Kaçamak Atıştırmalıklardan Pişmanlık Duymayın!

3
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

shutterstock_534264211 (1)İtiraf edin, mutlu pazar kahvaltıları, film izlerken yediğimiz hamburger ve patates kızartmalı akşamüstleri, pek çoğumuzun zaafı.

Pazar akşamları da yaramazlıklarla geçen hafta sonunun suçluluk hissi üzerinize çöker ve kendinizi “Bu hafta hiçbir şey yemeyeceğim”le başlayan cümleler sayıklarken bulursunuz. Bunu herkes yapıyor, yalnız değilsiniz. Ancak çözüm de bu değil…

Pişmanlık, negatif, bir işe de yaramayan bir duygudur. Sabah kalkın ve hafta sonu yediğiniz yemeklerle ilgili hiçbir negatif düşüncenin sizi ele geçirmesine izin vermeyin. Beslenme uzmanı Holly Patterson, yeni haftaya bir gülümsemeyle başlamayı öneriyor. Önemli olan, güzel yediğiniz bir hafta sonu geçirdiğinizi kabul edip, şimdi günlük rutininize dönme zamanının geldiğini düşünmemiz gerektiği. Pazartesi’ye protein ve lifli besinlerle başlayın, yumurta, tam buğday ekmekli tost gibi. Gün boyu da bol bol su için.

Sadece bir ya da iki gün değil, tüm bir hafta boyunca sık sık sebze yemeye, meyve, bakliyat, ceviz, keten tohumu, müsli, faydalı yağlardan oluşan bir düzene geçmeye çalışın. Elbette et, balık gibi protein kaynaklarını da ihmal etmeyin. Acı çekmeniz değil, dengeli beslenmeniz gerekiyor.

Patterson bize 80/20 kuralını yeniden anımsatıyor. Daha önce olimpik sporcuların sırları sayfamızda bundan bahsetmiştik. Beslenme rutininizi yüzde 100 olarak hayal edin. Bunun yüzde 20’sinde suçluluk hissetmeden ne istiyorsanız yiyebilirsiniz. Hem ufak porsiyonlar halinde yerseniz, kötü de hissetmezsiniz.

Pişmanlık ve suçluluk gibi olumsuz hislere saplanmamaya ve kendinizi kötü hissettirmemeye dikkat edin. Kendinizi kaçamak yaptıktan sonra ağır egzersizle, açlıkla cezalandırmaya kalkışırsanız, sürekli kendini tekrar eden bir kötü beslenme sarmalına girersiniz. Açlıkla cezalandırdığınız için hafta sonu yeniden abartılı kaçamaklar yapacak, sonra tekrar pişman olacaksınız.

Yemek tadı çıkarılması gereken, dengeli, sizi mutlu ve sağlıklı hissettirecek bir şey, pişman olunacak bir şey değil. Kendinize iyi davranın, hep önünüze bakın, pişman olmayın.

Kaynak: coach.nine.com

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.