Masa Başında Çalışanlar İçin Günde 10 Bin Adım Atmanın Yolları

3
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

shutterstock_311259334Masa başında çalıştığınız bir işiniz varsa, gün içinde muhtemelen çok az hareket ediyorsunuz. Bu da hareket kabiliyetinizi azalttığı için her şeyden önce kilo almanıza sebep oluyor.  Çağımızın içinde bilgisayar geçen birçok mesleği, ne yazık ki bu sıkıntıyı yaşıyor. Belki akşamları ya da hafta sonu spor yapıyor olabilirsiniz fakat uzun süreler hareketsiz kalmanız iyiye işaret değil. Sık sık yerinizden kalkamasanız da en azından belirli aralıklarla yerinizden kalkmalı ya da kendinize yürümek için sebepler yaratmalısınız.

Yapılan çalışmalar günde 10 bin adım atmanın kan basıncını artırdığını, depresyonu önlediğini ve metabolizmayı hızlandırdığını gösteriyor. Yani günde en az 10 bin adım atmak şart! Peki nasıl?

Çok basit düzenlemelerle günde 10 bin adım atmanın yolları:

1. Mümkün Olduğunca Uzağa Park Edin

Fark etmeden yürümenin yollarından biri de aracınızı uzağa park etmek. Güne sağlam adımlarla başlamak ve hatta gün sonunda da bacaklarınızı açmak için daha iyi bir sebep olamaz.

2. Üşenmeyin, Merdiven Çıkın

Asansör kullanmak her zaman kolayımıza gelir ama madem gün boyu hareketsiz kalıyorsunuz, o merdivenleri çıkın! Göreceksiniz, çok iyi gelecek.

3. Mola Vermek İçin Alarm Kurun

Takviminizi kurun ve 1-2 saatte bir sandalyenizden kalkıp beş dakika ofiste turlayın. Kalkmışken bir bardak su da içmek iyi gelir.

4. Mail Atmak Yerine Odasına Gidin

Çalışma arkadaşınıza işle ilgili mail atmak ya da onu telefonla aramak yerine onunla toplantı odasında buluşun ve konuşun. Yerinizden kalkmak ve yüz yüze iletişim için iyi bir sebep.

5. Masanıza En Uzak Yazıcıyı Seçin

Madem yerimizden kalkmak için bahane arıyoruz, ofisteki en uzak yazıcı, faks makinesi ya da tarayıcının en uzak olanını seçin ve bilgisayarınıza bağlayın.

6. Kendinize Yürüme Arkadaşları Bulun

Yemek ya da çay molalarında size eşlik edecek, kafa dengi iş arkadaşlarınızla takılın. Bu vesileyle şirket etrafında küçük yürüyüşlere çıkabilir aynı zamanda sosyalleşebilirsiniz. Hatta bu yürüyüşler için yanınızda bir çift rahat ayakkabı bulundurursanız, sizin için daha iyi olabilir.

Kaynak: Pop Sugar

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.