Düzgün Bir Öğle Yemeği Yemeniz İçin 7 Sebep

26
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

BESLENME - ÖĞLE YEMEĞİEn son ne zaman düzgün bir öğle yemeği yediniz? Ofisteki masanızdan kalkıp şöyle düzgünce bir sandalyeye doğru şekilde oturarak dengeli ve hafif bir yemeğin tadını çıkarabildiniz? Amerika’da yapılan bir araştırma çalışanların sadece beşte birinin öğle yemeklerinde dengeli beslendiğini ortaya koyuyor. Bugünkü çalışma şartlarında düzgün bir öğle yemeği molası vermek lüks gibi görünse de aslında bir gereklilik. Neden mi? İşte size 7 sebep!

1. Yemekte Abartma İhtimaliniz Azalır

Bir yandan çalışırken, bir yandan da yemek yiyorsanız dikkatiniz dağılır. Oysa sadece yemeğinize odaklandığınızda ne kadar ve nasıl yediğinize dikkat eder ve yemekte abartmazsınız. “The Small Change Diet” adlı kitabın yazarı Keri Gans, “İnsanların çoğu çalışırken bir yandan da yemek yediklerinde farkında olmasalar da yemekte abartıyorlar” diyor. Beyninizin ve midenizin senkronize olması ve doygunluk hissini almanız için 20 dakika gerekiyor, iş stresinden uzaklaşıp bir yemek molası verdiğinizde bu hissi algılamanız çok daha kolay oluyor.

2. Zihinsel Gücünüzü Yenilersiniz

Herkesin belirli ölçüde bir zihinsel enerji miktarı vardır. Odaklanmak, davranışlarımızı dengelemek, yaratıcı olmak ve önemli kararlar verebilmek için zihinsel enerjinizi optimal seviyede tutmamız gerekir. Gün içerisinde zihinsel motivasyonunuzu ve enerjinizi dengeli bir seviyede tutabilmek için, işe bir öğle yemeği molası vererek zihinsel gücünüzü yenilersiniz.

3. Sosyalleşme ya da Yalnız Dinlenebilme İmkanı Sunar

İçe dönük ya da dışa dönük bir birey olma durumunuza göre arkadaşlarla ya da yalnız başınıza çıktığınız bir öğle yemeği molası sizi kendinize getirecek enerjiyi sağlar. İş arkadaşlarınızla sosyalleşebilir ya da iş dışı sohbetler edebilir veya kendinizi dinleyerek gün boyu ihtiyaç duyacağınız enerjiyi yeniden depolayabilirsiniz.

4. Tükenmişlik Sendromunu Önler

Şimdi yaptığınız seçimler, sonra kendinizi nasıl hissedeceğinizi belirler. Kısa vadedeki tercihleriniz, uzun vadede etkisini gösterebilir. Etrafa bakıp, “Kimse öğle yemeği molasına çıkmıyor ve herkes formda görünüyor” diye düşünmenin uzun vadede risk oluşturabileceğini kabul etmelisiniz. Kısa molalar sizi tükenmişlik sendromuna karşı korur ve stres seviyenizi önemli ölçüde azaltır.

5. Vücudunuzun İhtiyaçlarını Daha İyi Karşılarsınız

Yemek yemek sadece bir eğlence ya da sosyalleşme imkânı değil; aynı zamanda vücudumuz için önemli bir ihtiyaçtır. Kendinize yapacağınız en büyük kötülüklerden biri öğün atlamak ve düzenli aralıklarla beslenmemek olur.

6. Özellikle Zor Zamanlarda Kendinizi İyi Hissetmenizi Sağlar

Zor bir gün mü geçiriyorsunuz? En sevdiğiniz sandviçi ya da salatayı alın ve yakınlarda oturabileceğiniz bir park ya da yeşil alana gitmeyi deneyin. Bugün yemek molanızda sizi iyi hissettirecek bir şeyler yapın. Bu işinize de fayda sağlayacaktır. Pozitif duygular yaratıcılığınızı tetikler ve yaptığınız işte daha verimli olmanızı sağlar.

7. Hareket Etmek İçin Fırsattır

Sürekli bilgisayar başında oturup ekrana baktığınız bir işte mi çalışıyorsunuz? Öğle molasında bilgisayarın başından kalkın ve hafif bir şeyler yemek için dışarı çıkın. Vakit bulursanız yarım saatlik bir yürüyüş yapın. Böylece öğleden sonra kendinizi yorgun hissetmek ya da uykunuzun gelmesi yerine kendinizi çok daha formda hissedersiniz.

Kaynak: TIME

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.