Biraz Çaba İle Optimist Olmak Mümkün!

18
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

MOTİVASYON - OPTİMİST OLMAKHuffington Post’un bir araştırmasına göre optimist ve pesimist insan davranışları günlük hayatta basit alışkanlıklarda kendini gösteriyor. Biraz çaba ile kendinizi pesimist taraftan optimist tarafa taşımak mümkün.

  1. Pesimistler pesimistlerden, optimistler optimistlerden beslenir. Yani çevrenizde sürekli modu düşük, mutsuz insanlar varsa ve artık bardağın boş tarafından bunalmışsanız, arkadaş çevrenizi gözden geçirerek mutlu ve pozitif bir yaşama doğru bir adım atabilirsiniz.
  2. Bir takım zorluklar ile karşılaşıldığında optimistler kendileri bir çıkış yolu bulmaya çalışırlar ve çözüme odaklanırlar. Oysa pesimistler için zorluk gündemin ana maddesi haline gelir. Bir Japon atasözü der ki; 7 kere düş 8 kere kalk. Siz yeniden yerden kalkmaya odaklanın.
  3. Yolda karşılaştığınızda “kesin görüşelim, buluşalım” dediğiniz ve asla bunu gerçekleştiremediğinizde pesimist tarafa geçiyorsunuz. Gerçek bir optimist bunu ciddiye alır. Ve SMS, sosyal medya ya da bir telefon ile sınırlamaz, atlar bir araca gerçekten görüşmeye gider, yüz yüze. Çünkü akılda kalan, yüzde bir gülümseme ile hatırlananlar; kısa mesajlar değil birileri için yolu göze alıp gelen dost ile bir kaç saat bile olsa birlikte edilen sohbetler, ziyaretlerdir.
  4. Optimistler her şeyin iyi tarafını görürler. Optimist olmanın sağlığa da faydası vardır. Optimistler daha az streslidirler ve acı dayanıklılıkları daha yüksektir. Seligman, kitabında optimist ve pesimistler arasındaki farkı şöyle açıklıyor: “Pesimistler kötü şeylerin sonsuza kadar kötü gideceğine ve tüm suçun kendilerinde olduğuna inanırlar, oysa optimistler için hep başka dinamiklerin de olayda etkisi vardır. Kendilerinin bu durumu bir yere kadar düzeltebileceğine inanırlar”. O yüzden her şeyi kontrol edemeyeceğimizi kabul edip biraz rahatlamalı.
  5. Optimistler yürüyüşe çıkanlardır. Doğa insan ruhunu dinlendirir. Yorgun olduğunda bir kahve içenler pesimistliğe daha yakındırlar. Oysa yarım saatlik yürüyüş hem fiziksel olarak hem de zihinsel olarak dinlenmemizi sağlar.
  6. Optimistler sesli gülen, rahatça kahkaha atan insanlardır. Pesimistler ise daha sessiz, daha içe kapalı gülerler. Oysa birçok araştırmada ortaya konduğu gibi; kahkaha atmak beyne fiziksel bir aktivite gibi sinyaller gönderir ve mutlu eder. Yüksek sesle gülmekten kaçınmayın.

Kaynak: The Huffington Post

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.