Aktivasyon Enerjisi: Mutluluk İle Aramıza Mesafe Koyan Şey!

6
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

shutterstock_417259231Londra’da yapılan bir anket araştırmasında, şehirde yaşayanlara şu ana kadar Londra’nın önemli turistik yerlerinden hangilerini gezdikleri soruldu. Anket çalışmasına aynı zamanda az sayıda turistin de katılımı sağlandı. Araştırma sonucunda, şehirde yaşayanların turistlerden daha az yeri gezdikleri ortaya çıktı.

Peki, bu durum neden kaynaklanıyordu? Tahmin etmek çok zor değil: Şehirde yaşayanlar Westminster Abbey’i veya Buckingham Sarayı’nı görmek için daha çok zamanı olduklarını düşünerek ertelemişlerdi. Turistler ise böyle bir ayrıcalıkları olmadığını düşünerek harekete geçiyor, şehirde yaşayanlardan daha çok yer ziyaret ediyorlardı.

İlgilinizi çekebilir: Erteleme Hastalığı Nedir?

Şehirde yaşayanların mahrum olduğu şey ‘aktivasyon enerjisi’ idi. Aslında daha çok kimyacılar tarafından kullanılan bu terim, kimyasal bir reaksiyonun gerçekleşmesi için gerekli olan minimum enerji miktarını ifade ediyor. Ancak psikologlar da bu terimi artık bir konuda harekete geçmek için bireyin ihtiyacı olan motivasyonu anlatırken kullanıyor. Eğer önümüzde çok engel varsa ve bu engelleri aşmak için ihtiyacımız olan motivasyon yeterli değilse daha kolay şeyleri yapmayı tercih ederiz. Fakat turistlerin durumunda, zamanlarının kısıtlı olması, onlara şehirde yaşayanların sahip olmadığı motivasyonu sağladı.

Peki, Neler Yapmamız Gerekir?

Aktivasyon enerjisi önemlidir, çünkü bunu gerektiren eylemlerin çoğu oldukça cazip ve değerli şeyler arasında yer alır. Yazar Shawn Achor, The Happiness Advantage isimli kitabında olumlu bir davranışta bulunmak için gereken ilk hareket enerjisinin miktarını aza indirgememizi öneriyor. Yürüyüşe çıkmak istiyor ancak her seferinde yürüyüş ayakkabılarınızı bulundukları yerden çıkarmaya üşeniyorsanız, onları göz önünde bir yerlerde bulundurun. Hayattaki en güzel deneyimler, genellikle içinde zorlukları barındırıyor ve başlamak için enerji gerektiriyor. Durum böyle olduğunda ise daha kolay, pasif ve hep daha az enerji gerektiren eylemlere yönelmeyi tercih edebiliyoruz.

Yapmamız gereken şey, bir turist gibi davranarak kendinize fazladan motivasyon kaynağı sağlamak. Zamanınızın az olduğuna kendinizi inandırın. Ya da kendinize şu soruyu sorun: “Eğer yakın zamanda buradan taşınacak olsaydım, yapılacaklar listemde neler olurdu?” Liste başı yaptığınız maddeler muhtemelen sizi şaşırtacak. Ve bakış açınızı değiştirip eyleme geçmek için ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayacak.

Son olarak, başka biriyle sözleşmeniz de işe yarayacaktır. Bunun nedeni, birine söz vermediğiniz zamanlarda yapılan planlardan vazgeçmenin her zaman daha kolay olması. Boş zamanlarımızı neredeyse hiçbir zaman kasıtlı olarak boş geçirmeyiz. Ancak Pazar akşamı gelip çattığında salondaki koltuğa yayılmak, genellikle en çok yapılan şey olur. Bu durumun gizli suçlusu ise aktivasyon enerjisi eksikliğinden başka bir şey değil. Öte yandan artık düşmanınızı tanıyorsunuz ve dolayısıyla onunla mücadele etmeniz de daha kolay.

Kaynak: Psychology Today

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.