Akşam 6’dan Sonra Yemek Yememek Doğru Mu?

93
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

shutterstock_111599705Formda kalmak için pek çok insanın tavsiyesi hemen hemen aynıdır: Akşam 6’dan sonra hiçbir şey yeme! Peki, bu herkes için geçerli mi?

Bu söylemin sebebi aslında basit: Hiç kimse gece yarısı buzdolabından havuç yemek için kalkmıyor. Gece acıkmalarının sonu genellikle bol yağlı yiyecekler oluyor…

Brigham Young Üniversitesi araştırma görevlileri, 29 genç erkekle bir deney yapmış. İki hafta boyunca akşam 19.00’dan sabah 06.00’ya kadar hiçbir şey yemeyen denekler, yaklaşık yarım kilo vermiş. Daha sonra akşam yemek yemelerine izin verilmiş ve 600 gram kadar kilo almışlar. Bu durum sadece erkekler için geçerli değil elbette. Bir başka araştırmada da, kadınların günlük tükettikleri kalori miktarlarının yarısını akşam yemeğinden sonra aldıkları sonucuna varılmış.

Gece acıkmaları gün içinde yeterince yemek yemediğinizi gösterir. Gece yememeye konsantre olmak yerine bütün gün boyunca yeterli beslenip beslenmediğinize konsantre olmalısınız. Bütün gün az yemeye çalışıp eve işten yorgun geldiğinizde kendinizi yemek yemeye verdiğiniz günleri gözünüzün önüne getirin…

En mantıklısı güne iyi bir kahvaltıyla başlamak ve gün içinde dengeli, sık beslenmek. Eğer bütün gün iyi beslenirseniz, gece acıkmalarınız da kendiliğinden son bulacaktır.

Sonuç olarak; önemli olan gece yememek değil, ne yediğiniz. Gece acıkıyorsanız yemek yemekten çekinmeyin. Yanlış yemek tercihleri, yemek yemekle sağlıksız bir ilişki kurduğunuzu gösterir. Bunun yerine, küçük porsiyonlarla müsli, yoğurt gibi yiyeceklere yönelirseniz, hem yemekten korkmayacak hem de fazla yemeyeceksiniz.

Kaynak: Women’s Health

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.