Spordan Sonra Bunları Yapmayı Unutmayın!

28
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

SPOR - SPORDAN SONRASağlıklı yaşam ve form kazanma süreci, sabah kalktığınız andan yatıncaya kadar küçük detaylarla korumanız gereken bir bütündür. Egzersiz öncesinden sonrasına yapılması gerekenler, zamanında ve doğru beslenme, yeterli süre dinlenme ve daha birçok faktör spordan alacağınız sonucu etkiler. Düzenli spor yapma alışkanlığı kazandınız, bu güzel haber. Şimdi sıra antrenmanın etkisini azaltacak yanlış davranışlardan kaçınmakta. Sizin için spordan sonra yapılmaması gereken 5 şeyi, önerileri ile birlikte derledik:

  1. Egzersiz programınızı tamamlamış olmanız, antrenmanınızın bittiği anlamına gelmez. Kalp atış hızınızın normale dönmesi ve egzersiz sonrası kas ağrıları ve yorgunluğundan kurtulabilmek için, vücudunuzun yatışmasını sağlamanız şarttır. Birkaç dakikalık hafif tempolu yürüyüş ya da kardiyo, vücudunuzun normal ritmine dönebilmesine yardımcı olacaktır.
  2. Motivasyonunuzu koruyabilmek için egzersizin size neler kattığını ve sizi uzun vadeli hedeflerinize ne kadar yaklaştırdığını görmeniz önemlidir. Sadece kendinizle gurur duyabilmek için değil, gelecek antrenmanlarınıza bir referans noktası oluşturmak için de gelişmelerinizi kaydedin. Sporun kilonuzu, kas oranınızı ve uyku düzeninizi nasıl etkilediğini de gözlemlemeyi unutmayın.
  3. Eğer kahvaltı yapmayı veya egzersizden sonra yemek yemeyi düşünmüyorsanız ya da buna vaktiniz yoksa spora gitmeden 2 saat kadar önce, mutlaka sağlıklı bir şeyler atıştırmalısınız. Kaslarınızı beslemek sporun olmazsa olmazdır.
  4. Erken kalkmak için az uyuyorsanız, vücudunuza yardımcı olmuyorsunuz demektir. Düzenli uyuyarak vücudunuza yardım edebilirsiniz.
  5. Vücudunuz, yoğun egzersiz sırasında olduğu gibi sonrasında da suya ihtiyaç duyar. Çalışırken vücudunuza kaybettiği suyu geri kazandırmak ve dehidratasyondan koruyabilmek için su tüketiminizi normale döndürmeden önce, egzersiz sonrası ilk iki saat içerisinde en az 2-3 bardak su içmelisiniz. Bu kuralın kışın da geçerli olduğunu unutmamanızda fayda var.

Kaynak: Chacha

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.