Formda Tutan 9 Pratik Yeme Alışkanlığı!

5
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Formda Tutan 9 Pratik Yeme Alışkanlığı!

Günlük hayatınızda uygulayacağınız basit ama etkili yöntemlerle formda kalabileceğinizi biliyor muydunuz? Her zaman yiyip içtiğiniz yiyeceklerle bu yöntemleri nasıl uygulayacağınızı öğrenmek için yazımızın devamına buyurun!

Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek istiyor ancak nereden başlayacağınıza karar veremiyor musunuz? Uzun vadeli diyetler uygulamadan da dengeli beslenebilir ve formda kalabilirsiniz. Nasıl mı? Pratik yeme alışkanlıklarını öğrenerek! Yeme alışkanlıkları hakkında değerli bilgiler edinmek için hemen bir alt satıra inebilir ve değişime şimdiden adım atabilirsiniz!

Beslenme Alışkanlıkları Değiştirilebilir mi?

Beslenme Alışkanlıkları Değiştirilebilir mi?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan rehbere göre beslenme alışkanlıkları sağlık ve gelişim hususunda kritik bir önem taşıyor. Beslenme alışkanlıkları bireylerin yaşam tarzı ve çevresel etkenlere göre şekillense de çeşitli düzenlemeler ve pratik yöntemlerle bu alışkanlıkları değiştirmek mümkün olabiliyor.

Unutmayın, yanlış beslenme alışkanlıklarını değiştirmek zaman ve sabır gerektiren bir süreç. Bu süreçte kişiselleştirilmiş bir plana sadık kalmak için beslenme uzmanına danışmanızı öneriyoruz.

Bilinçsiz Yemeyi Durdurmak için Öneriler

Bilinçsiz Yemeyi Durdurmak için Öneriler

T.C. Sağlık Bakanlığının yayınladığı Beslenme adlı rehbere göre sağlığın korunması ve yaşam kalitesinin artması için besin ögelerinin uygun miktarlarda ve doğru zamanlarda alınması gerekiyor. Bilinçsiz yemeyi durdurmak ve pratik yeme alışkanlıkları kazanmak için vereceğimiz ipuçlarını sayfanın devamında görebilirsiniz!

Buz Yardımıyla Fazla Yağdan Kurtulun

Buz Yardımıyla Fazla Yağdan Kurtulun

Aşırı kalori almak istemediğiniz için fazla yağlı bulduğunuz yemekleri çöpe mi döküyorsunuz? Öyleyse artık bunu yapmanıza gerek kalmayacak. Yağlı bir çorba, sos ya da sulu yemeği fazla yağdan arındırmak istiyorsanız içine buz kalıbı atabilirsiniz. Buzlar soğutma özelliği sayesinde yağı sertleştirerek tabağın etrafında toplanmasını sağlıyor ve yağ yemekten kolaylıkla ayrılabilir hale geliyor. Yemekteki yağ ayrıldıktan sonra buz kalıbını erimesine müsaade etmeden tabaktan çıkarabilirsiniz.

İkinci bir yöntem olarak 1-2 buz küpünü kağıt havluya sardıktan sonra tencerenin ya da kasenin üzerinde dolaştırabilirsiniz. Buz küpleri yemekteki fazla yağı tek bir noktaya toplayacağı için bir kaşık yardımıyla bu yağlardan kurtulabilirsiniz. Böylelikle lezzetli yemeklerin keyfini çıkarabilir ve fazla yağ tüketiminden kaçınabilirsiniz.

Çiğneyin ve Çiğnemeye Devam Edin

Çiğneyin ve Çiğnemeye Devam Edin

Yapılan bilimsel araştırmalar uzun süre çiğneyerek yemek yemenin dengeli beslenme için önemli bir faktör olduğunu ortaya koyuyor. Yavaşça çiğneyerek beslenen bireyler yemeklerin doğal lezzetini daha iyi algılıyor. Ayrıca yavaş çiğneme alışkanlığı doyma hissinin daha erken oluşmasını sağladığından aşırı yeme riskini de önlüyor. Böylece etkili bir şekilde kilo kontrolü yapmak mümkün hale geliyor.

Küçük Kırmızı Tabaklar Kullanın

Küçük Kırmızı Tabaklar Kullanın

İtalya’da yapılan ilginç bir araştırmaya göre kırmızı renkli tabaklar yeme alışkanlıklarını büyük ölçüde etkiliyor. Bu araştırmada kırmızı renkteki tabağa konulan krakerlerin, diğer renk tabaklardaki krakerlere göre daha az tüketildiği tespit edilmiş. “Peki ama ne ilgisi var?” dediğinizi duyar gibiyiz. Açıklaması ise şu şekilde:

Kırmızı renk bilinçaltında tehlikeyi temsil ettiği için bireyler bu yiyecekleri yemekten kaçınıyor. Aynı araştırmaya göre küçük tabaklar da tüketim dürtüsünü engelliyor. Anlayacağınız hem kırmızı hem de küçük tabaklar kullanarak daha kontrollü yeme alışkanlıkları edinebilirsiniz.

