Matcha Çayı Nedir, Faydaları Nelerdir?

20
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU
Matcha Çayı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Canlı yeşil rengiyle son yıllarda menülerin popüler seçeneği haline gelen bir içecek: Matcha çayı! Yeşil çayın ününü çoktan gölgede bırakan bu trend içeceğe dair, renginden daha fazlasını öğrenme vakti geldi!

Matcha çayı, kökeni Çin ve Japonya’daki geleneksel uygulamalara dayanan ve bu ülkelerde yüzlerce yıldır tüketilmekte olan bir içecek. Matcha’nın tek marifeti, elbette fotoğraf karelerini süsleyen yeşilin en etkileyici tonlarındaki göz alıcı rengi değil. Büyük emek verilerek yetiştirilen bu bitki, aynı zamanda vücuda sağladığı birçok katkıyla da gündeme geliyor.

Aynı bitkiden üretilmelerine rağmen yeşil çaydan daha zengin bir antioksidan kaynağı olduğu bilinen matcha’nın, günlük diyete eklemesi de bir o kadar kolay! Bu sayede matcha, kendisine yalnızca evlerin mutfaklarında değil; kahve dükkânı gibi pek çok mekânın menülerinde de liste başı olarak yer buluyor.

Son zamanlarda matcha’yı sadece çay olarak değil, lattelerin ve hatta tatlıların içeriklerinde bile görmek mümkün! Peki, popülerliği artarak devam edeceğe benzeyen matcha karşınıza çıktığında, bu değerli bitki hakkında daha fazla bilgiye sahip olmanın verdiği güvenle hareket etmek istemez misiniz? O halde matcha’ya ait tüm sırları keşfetmeye hazır olun!

Matcha Nedir?

Matcha Nedir?

Matcha, camellia sinensis bitkisinden elde edilen bir yeşil çay türü olarak tanımlanıyor. Kendisine has bir yetiştirme yöntemi bulunan matcha’nın hasat ve üretim süreçlerinde yeşil çayın aksine çay yapraklarının tümü kullanılıyor. Bu da matcha’nın yeşil çaya kıyasla daha fazla kafein ve antioksidan içerdiği anlamına geliyor.

Aynı yapraktan elde edilmelerine rağmen matcha’nın tadı geleneksel yeşil çaydan daha yumuşak, dokusu ise daha kremsi oluyor. Matcha yaprakları yetiştirilirken ve çay yapımı için toz haline getirilirken de yeşil çayın üretiminden daha farklı ve çok daha zahmetli bir süreç izleniyor.

Matcha Tozu Nasıl Üretilir?

Matcha bitkisi, hasada iki hafta kala çiftçilerin etrafına ördüğü gölgelikler altında tutulan yeşil çay çalılarında yetiştiriliyor. Bu uygulama yaprakları daha yumuşak, daha tatlı ve daha parlak hale getiriyor. Çünkü gölge, yapraklardaki klorofil miktarını koruyarak daha canlı bir yeşile bürünmesini ve amino asit içeriğinin zenginleşmesini sağlıyor.

Hasat esnasında elle toplanan yapraklar daha sonra buharda pişirilerek kurutuluyor ve saplarıyla damarları ayıklanıyor. Bu işlemin ardından matcha yaprakları, besin değerlerini kaybetmemeleri için tercih edilen karanlık bir ortamda öğütülerek çok ince bir toz haline getiriliyor. Yaprakların öğütme işleminin tamamlanması ise oldukça zahmetli bir süreç gerektiriyor.

Matcha Çayı Nasıl Yapılır?

Matcha Çayı Nasıl Yapılır?

Matcha çayının içimi lezzetli, yapımı ise oldukça kolay! Çünkü geleneksel tarifte ihtiyacınız olan malzemeler arasında yalnızca su ve matcha çayı bulunuyor. Peki, matcha çayı tarifine dair detayları öğrenmeye hazır mısınız? Öyleyse kağıtları ve kalemleri hazır edin!

