Formda Kalmak İçin Bilmeniz Gereken Tek Sır!

31
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Beslenme-Tek-Sır-1024x733Evet, iddialı bir başlık öyle değil mi? Sağlıklı beslenen insanlar, sağlıklı yiyecekleri seviyorlar. Sır aslında bu. Ama gelin konuya biraz daha detaylı bakalım. 🙂

Psychology & Marketing Journal’da yayımlanan bir makaleye göre, sağlıklı yiyecekler yiyen insanların bu yiyecekleri sevdikleri ortaya çıkmış. “Şu an sevdiğim şeyleri yiyemiyorum, ne kadar acıklı” diye düşünmüyor ve yediklerinden zevk alıyorlar.

Vanderbilt Üniversitesi’nden Kelly Haws, “Neye sahip olabildiğiniz, ne yapabildiğinize yoğunlaşmak her zaman doğru bir stratejidir” diyor. Örneğin “Asla çikolata yeme” gibi bir madde içeren bir beslenme düzeninin hiçbir zaman doğru bir yol olmadığını da ekliyor. Çünkü insanlar bu maddeyi yerine getirmediklerinde kendilerini kötü hissediyorlar ve bu kez de kötü hissettikleri için söz konusu yiyecekleri yiyorlar.

200 denekle yapılan araştırmada, sevdiği yiyeceklerden kaçındığını düşünenlerle, sağlıklı besleniyorum diye düşünenler ikiye ayrılmış. Her birinin önüne 16 atıştırmalık konmuş. Sonuçta, sağlıklı beslendiğini düşünenler sağlıklı atıştırmalıkları seçerken, diğer grup daha az sağlıklı olanlarını seçmiş.

Yani formda kalma yolunda kafanızda oluşturduğunuz beslenme düzenini planlarken, bundan böyle sevdiğim yiyecekleri yemeyeceğim diye düşünmeniz bir hata. Çünkü sağlıklı beslenmenin sağlığınız ve kendiniz için iyi olduğuna ve bu yiyeceklerin size iyi geldiğini düşünerek hareket etmek daha doğru bir gidiş yolu.

Unutmayın: Önemli olan besinlerin kalorileri veya ‘zararlı’ ya da ‘faydalı’ oldukları değil, sizin onları sevmeniz ve kalori saymaya değil, kaliteli beslenmeye yönelmeniz.

Kaynak: Health

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.