Stresten Uzaklaşmanın 5 Yolu!

38
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Kendine iyi bakmak sağlıklı beslenmeden geçiyor. Sağlıklı beslenme ise ancak sağlıklı alışkanlıklarla mümkün oluyor. “Sağlıklı beslenmek iyi güzel ama bir de düz bir karnım olsa fena olmaz mı” diyorsunuz?  Belki de ince bir bel için okunmadık kaynak bırakmadınız. Amaç ne olursa olsun, bütün öneriler ortak bir maddede buluşuyor: Stres hormonunu azaltın, büyüme hormonunu artırın.

İyi de stresle nasıl başa çıkacağız? Güzel bir uykudan sonra kahve içerek klavyede “Stres hormonunu azaltın” yazmak kolay. Sabah kalkıp aceleyle hazırlanıp trafikle boğuşarak işe geldikten sonra asla bitmeyen yapılacak listesine bakarken (düşünsenize, o kadar şey yazdık, günün daha ortasındayız) hayat daha farklı oluyor.

Yine de pes etmiyor ve bütün uzmanlar aynı şeyi söylüyorlarsa demek ki “bu stresle başa çıkılacak, başka yolu yok!” diyoruz.

1. Derin Nefes Alın

Stres -1

Çok klişe gibi görünse de derin nefes almak insanın ritmini dengelemesini sağlıyor ve ana geri döndürüyor. Yalnız kalabileceğiniz herhangi bir yere gidin ve telefon gibi dikkat dağıtıcı hiçbir unsur olmadan arka arkaya birkaç derin nefes alın.

2. Sıcak Bir Banyo Yapın

Stres - 2

Yoğun ya da kötü bir günün sonunda, sıcak bir banyo hayali sizi kesinlikle doğru yere götürecek. National Institutes of Health’e göre, sıcak bir banyo vücuttaki kan akışını hızlandırarak kas sertliğini azaltıyor ve eklem ağrılarınızı gideriyor. Rahatlamış bir beden ve arınmış bir zihin, tam da ihtiyacınız olan şey değil mi?

3. Hayvanlarla Vakit Geçirin

Stres - 3

Kedi ya da köpeğiniz varsa onlara daha çok zaman ayırın. Mırlayan bir kediyi sevmek, sinirlerin yatışmasına ve stresin azalmasına yardımcı oluyor. Köpekle kurduğumuz göz temasıysa, oksitosin gibi iyi hissetmemizi sağlayan hormonlar salgılatıyor.

4. Güzel Müzikler Dinleyin Ve Dans Edin

Stres - 4

Sevdiğiniz herhangi bir müziği açıp evde tek başınıza saçmalayarak dans etmek, sandığınızdan çok daha iyi gelecek!

5. Tavana Bakın

Stres - 5

Hayat belki de bu aralar fazla hızlı geçiyordur. Her şeye yetişebiliyorsunuz diye, yetişmek zorunda olduğunuzu düşünmeyin. Herkes arada bir durup hiçbir şey yapmadan boş bir duvara ya da tavana bakmaya ihtiyacı vardır. Günde hiçbir şey yapmadığınız 10 dakika, sizi bir tatil planından bile daha çok rahatlatabilir.

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.