Matcha Çayı Tarifi

Matcha Çayı Tarifi

Matcha çayı için uymanız gereken talimatlar şu şekilde sıralanıyor:

  • Cezvenize koyduğunuz suyu kaynatıp, sıcaklığı 70 ila 80 santigrat dereceye ininceye dek bekletin.
  • İki gram matcha tozunu bardağınıza alın.
  • Isıttığınız 59 mililitrelik suyu, bardağınıza önce az miktarda dökün ve matcha tozu suyla bir macun kıvamına gelene dek çırpma teliyle karıştırın. Böylece topaklanmanın önüne geçmiş olacaksınız.
  • Son olarak suyun kalanını da bardağa dökerek matcha çayını kremsi ve köpüklü bir doku alana kadar çırpın. İşte bu kadar!

1 çay kaşığı matcha tozu yaklaşık 2 grama denk geliyor. Daha ince bir kıvam için 1 çay kaşığı matcha tozuna 89 ila 118 mililitre sıcak su ekleyebilirsiniz. Kıvamı koyulaştırmak içinse tarifi 2 çay kaşığına 30 mililitre olarak ayarlayabilirsiniz. Ayrıca matcha çayının tadını su sıcaklığının da etkilediğini unutmayın. Daha ideal bir lezzet için 80 santigrat derecenin altında kalan sıcaklık gayet uygun.

Matcha Çayı Ne İşe Yarar?

Matcha Çayı Ne İşe Yarar?

Matcha’nın kullanım alanları günümüzde bir hayli fazla. Bu bitkisel toz ile çay, latte, çeşitli kokteyller ve lezzetli smoothie’ler hazırlandığı gibi matcha’yı yoğurtlara ve yulaf ezmesiyle hazırlanan kahvaltılık tariflere ilave ederek tüketmek de mümkün. Hatta matcha kullanılarak hazırlanan kekler, kurabiyeler, pankekler ve erişteler dahi bulunuyor. Peki, geleneksel tarifiyle matcha çayı ne işe yarıyor olabilir?

Matcha çayında yeşil çay yapraklarının tamamı kullanıldığı için bu çay, besin öğeleri açısından geleneksel yeşil çaya kıyasla daha yoğun bir tüketim sunuyor. İçerisinde bulunan kafein sayesinde ise enerjiyi artırmaya destek oluyor. Üstelik matcha çayını günlük beslenme rutinine dahil etmek de bir hayli kolay!

Matcha Çayı Faydaları Nelerdir?

Matcha Çayı Faydaları Nelerdir?

Binbir emekle yetiştirilen matcha çayı, son yıllarda kazandığı popülerliği hak ediyor mu dersiniz? Bu sorunun cevabı ne yazık ki henüz netleşmiş değil! Çünkü yeşil çay için yapılan araştırmaların aksine matcha çayına dair henüz yeterince veri bulunmuyor. Bu nedenle matcha çayının kanıtlanmış faydalarından ziyade potansiyel faydalarından söz etmek gerekiyor.

Yüksek Antioksidan Kaynağı!

Matcha çayı, yeşil çayın olumlu etkilerinin büyük çoğunluğuna sahip. Bunun yanı sıra matcha daha yoğun oranda antioksidan içeriyor. Antioksidanlar ise hücre hasarını azaltmaya ve kronik hastalıklara neden olan serbest radikallerin zararlarını engellemeye yardımcı olmalarıyla biliniyor. 237 mililitrelik bir fincan matcha çayının antioksidan oranı bakımından üç fincan yeşil çaya denk kabul edildiği düşünüldüğünde, bu çayın yeşil çay karşısında güçlü bir alternatif olduğu açıkça görülebiliyor.

Zihinsel Rahatlamayı Artıran Bir Uyarıcı!

Matcha çayı, L-theanine adında vücut için oldukça önemli katkıları bulunan bir amino asit içeriyor. L-theanine, insan beynindeki alfa dalgalarını artırarak strese karşı koymayı ve dolayısıyla zihinsel olarak rahatlamayı teşvik ediyor. Bu amino asit ayrıca kafein tüketiminden sonra çöken ağırlık hissine yol açmadan uyanık kalmaya da yardımcı oluyor. Buradan hareketle, L-theanine bakımından zengin olan matcha çayını, kahve karşısında da güçlü bir rakip olarak görmek yanlış olmaz.

