Ofiste Ya Da Evde Çalışırken Daha Çok Hareket Etmenin Yolları

7
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Ofiste Ya Da Evde Çalışırken Daha Çok Hareket Etmenin Yolları
Ofiste ya da evden çalışırken bütün gün hareketsiz kalmak kas ve iskelet sistemimizi önemli ölçüde etkiler. Sırt, bel, boyunla ilgili fiziksel rahatsızlıklara sebebiyet verebileceği gibi, önemli hastalıklara da yol açabilir.
Ofiste veya evde yapılabilecek basit egzersiz hareketleriyle çalışma ve günlük hayatta daha enerjik ve dinamik kalmak aslında biraz da bizim elimizde. Hadi bu hareketlere birlikte göz atalım.

Çalışırken sık sık mola verilmeli.

Çalışma aralarında masandan kalkarak vereceğin molalar ve yapacağın basit egzersiz hareketleriyle bel, boyun ve sırtındaki ağrıları en aza indirmek veya kurtulmak mümkündür. Molada su almaya giderken bile hareket etmiş olacaksınız ve vücudunuza esnemek için fırsat vermiş olacaksınız. Eğer ofisteyseniz çalışma arkadaşınıza işle ilgili mail atmak ya da onu telefonla aramak yerine onunla toplantı odasında buluşun ve konuşun. Yerinizden kalkmak ve yüz yüze iletişim için iyi bir sebep.

Egzersizleri İhmal Etmeyin

Haftanın iki günü ofis veya ev dışında yapacağın egzersizler sana fiziksel güç ve esneklik kazandırırken, duruş bozukluğu ve stresi azaltmana da katkı sağlayacaktır. İhmal etmeden istikrarlı bir şekilde devam etmen halinde faydasını göreceğinden emin ol.

Nefes Egzersizi Yapmak Faydalı Olabilir

Ayakta veya rahat bir pozisyonda, bir el karında diğer el göğüs üzerindeyken burundan yavaşça nefes alarak başlayabilirsin. 4 saniye bekleyip ağızdan yavaş yavaş nefes vererek tamamla. Hareketi 5 kez tekrar et. Sandığından çok daha etkili sonuçlarla karşılaşacaksın. Bu fiziksel bir hareket gibi görünmese de bedenini rahatlatmak için güzel bir yoldur.

El ve Ayak Egzersizleri

Ellerini dümdüz karşıya uzatıp parmaklarını geriye doğru çek, esnet ve 10-15 saniye kadar bekleyip diğer eline de aynısını uygula. Masanda oturduğun yerden ayaklarını ayak bileklerinden kendi ekseni etrafında çevir. Her yöne 5 kez tekrarla. Bu basit egzersizlerin ne kadar etkili olduğunu görünce şaşırmaya hazır ol.

Asansöre Binmek Yerine Merdiven Kullanın

Asansör yerine merdivenleri kullanmaya ne dersin? Hatta yapabiliyorsan basamakları ikişerli biçimde tırman. Dolaşım sistemi ve eklemlere faydalı olan bu basit egzersizi gün içinde birkaç kez tekrarlamaya çalış.

Aracınızı Mümkün Olduğunca Uzağa Park Edin

Eğer ofise gidiyorsanız fark etmeden yürümenin yollarından biri de aracınızı uzağa park etmek. Güne sağlam adımlarla başlamak ve hatta gün sonunda da bacaklarınızı açmak için daha iyi bir sebep olamaz.

Kendinize Yürüme Arkadaşları Bulun

Yemek ya da çay molalarında size eşlik edecek, kafa dengi iş arkadaşlarınızla takılın. Bu vesileyle şirket etrafında küçük yürüyüşlere çıkabilir aynı zamanda sosyalleşebilirsiniz. Hatta bu yürüyüşler için yanınızda bir çift rahat ayakkabı bulundurursanız, sizin için daha iyi olabilir.

Kaynak: forbes.com

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.