Oturmak Sıkıcı Diyenlere Özel Öneri: Yürüyüş Meditasyonu

13
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Oturmak Sıkıcı Diyenlere Özel Öneri: Yürüyüş Meditasyon

Meditasyon yapmak dendiğinde aklımıza ilk olarak etrafı mumlarla çevrili sessiz bir odada geniş geniş acelesiz rahatlamak gelse de aslında zihnimizi boşaltmanın bu kadar konfor gerektirmeyen yöntemleri de var. Yürüyüş sırasında meditasyon yapmak gibi.

Yürüyüş meditasyonu nedir?

New York’taki Yoga 216 stüdyosunun kurucusu Nicole Katz, meditasyon yapmak için yaygın olarak mutlak sessizlik ve sabit durmanın gerektiği fikrine pek katılmıyor. Günlük hayatımızda böyle ortamlara ulaşmamızın her zaman mümkün olmaması yüzünden başka egzersizler denemenin de akıllıca olduğunu söylüyor. Yürüyerek meditasyon yapma fikri de işte tam bu noktada ortaya çıkıyor. Yürürken sakinleşmek, fazla düşünen ve hiperaktivitesi olan kişiler için de ideal, zira yürürken beyin vücudun hareket temposuna uyum sağlıyor.

Yürüyüş meditasyonu nasıl yapılır?

 • Yürüyüşleri her gün aynı rotada yapmak yerine keşiflerde bulunabileceğiniz uzun yollardan, ara sokaklar veya mümkünse parklardan geçmeyi tercih edebilirsiniz. Bu sayede, hem eğlenebilir hem de yeni şeyler keşfederek anın tadını çıkarabilirsiniz.
 • İşten çıkıp eve gitmek gibi bir zorunluluğun olmadığı tatil günlerinde de kendinize yeni ve daha uzun yürüyüş güzergahları çizip keşfetmenin tadını artırabilirsiniz. Bir yere yetişme zorunluluğunuz olmadığından özgürce yürüyebilir, her zaman bir hedefe ulaşmak için değil, yürüyüşün kendisinden keyif almak için yola çıkmanın ne kadar eğlenceli olduğunu denedikçe görebilirsiniz.
 • Kısa zamanda fazla efor sarf edip çabuk yorulmamak adına yürüyüş için seçeceğiniz rotada çok dik yokuşlar olmamasına dikkat etmeniz, yürüyüşünüzden keyif almanızı da sağlayacaktır.
 • Etrafınızda bu tip yürüyüşleri yapmak için elverişli rotalar olmayabilir. Bu durumda toplu taşıma ya da varsa arabanız ile ulaşabileceğiniz yerleri tespit edip müsait olduğunuz her gün için yeni bir rota seçebilirsiniz.
 • Yürüyüş konusunu bir disipline oturtmak istiyor ve bir grubun içerisinde yer almayı tercih ediyorsanız özellikle hafta sonlarını değerlendirmek için trekking gruplarına katılabilirsiniz.

Daha düzenli bir program isteyenler için aşağıdaki altı adımlık egzersiz modelini de tavsiye ederiz.

6 Adımlık Meditasyon Programı

 • Ayakta durun ve vücudunuza odaklanarak içinizdeki duyguları hissetmeye çalışın.
 • Ayaklarınızın yere basışını, zemini ve parmaklarınızı hissedin. O andaki dokunma hissini ve içinizde uyandırdığı duyguyu yakalamaya çalışın.
 • İçinde bulunduğunuz atmosferdeki koku, ses ve diğer duyularınızı harekete geçiren etmenlere odaklanarak yavaşça yürümeye başlayın. Konsantrasyonunuzu bozmadan yürümeye devam edin.
 • Meditasyon her zaman ağır çekimde olmak zorunda değildir. Vücudunuz ve ruhunuz için en uygun tempoyu belirleyin, her bir adımınıza ve derin nefesinize odaklanmaya çalışın.
 • Zihninize o an ile ilintisiz düşünceler gelmeye başlarsa etrafınızdaki renkleri, kokuları, sesleri ve duyularınızı harekete geçiren odak noktalarını yakalamaya çalışın.
 • İçinde bulunduğunuz an ile uyumu yakalayana kadar belirlediğiniz tempoda yürümeye devam edin. Sonrasında bu egzersizi hayatınıza entegre etmeye ve düzenli olarak tekrarlamaya çalışın.

Kaynak: Prevention

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.