Matcha Çayı Zararları Nelerdir?

Matcha Çayı Zararları Nelerdir?

Matcha çayı, içerdiği kafein sayesinde ihtiyaç halinde odaklanmaya yardımcı olabilirken, önerilen miktardan fazla içilmesi kişide gerginlik ve sinirlilik gibi olumsuz etkilere yol açabiliyor. Tabii uykusuzluk da cabası. Ayrıca matcha’nın yetiştirildiği topraklarda -aslında her doğal gıdada muhtemel olduğu gibi- kimyasallar ve arsenik gibi kirleticiler bulunma ihtimali mevcut. Bu da bu zararlı maddelere maruz kalmanıza yol açabilir. Öte yandan matcha bitkisiyle ilgili araştırmalar, bu çayın faydaları ve zararlarına ilişkin net veriler ortaya koymak ve kesin sonuçlara varmak için henüz çok yetersiz.

Matcha Hakkında En Çok Merak Edilenler

Matcha Hakkında En Çok Merak Edilenler

İster yeni besin trendlerini yakından takip edenlerden olun ister kahve dükkanlarını mesken tutanlardan… Yalnızca sosyal medyayı aktif kullanıyor olsanız bile matcha’nın adını en az bir kere duymuş olmalısınız. Haliyle yeni yeni tanıştığınız bu içecek hakkında bazı soruların kafanızı kurcalıyor olmasından daha doğal bir şey yok! Cevapları duymak için okumaya devam edebilirsiniz!

Matcha Çayı Zayıflatır mı?

Gerçek şu ki kilo vermek için sihirli bir değnek etkisi yaratacak herhangi bir çay bulunmuyor. Ne yeşil çay ne de matcha çayıyla ilgili yapılan araştırmalar, bu çayların zayıflatmaya yönelik anlamlı bir etkisi olduğunu kanıtlayabiliyor. Fakat yine de matcha çayının düşük kalorisi, onu şekerli ve gazlı içecekler karşısında iyi bir seçenek haline getiriyor.

Matcha Tozu Nasıl Kullanılır?

Matcha tozu, yukarıda tarifi verildiği üzere çay yapımında kullanılabilmesinin yanı sıra hayvansal veya bitkisel sütlerin içine de ilave edilebiliyor. Bu sayede elde edilen içeceği yazın buz küpleriyle serinletici bir içecek olarak, kışın ise sıcak sıcak tüketmek mümkün! Matcha tozunun kullanım alanları bunlarla da sınırlı değil! Bu tozu, iki çay kaşığını geçmeyecek şekilde smoothie’nize ya da her zamanki gronola tarifinize de ekleyebilirsiniz.

Matcha Çayı Nasıl ve Ne Zaman İçilmeli?

Matcha çayının günlük maksimum alım miktarı bilinmiyor ve kişiden kişiye göre de değişiklik gösterebiliyor. Ancak güvenli bölgede kalabilmek için günlük matcha tüketiminde ölçülü olmak ve 1 ila 2 fincanı geçmemek gerekiyor. Ayrıca çayı hazırlamak için kullanılacak matcha tozunu muhakkak sertifikalı ve onaylı ürünlerden almaya dikkat etmelisiniz. Matcha çayının günün hangi saatinde içilebileceğine dair bir araştırma bulunmasa da içeriğindeki kafeinin uyku kaçırma ihtimali sebebiyle geç alınmaması daha doğru olabilir.

Matcha Çayı Nerede Üretilir?

Matcha çayı, çok uzun yıllardan beri Çin ve Japonya’da üretiliyor. Japon çay seremonilerinde kendine özel bir yer edinen matcha çayının en kaliteli mamulleri ise bilinene göre ve doğal olarak Japonya’da yetiştiriliyor.

*Bu sayfada yer alan bilgiler, tıbbi öneri veya uyarı niteliği taşımamakta olup sadece bilgi edinimi amaçlıdır. Matcha çayını herhangi bir şekilde diyetinize dâhil etmek istiyorsanız öncesinde mutlaka bir hekime danışmalısınız.

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.