Ametist Taşı Faydaları Nedir?

1
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

777 Anlamı Nedir? Hangi Anlamlara Gelmektedir?

Hiç yoğun geçen bir günün tam ortasında biraz durup sakinleşmeyi, önemli bir toplantıda zihninizi toparlamayı ya da en olumsuz durumlarda bile pozitif bir yan görmeyi dilediniz mi? Modern çağın ve şehir yaşamının içindeyseniz bunlardan en az birine güçlü bir “Evet!” dediğinizi tahmin edebiliyoruz. O halde sizi ihtiyacınız olabilecek doğal bir taşla tanıştırmak istiyoruz: Ametist!

Morun benzersiz tonlarından oluşan ametist taşı, doğal taşlar arasında dikkatinizi çoktan çekmiş olabilir. Bu taş, eşsiz görünümünden çok daha fazlasını sunuyor. Doğal Taşlar ve Özellikleri isimli kaynak, ametist taşının asırlar boyunca farklı uygarlıklar tarafından kullanıldığını ortaya koyuyor.

Asya ve Mısır’da mühür olarak değer kazanan ametist taşının, aynı zamanda eski çağlarda sarhoşluğu yok ettiğine inanıldığı belirtiliyor. Öyle ki geçmiş dönemlerde kullanılan kadeh, çanak, kap gibi eşyaların birçoğunda ametiste rastlamak mümkün. Günümüzde ise ametist taşı, yaşam alanlarında ve takılarda kullanılarak enerjiyi yönetmek için tercih ediliyor. Peki, ametist taşının faydaları ve özellikleri neler? Ametist taşı nasıl kullanılmalı? Hepsinin ve daha fazlasının yanıtını bu dosyamızda bulabileceksiniz. Hadi öyleyse, kristal bir güç olan ametisti bizimle birlikte keşfedin!

Ametist Taşı Nedir?

777 Ne Demektir?

Ametist taşı, adını Yunanca amethyson/amethystos (sarhoş olmayan) kelimesinden alan doğal bir taş çeşidi. Doğal olarak çıkarılan ametist, işlenmeden önce özel kesimlerle şekillendiriliyor. Saf ametist kristalleri son derece nadir olduğu için yarı değerli taşlar sınıfında yer alıyor. Kuvars ailesinin bir üyesi olan ametist taşı, değerinin yanı sıra mor ya da mavi-mor rengiyle de ilgi odağı oluyor.

Birçok farklı özelliğe sahip olan ametist taşı, kadim zamanlardan bu yana farklı alanlarda kullanılıyor. Astroloji, alternatif tıp ve meditasyon gibi alanlarda ametist taşından ve etkilerinden yararlanılıyor. Bu mor kristal astrolojide Başak, Oğlak, Kova ve Balık burçlarının taşı olarak da biliniyor.

Ametist Taşının Özellikleri Nelerdir?

Ametist Taşının Özellikleri Nelerdir?

 • Renk: Mor
 • Grup: Yarı değerli taşlar – Kuvars ailesi
 • İçerik: Manganez ve demir
 • Sertlik derecesi: 7
 • Simgelediği duygular: Huzur ve dinginlik
 • Kullanım alanları: Meditasyon, enerji çalışmaları, takı ve aksesuar

Çivi Yazılı Belgelere Göre Eski Mezopotamya’da Kuvars Grubu’ndan Bazı Taşlar ve Özellikleri başlıklı araştırma, makrokristalin (gözle görülebilen) kuvarslar kategorisinde yer alan ametist taşının yarı saydam olabileceğini ifade ediyor. Mor, menekşe ve eflatun tonlarının hakim olduğu bu taş, içerisinde solgun kırmızımsı menekşe renkleri taşıyabiliyor. Yine aynı kaynağa göre ametistin içeriğinde manganez ve demir cevheri bulunuyor. Taşın göz alıcı rengi de içermiş olduğu demir cevherinden kaynaklanıyor. Ametistin, Mohs sertlik skalasına göre sertliği 7 ve özgül yoğunluğu 2,5-2,8 olarak belirtiliyor.

Ametist taşının enerji çalışmaları ve şifa uygulamalarında sıklıkla kullanıldığı ifade ediliyor. Takı ve süs eşyası yapımında da tercih edilen ametist yüzük, kolye, küpe ve bilezik gibi birçok farklı takı türünde kullanılıyor. Ayrıca ametist, mücevher sektöründe de yüksek kalite taşlarda tercih edilen bir malzeme olarak kabul ediliyor.

Ametist Taşının Faydaları Nelerdir?

Ametist Taşının Faydaları Nelerdir?

