Aristo Diyeti Nedir? Aristo Diyeti Nasıl Uygulanır?

0
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Aristo Diyeti Nedir? Aristo Diyeti Nasıl Uygulanır?

Farklı diyet türlerini araştırmaktan hoşlanıyorsanız Aristo diyeti çoktan ilginizi çekmiş olabilir. Peki, Aristo diyeti nedir ve nasıl yapılır öğrenmek ister misiniz? Öyleyse buyurun!

Eski zamanlarda yaşamış bir dahinin bugün popüler bir beslenme yaklaşımının öncüsü olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Evet, çoktan anlamış olduğunuz üzere Aristoteles’ten ve Aristo diyetinden bahsediyoruz! Aristoteles’in uyguladığı beslenme modeline göre düzenlenen bu diyet çeşidi, günümüzde her geçen gün daha da popüler hale geliyor. Trend diyetlerden geri kalmamak için gelin, Aristo diyeti hakkında bilmeniz gerekenleri size biz anlatalım!

Aristo Diyeti Nedir?

Aristo Diyeti Nedir?

Aristo diyeti, Yunan filozof Aristoteles’in beslenme ilkelerine dayanarak geliştirilen bir diyet modeli. Bu diyet, klasik diyetlerden farklı olarak sadece kilo verme amacı taşımıyor. Aristoteles’in ilkelerine bağlı olarak bedenin yanı sıra ruhu ve zihni de arındırmayı amaçlayan Aristo diyeti, serbest ve yasak olarak belirlenmiş gıdalardan oluşuyor.

Aristo diyetinde mutlaka uyulması gereken belli başlı kurallar bulunuyor. Tüm bu kurallara uyulduğunda Aristo diyetinin yaşam şeklini olumlu yönde değiştirebileceği ve kilo vermeye yardımcı olabileceği aktarılıyor.

Aristo diyetinde temel olarak doğal kaynaklardan elde edilen besinleri tüketmek ve proteini ölçülü bir şekilde almak hedefleniyor. Buna göre diyet boyunca işlenmiş gıdalardan ve sağlıksız besinlerden uzak durmak gerektiği paylaşılıyor. Aristo diyetinde yasak olan gıdalar arasında beyaz undan yulafa, yüksek şekerli meyvelerden hazır kahvelere kadar birçok besin bulunuyor. Diyetin en önemli noktasını ise glutenli gıdaların beslenmeden tamamen çıkarılması oluşturuyor.

Aristo Diyeti Ne İşe Yarar?

Aristo Diyeti Ne İşe Yarar?

 • Pek çok kaynakta paylaşıldığı üzere Aristo diyeti, bireylerin yaşam koşullarını düzenleyerek hem bedensel hem de ruhsal yönden daha iyi hissetmelerine yardımcı oluyor. Bedeni, ruhu ve düşünceleri arındırarak daha iyi bir yaşam düzenine kavuşmaya katkıda bulunuyor.
 • Diyet programının kolay tarifler içermesi ve öğün yoğunluğunun az olması, bu beslenme modelinin pratik ve keyifli bir şekilde uygulanabilmesini sağlıyor.
 • İşlenmiş gıdaları beslenmeden çıkararak boş kalori alımının önüne geçmeye katkıda bulunuyor. Bu sayede bireylerin hedefledikleri kiloya daha kolay bir şekilde ulaşabilmelerine ve sürdürülebilir bir beslenme modeli planlamalarına yardımcı oluyor.
 • İşlenmiş gıdaların beslenmeden çıkarılmasıyla vücudun hormonal dengesi de sağlanabiliyor. Bu durumun genel sağlık üzerinde birçok önemli etkisi bulunuyor.
 • Beslenmeye taze ve doğal gıdaların dahil edilmesiyle kişiler günlük vitamin, mineral, lif, antioksidan ve polifenol ihtiyacını ideal şekilde karşılayabiliyor.
 • Günlük vitamin, mineral, lif, antioksidan ve polifenol ihtiyacını ideal şekilde karşılayabilen bireylerin enerji seviyelerinde artış görülebiliyor. Böylece bireyler daha az yorgun hissederek daha aktif bir yaşam sürebiliyor.
 • Aristo diyet programına dahil olan yüksek lifli gıdalar, sindirim sisteminin normal işleyişini sürdürmeye katkı sağlıyor.
 • Diyette tüketilen ve tüketilmesi yasak olan besinler, kardiyovasküler sistemin ve beynin ideal fonksiyonlarını korumaya yardımcı oluyor.

