Formda Tutan 9 Pratik Yeme Alışkanlığı!

5
Facebook'ta Paylaş x icon x icon Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Günlük hayatınızda uygulayacağınız küçük yöntemlerle formda kalmanızı kolaylaştırabilirsiniz. Her zaman yiyip içtiğiniz yiyeceklerde bu yöntemleri nasıl uygulayacağınıza gelin birlikte göz atalım.

1. Buz Yardımıyla Fazla Yağdan Kurtulun

beslenme3Yağlı bulduğunuz çorba, sos ya da sulu yemek yağından arınsın istiyorsanız, buz kullanabilirsiniz. Buz kalıplarını yemeğe daldırın ve yağı hemen etrafında topladıktan sonra buz kalıbını erimeden alın.

2. Çiğneyin Ve Çiğnemeye Devam Edin

Beslenme---1Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, yavaş yemek yiyen, çok çiğneyen insanlar hem yemeğin tadını çıkarıyor hem de doğal olarak daha az yemek yiyor. Her lokmayı iyice çiğnemeden sakın yutmayın.

3. Küçük Kırmızı Tabakları Kullanın

beslenme-4İtalya’da yapılan bir araştırmada, kırmızı tabağa konan krakerlerin diğerlerinden daha az yendiği tespit edilmiş. Kırmızının, mavi, beyaz ve benzer tonlardaki tabaklardan daha az tercih edilmesinin nedeni ise rengin tehlikeyi çağrıştırıyor olmasıdır. Yine aynı araştırmada, küçük tabağın tüketim dürtüsünü engellediği de tespit edilmiş. Bundan dolayı artık yemeklerinizi küçük kırmızı tabaklarda yiyebilirsiniz.

4. Her Öğünde Sebze

beslenme-5Pennsylvania’da yapılan bir araştırmada, öğünlerin yalnızca 1/4’ünde sebze tüketmek, toplamda size 350 gram daha az kalori almanız anlamına gelmektedir. Dolayısıyla her öğünün en az dörtte birini sebzeyle tamamlamak formda kalmanıza yardımcı olacaktır.

5. Sirkeyi Sevin

Beslenme-2Sirkenin temeli olan asetik asit, doygunluk hissini artırır. Aynı zamanda, yapılan araştırmalarda glikoz seviyesini düşürdüğü ve yağ yıkımına yardımcı olduğu da saptanmıştır. Salatanıza dökebilir, çorbanıza koyabilir, hatta her yemekten evvel iki kaşık içebilirsiniz.

6. Yumurta Hayatınızın Bir Parçası

beslenme-6Louisiana’da yapılan bir araştırmada, bilim insanları, diyetlerinde yumurta olan insanların olmayanlardan daha fazla kilo verdiğini tespit etti. Protein kaynağı olmasının yanında doyuruculuktan da tam puan alan yumurtanın sadece beyazını da yemeniz gerekmemektedir.

7. Salatanızı Çok Renklendirmeyin

beslenme-7Diyetlerin olmazsa olmazı salatalar, bir süre sonra yeşil yeşil can sıktıklarından dolayı üzerine eklediğimiz faydalı yiyecekler vardır. Araştırmalar gösteriyor ki, ister peynir, ister fındık-ceviz, ister kuru meyve, ister avokado olsun; salatanızı renklendirmek için her seferinde tek birini tercih edin.

8. Suyu Bulandırın

Beslenme-8Su vücut için gerekli çok önemlidir ama mineraller ve alkali düzeyi de bir o kadar önemlidir. Araştırmalara göre, alkali düzeyinin yüksekliği, vücudun ihtiyacı olan mineralleri almasını sağlarken, neden olduğu bazı kimyasal reaksiyonlarla da organların korunmasına yardımcı oluyor. Dolayısıyla ne yapıyoruz? Suyumuza biraz karbonat ekliyoruz.

9. Lif Tüketin

Beslenme-9Lifli sebzeleri diyetisyeniniz yazabilir ya da diyetisyene gitmiyorsanız bile her rejim yapan insan gibi biliyorsunuz ki gereklidirler, peki ya meyveler? Lifli meyveler de en az lifli sebzeler kadar faydalı. Hem şeker ihtiyacınızı karşılıyor hem de lifleriyle vücuda katkı sunuyor. Kuru erik, avokado ve böğürtlen lif bakımından zengin meyveler, ayrıca tok da tutuyorlar.

Kaynak: lindseyreviews.com

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.