Negatif Düşüncelerden Kurtulmanın 4 Yolu!

8
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

negatif_dusunceCanınız sıkıldığında aklınızı başka bir yöne kaydırmak pek kolay değildir. Fakat zihin egzersizi yapmaya başladığınızda bunu başarmanız ve sonrasında negatif düşüncelerden kurtulmanız mümkün.

Araştırmalar gösteriyor ki, insan zihni özellikle olumsuz düşünceyi sanki bir talimat verilmişçesine uzun uzadıya düşünebiliyor. Fakat hepimiz, olumsuz bir düşünceyi derinlemesine, günlerce düşünmenin ileride depresyona yol açabileceğini tahmin edebiliriz.

Bu nedenle olumsuz düşünceleri zihninizden savuşturmanın yöntemlerini uyguladığınızda, hayat sizin için çok daha kolay olacak.

1. Zihninizde Alışverişe Çıkın

Sizi mutlu eden şey alışveriş yapmaksa, hayalinizdeki alışveriş merkezinde gezinebilirsiniz. Bir kitapçıda olmak sizi rahatlatacaksa, raflar arasında gezin, sevdiğiniz kitaplara göz atın veya en sevdiğiniz DVD’leri düşünün. Size ilham veren şarkıları da hayal edip dinleyebilirsiniz. Bu egzersizi çok uzun süre yapmanız gerekmiyor; 30 saniye ile bir dakika arasında düşünebilirsiniz. Çok basit gibi dursa da bunu sürekli tekrarladığınızda ruh halinizin hızla değiştiğini görebilirsiniz.

2. Bir Bardak Çay İle İyi Hissedin

Olumsuz düşünceler birçok farklı sebeple ortaya çıkar. Fakat özellikle yalnızlıkla ilgili bir sıkıntı yaşıyorsanız, sıcaklık sizi iyi hissettirir. Yale araştırmacıları 2012 yılında, ellerinde sıcak bir bardak tutan kişilerin yalnızlıkla ilgili olumsuz düşünceleri daha az hatırladığını keşfetti. Ayrıca aynı araştırmacılar, yalnız kişilerin iyi hissetmek için uzun süreler sıcak duş aldığını da keşfetti. Isıyla kurulan bağ, orta vadeye kadar kabul edilebilir ama bir süre sonra bu hissin gerçek bir insan iletişimiyle kurulması iyi olur.

3. Kâğıda yazın ve kafanızdan atın

Çok tuhaf gelebilir ama kafanızdaki sorunları bir kâğıda yazıp çöpe atmak işe yarıyor. 2012 yılında Ohio State Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, fiziksel olarak bir sorunu attığınızda zihnin rahatladığını keşfetti. Kâğıt israf etmek istemeyenler için ise, bilgisayarda bir word dosyasına yazıp çöp kutusuna göndermek de işe yarıyor!

4. Olumsuz Enerjilerden Uzak Durun

Bunu son zamanlarda sürekli duyuyor olabilirsiniz ama sık sık hatırlatmakta fayda var: Negatif enerji yayan insanlardan uzak durmalısınız. O kişiyi çok seviyor olabilirsiniz ama o kişinin ruh halindeki umutsuzluk, sizi de kolayca etkisi altına alır. Siz farkında olmadan bir de bakmışsınız ki, içinizde yaşam coşkusu kalmamış. Biraz bencilce duruyor ama iyi hissetmek için iyi enerji yayan dostlarınızla görüşmelisiniz.

Artık kötü düşüncelerden kurtulma vakti! Hayatın sunduğu güzelliklerden faydalanmak için her şeye zihninizden başlayın.

Kaynak: Happify Daily

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.