Daha Fazla Gülümsemek İçin 6 Neden!

17
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

YAŞAM - GÜLÜMSEMEK

Gülümsemek, eğlenceli ya da sevimli şeylere karşı gösterilen istemsiz bir tepki gibi gözükebilir, fakat bundan daha fazlasıdır. Araştırmalar gösteriyor ki; isteksiz ya da istekli olarak gülümsemek stres seviyesini azaltarak insan ruhu üzerinde olumlu etkiler yaratıyor ve hatta etrafınızdaki insanları da daha mutlu hissettiriyor. İşte sizlere daha fazla gülümsemek için 6 neden!

1. Gülümsemek Bulaşıcıdır!

Daha fazla gülümsedikçe, etrafınızdaki insanların da size benzer şekilde gülümseyerek tepki verdiklerini göreceksiniz. İstemsizce yapılıyor görünen bu davranışın, zamanla alışkanlık haline gelerek bir gülümseme zinciri oluşturacağını unutmayın! Araştırma sonuçları da gösteriyor ki; gülümseyen bir insan gördüğümüzde beynin yüz hareketlerini kontrol eden bölgesi harekete geçerek bizim de gülümseme tepkisi vermemize yol açıyor!

2. Gülümsemek, Stres ve Korkuyu Azaltıyor!

Stresli durumlarda gülümsemek kolay değildir, ancak araştırma sonuçları böylesi durumlarda bile gülümsemenin oldukça faydalı olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmaya katılan kişilerin stresli durumlara gülümseyerek yaklaştıklarında kalp atış hızlarının yavaşladığı görülüyor.

3. Gülümsemek Endorfini Artırıyor!

Gülümsediğimizde stres hormonlarının salgılanması yavaşlıyor ve depresyona girme riskimiz azalıyor. Beyinde salgılanan endorfin yani mutluluk hormonları hızla artmaya başlıyor.

4. Gülümserken Daha Çekici Oluyorsunuz!

Yapılan araştırmalara göre, erkekler için gülümsemek bir kadını makyajdan çok daha çekici yapıyor. Erkekler, ilk buluşmalarında sıklıkla gülümseyen kadınlardan çok daha fazla etkileniyorlar. Kadınların ise içten ve samimi gülümseyen erkekleri daha çekici ve hoş buldukları gözlemleniyor.

5. Gülümseyince Daha Güvenilir Algılanıyorsunuz!

Eğer birinin güvenini kazanmak istiyorsanız, yapmanız gereken şey oldukça basit; hafif bir tebessüm. Daha kolayı ne olabilir ki? Güven kazanmak belki de en zor şeylerden biridir ancak Pittsburgh Üniversite’sinde yapılan bir araştırma gülümseyen insanların gülümsemeyen insanlara kıyasla daha fazla güven elde ettiklerini gösteriyor.

6. Gülümsemek Daha İyi Bir Lider Yapıyor

Eğer yüksek bir pozisyondaysanız ya da daha yüksek bir pozisyonda olmak istiyorsanız, gülümsemek başarı için bir anahtar görevi görebilir. Montpellier Üniversite’sinde yapılan bir araştırma; gülümsemenin iyi bir yöneticinin sahip olması gereken önemli özelliklerden biri olduğunu, hatta bir liderlik tekniği olduğunu vurguluyor.

 

Kaynak: inspiyr.com

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.