Her Öğünde Sebze

Her Öğünde Sebze

Pennsylvania’da yapılan bir araştırmaya göre öğünlerin yalnızca dörtte birinde sebzelere yer vermek toplamda 350 gram daha az kalori almayı sağlıyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan bir rehberde ise her öğüne sebze dahil etmenin günlük diyet lifi alımına yardımcı olduğu belirtiliyor. Böylelikle sebze tüketimi hem tokluk hissi sağlıyor hem de içerdiği vitamin ve minerallerle bağışıklık sistemini destekliyor.

Sirkeyi Sevin

Sirkeyi Sevin

Sirke yüzyıllardır hem mutfaklarda hem de sağlık rejimlerinde önemli bir yer tutuyor. Sirkenin ana bileşeni olan asetik asit doygunluk hissini artırmanın yanında sindirim sisteminin normal fonksiyonlarını destekliyor. Ayrıca yapılan araştırmalarda sirkenin glikoz seviyesini düşürdüğü ve yağ yıkımına yardımcı olduğu belirtiliyor. Sirkeyi salata ve çorbalara ekleyerek hem yemeğin lezzetini artırabilir hem de daha besleyici olmasını sağlayabilirsiniz. Hatta dilerseniz yemekten önce iki kaşık sirke içebilirsiniz.

Yumurta Hayatınızın Bir Parçası

Yumurta Hayatınızın Bir Parçası

Louisiana’da gerçekleştirilen son araştırmalar yumurtanın kilo kontrolüne katkıları konusunda ilginç bulgular sunuyor. Bu araştırmada diyetinde yumurtaya yer veren insanların yumurta tüketmeyen insanlara göre daha fazla kilo verdiği belirtiliyor. Önemli bir protein kaynağı olan yumurta aynı zamanda hem sarısı hem de beyazıyla son derece doyurucu bir besin.

Salatanızı Çok Renklendirmeyin

Salatanızı Çok Renklendirmeyin

Diyetlerin olmazsa olmazı elbette salata! Sürekli olarak yeşil sebzelerle hazırlanan salatalar tekdüze bir görüntü ve lezzet profili oluşturduğundan insanlar farklı lezzet arayışına yönelebilir. Bu noktada salataları renklendirmek için peynir, fındık, ceviz, kuru meyve, avokado gibi pek çok malzeme tercih ediliyor. Ancak araştırmalar yeşilliklerin yanına her seferinde çok sayıda malzeme eklemek yerine tek bir malzeme tercih edilmesi gerektiğini söylüyor. Böylece gereksiz yağ ve kalori alımının önüne geçilebileceği belirtiliyor.

Suyu Bulandırın

Suyu Bulandırın

Hepimizin bildiği üzere su tüketimi vücut dengesini sağlamak için hayati bir önem taşıyor. Ancak yalnızca su miktarı değil, vücuda alınan mineraller ve alkali düzeyi de bir o kadar önemli. Yapılan araştırmalar doğrultusunda alkali düzeyin yüksekliği vücudun ihtiyacı olan mineralleri almasını sağlıyor ve bir yandan da organların korunmasına yardımcı oluyor. Suyun alkali düzeyini artırmak için de biraz karbonat eklemek yeterli. Böylece hem suyun pH seviyesini dengede oluyor hem de alkalilik seviyesi artıyor.

Lif Tüketin

Lif Tüketin

Sindirim sisteminin normal fonksiyonunu destekleyen lif içerikli sebzelerin diyetlerin vazgeçilmez bileşeni olduğunu bildiğinizi düşünüyoruz. Peki ya meyveler? Lifli meyveler de en az lifli sebzeler kadar önemli. Kuru erik, avokado ve böğürtlen gibi lif bakımından zengin meyveler uzun süre tok tutma özelliğine sahip. Bu gıdaları günlük diyetinize dahil ederek günlük lif ihtiyacınızı karşılayabilir ve ideal kilonuzu koruyabilirsiniz.

Dengeli beslenmeye özen gösteriyor ve yağ tüketimini sınırlamak istiyorsanız Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Yapılır? adlı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz!

*Bu sayfada yer alan bilgiler, öneri ve uyarı mahiyetinde olmayıp yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Beslenme düzeninizde değişiklik yapmadan önce muhakkak bir uzmana danışmanız gerekmektedir.

Kaynaklar;

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.