Her Şeye Zaman Bulmak İçin 6 Yöntem

20
Facebook'ta Paylaş x icon x icon Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

İLHAM - ZAMANBazen işte ya da evde yapılacak onca şey var ama hiçbir şeyi yapacak yeterli zaman yok gibi hissedersiniz. Uykunuzdan, dinlenme zamanınızdan feragat etmek zorunda kalırsınız. Oysa yapmak istediğiniz her şeye vakit bulmak için çok kolay yöntemler var! O halde zaman kaybetmeden bu yöntemlere bir göz atalım.  🙂

1. Fazla mesai yapmayı bırakın

Daha fazla çalışmak daha verimli ya da üretken olduğunuz anlamına gelmez. Daha fazla çalışarak tüm işleri bitirebileceğiniz düşüncesinden uzaklaşın. Fazla çalışarak yeterince dinlenmemiş olacağınızdan, üretkenliğinizin de düşeceğini aklınızdan çıkarmayın.

2. Daha fazla “Hayır” deyin

Kendinize şu soruyu sorun: Önemli olan nedir? Daha çok işi halletmek mi, yoksa işleri daha iyi bir şekilde yapmak mı? Her şeyi bir anda yapmaya çalıştığınızda odaklanamaz ve gerekli işleri gereksiz işlerden ayıramazsınız. İşe önemlilerden başlayın ve enerjinizi akıllıca kullanın.

3. Her şeyi kendiniz yapmayın

Özetle size yardımcı olacak birilerine ihtiyacınız var. Her şeyi tek başınıza yapamazsınız. Bu yüzden evde ya da iş yerinde işleri doğru şekilde paylaşmaya özen gösterin. Herkesin en iyi bildiği ya da en çok keyif aldığı şeyi yapması sonuçta herkesi mutlu eder.

4. Mükemmel olmaya çalışmayın

Tecrübeyle sabit ki, mükemmeliyetçiler kendilerine verilen herhangi bir işte fazladan zaman harcamaya eğilimlidir. Ayrıca belki önemsiz olan bazı ayrıntılara fazla takıldıkları için asıl önemli olanı kaçırma ihtimalleri de yüksektir. O yüzden mükemmel olmaya çalışmayın, kimse mükemmel değildir.

5. Rutin işleri bir düzene oturtun

Her gün yapılan gündelik işleri belli bir düzene oturtun. Bu sayede onlar için ayrıca efor harcamanız gerekmez. Sık sorulan sorular için şablonlar oluşturarak işe başlayabilirsiniz. Her gün ekmek alıyorsanız, bakkalın ekmekleri her gün aynı saatte göndermesini isteyebilirsiniz mesela. Bu sayede rutin işler için kafa yormanız gerekmez.

6. Bazen hiçbir şey yapmayın

Hepimiz her an bir şeylerle meşgulüz. Mola verdiğimizde bile cep telefonlarımıza ya da televizyona dalıp gidiyoruz. Zihnimizi dinlendirmek için sakin ve yalnız zaman geçirmek en iyi yöntemlerden biri. Yani, gerekirse kendinizi yenilemek için bazen hiçbir şey yapmayın.

Kaynak: Bright Side

Facebook'ta Paylaş x icon x icon Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.