Bu yüzden sağlıklı dahi olsa yemeklerimizde ve soframızda yağ oranını azaltalım. Önemli olan besin ve miktarıdır.

2. BESLENMENİZDE KARBONHİDRAT VE LİF MİKTARINI ARTIRIN!

Çoğu birey zayıflama uğruna beslenmesinden tahıl, özellikle ekmek grubunu tamamen çıkartır. Karbonhidrat grubu enerjimizin önemli kısmını aldığımız besin grubu olmalıdır. Bu bağlamda ekmeği tamamen kesmek yerine belli miktarda tüketmek şartıyla lif içeriği yüksek ve tokluk hissi veren tam tahıl (koyu renk) ekmek tüketmek daha makuldür.

3. MEYVE TÜKETİMİNİ ABARTMAYIN!

Yapılan bir başka yanlış da meyvenin toplumumuzda çok fazla miktarda ve bir anda tüketilmesidir. Vitamin ve mineral açısından zengin olan meyveler aynı zamanda çok iyi birer antioksidan kaynağıdır. Lif içerikleri yüksektir. Fakat içlerinde bulunan früktoz yani meyve şekeri fazla alındığı zaman kilo kontrolünde ve şeker metabolizmasında aksaklıklar yaratabilir. Günde ortalama 4-5 porsiyon meyve tüketimi yeterli olacaktır.

4. BOL BOL SU İÇİN!

Kilo kontrolünde en önemli yardımcılarımızdan biri sudur. Beyindeki açlık tokluk mekanizması bazen susuzluk hissiyle açlık hissini birbirine karıştırır. Yani susadığımızda aslında aç olmasak da açmış gibi hissederek besin tüketimine gidebiliriz. Dolayısıyla fazladan kalori alırız. Bu yüzden sağlığınız için bol bol su için!

Kaynak: hürriyetaile.com

Facebook'ta Paylaş x icon x icon Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
  • calskanokan
    2016-06-04 13:19:12
    çok fazla su içmek bende açlık hissini tetikliyor