Global sağlık portalı Healthline’da yayınlanan Do Amethysts Have Any Proven Healing Properties? isimli makaleden alınan bilgilere göre, ametist taşının faydaları şu şekilde sıralanabiliyor:

 • Ametist taşı stres, endişe ve huzursuzluk gibi duygusal sıkıntılarla başa çıkmaya yardımcı oluyor. İç huzuru ve sakinliği artırmaya katkı sağlıyor.
 • Negatif düşüncelerden uzaklaşmaya ve ruh halini yükseltmeye destek oluyor.
 • Odaklanmayı artırmaya, içsel bilgelik ve farkındalık geliştirmeye katkı sağlıyor.
 • Daha derin ve huzurlu bir uyku deneyimi elde etmeye yardımcı oluyor.

Ametist taşının faydalarının kişiden kişiye değişebileceğini ve tıbbi tedavilerin yerine geçmeyeceğini unutmamalısınız.

Doğal Ametist Taşı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Doğal Ametist Taşı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Doğallığını kontrol edin: Piyasada pek çok yapay ametist taşı bulunuyor. Satın alacağınız taşın özelliklerinden faydalanabilmek için ametistin doğallığından emin olmalısınız. Bunun için satıcıdan bilgi alabilirsiniz.
 • Sertifika ve kimlik bilgilerini isteyin: Ametist taşının güvenilir bir kaynaktan geldiğini doğrulamak için bir sertifika veya kimlik belgesi talep edebilirsiniz. Taşın türü, ağırlığı, rengini ve kaynağını belirten bu belgeler sayesinde gerçek ve doğal bir ametist satın alabilirsiniz.
 • Renk kalitesini inceleyin: Ametistin renk skalası genellikle açık lavanta tonlarından derin mora kadar uzanıyor. Kaliteli ametistin ise zengin ve derin bir mora sahip olması gerekiyor.
 • Berraklık ve şeffaflık arayın: Bir ametist taşı berrak ve şeffaf olmalı. İçerisinde bulanıklık veya çatlak olmayan, saf görünüme sahip bir ametist doğru seçim için ideal olabilir.
 • Amacınıza uygun seçimi yapın: Ametist taşı almadan önce taşı neden satın almak istediğinizi belirlemelisiniz. Taşı meditasyon, takı yapımı, enerji çalışmaları veya sadece dekor olarak kullanabilirsiniz. Bu doğrultuda taşın şekline ve boyutuna karar verebilirsiniz.

Ametist Taşı Nasıl Kullanılır?

Ametist Taşı Nasıl Kullanılır?

 • Gün içerisinde cebinizde veya çantanızda küçük bir ametist kristali taşıyabilirsiniz.
 • Kolye, bilezik veya yüzük gibi ametist taşından yapılmış takılar takabilirsiniz.
 • Ametist kristallerini evinize veya ofisinize zarif bir dokunuş olarak ekleyebilirsiniz. Sarkıt, masa lambası veya doğrudan dekoratif obje olarak tasarlanan ametist taşlarını dekorasyonda kullanabilirsiniz.
 • Ametist taşını su içerisinde banyoya koyabilirsiniz.

Ametist taşı, diğer tüm doğal taşlar gibi ortamdaki enerjiyi içerisine çekiyor. Bu sebeple ametist taşını yaşam alanınıza taşımadan ve kullanmadan önce mutlaka temizlemelisiniz. Bunun yanı sıra uzun süreli kullanımlardan sonra taşı negatif enerjiden arındırmaya özen göstermelisiniz.


Ametist Taşı ile Yapılacak Ritüeller Nelerdir?

Need To Calm Down? Here’s Why You Should Grab Amethyst, From Crystal Experts başlıklı içeriğe göre ametist taşıyla yapabileceğiniz ritüeller şu şekilde:

 • Yatmadan önce gevşeyin: Yatmadan önce ametistinizi üçüncü gözünüzün üzerinde tutun. Gözlerinizi kapatın, yedi derin nefes alın ve yedi kez “Huzur içindeyim.” deyin. Ardından ametistinizi komodininize bırakın ve uyuyun.
 • Gün boyunca üzerinize tutun: Stresli, huzursuz veya gergin hissettiğinizde ametisti elinize alın veya masanıza, arabanıza ya da çantanıza koyun.
 • Meditasyon yapın: Meditasyon ve çakra açma çalışmalarınızı derinleştirmek ve çok daha etkili hale getirmek için meditasyon süreci boyunca ametist taşıyla temas halinde olun.

Ametist taşıyla meditasyon yapmayı düşünüyorsanız, öncelikle “Meditasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?” isimli içeriğimize göz atabilirsiniz!

*Bu sayfada yer alan bilgiler tavsiye, uyarı veya teşvik niteliği taşımamakta olup sadece bilgilendirme amaçlıdır. Ametist taşının faydaları hakkında bilimsel bir kanıt bulunmadığını göz önünde bulundurarak bu taşı herhangi bir tedavi yerine tercih etmemelisiniz. Fiziksel veya ruhsal sorunlarınız için mutlaka uzman bir hekime danışmalısınız.

Kaynaklar;

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.