Her diyet türünde olduğu gibi Aristo diyetinde de görülebilecek etkiler kişiden kişiye değişiyor. Ayrıyeten genel sağlığın daha iyi bir hale gelmesi için beslenme modelini mümkünse egzersizle desteklemek gerekiyor. Bununla birlikte Aristo diyetine başlamadan önce doktor onayı almak büyük önem taşıyor. Aksi halde tüm diyetlerde olduğu gibi Aristo diyeti de faydadan çok zarar getirebilir.

Aristo Diyeti Nasıl Yapılır?

Aristo Diyeti Nasıl Yapılır?

Aristo diyetinin en fazla üç hafta boyunca uygulanabileceği paylaşılıyor. Bu sebeple diyet, “Aristo diyeti detoksu” olarak da biliniyor. Herhangi bir şekilde olumsuz etkilenmemek için diyetin üç haftadan daha fazla uygulanmaması gerektiği ifade ediliyor. Aristo diyetinin kuralları ise aşağıdaki gibi paylaşılıyor:

 • Aristo diyetinde hiçbir glutenli ve paketli gıdanın tüketilmemesi gerekiyor.
 • Her gün üç ana öğün ve iki ara öğün yapılması öneriliyor. Öğünlerin her gün aynı saatte tüketilmesi ve bu sayede günlük rutinin düzene girmesi hedefleniyor.
 • Aristo diyetinde sabah kahvaltısının saat 08.00’de, akşam yemeğinin ise en geç saat 19.00’da yenmesi gerektiği belirtiliyor. En geç saat 00.00’da uykuya dalınması öneriliyor.
 • Kilo verme sürecinin ideal şekilde desteklenebilmesi için öğünlerin kesinlikle atlanmaması gerektiği paylaşılıyor.
 • Haftada iki kez sebze meyve detoksu yaparak bağırsakların ideal fonksiyonlarının korunması hedefleniyor.
 • Meyve ve yeşilliklerin pişmeden tüketilmesi gerektiği aktarılıyor. Şeker oranı düşük olan meyvelerin (elma, çilek, avokado vb.) tercih edilmesi gerektiği belirtiliyor.
 • Günlük yeterli miktarda su tüketilmesi ve her gün 10 bin adım atılması öneriliyor.

Örnek Aristo Diyeti Nasıl Olmalıdır?

Örnek Aristo Diyeti Nasıl Olmalıdır?

*Yukarıdaki Aristo diyeti listesi çeşitli kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmış bir örnek olup tavsiye niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir diyeti uygulamaya başlamadan önce mutlaka uzman hekime veya diyetisyene danışmanız gerekmektedir.

Kahvaltı (08.00)

 • 2 haşlanmış yumurta
 • Az yağlı veya yağsız peynir
 • Bol yeşillik

Ara öğün (10.00)

 • 2 adet salatalık

Öğle yemeği (12.30-13.00)

 • Yağsız ızgara tavuk
 • Bir kase yeşillik

Ara öğün (15.00-16.00)

 • 1 bardak kadar çilek, elma veya armut

Akşam yemeği (19.00)

 • Izgara balık
 • Bir kase yeşillik
 • 1-2 dilim glutensiz ekmek

Aristo Diyetini Uygulamadan Önce Diyetisyene Başvurulmalı mıdır?

Aristo Diyetini Uygulamadan Önce Diyetisyene Başvurulmalı mıdır?

Aristo diyetini uygulamaya başlamadan önce diyetisyene mutlaka başvurmak gerekiyor. Çünkü her bireyin uygulaması gereken beslenme modeli kilosuna, kan değerlerine ve sağlık problemlerine göre değişebiliyor. Bununla birlikte Aristo diyeti maksimum üç hafta uygulandığı için diyetisyenden bu konuda da onay almak gerekiyor. Aksi halde diyetin olumlu değil, tam tersine olumsuz sonuçları ortaya çıkabilir.

Farklı beslenme modelleri hakkında da bilgi sahibi olmak ister misiniz? Cevabınız evetse “Dukan Diyeti Nedir, Aşamaları ve Avantajları Nelerdir?” isimli içeriğimize de göz atabilirsiniz. İyi okumalar!

*Bu sayfada yer alan açıklamalar, sağlık tavsiyesi ve uyarı niteliği taşımamakta olup sadece bilgi edinimi amaçlıdır. Herhangi bir diyete başlamadan önce muhakkak bir sağlık profesyoneline danışmalısınız.

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.