Çevikliğinizi Arttırmak İçin İdeal 7 Egzersiz

7
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

shutterstock_424546561Çeviklik sadece profesyonel sporcular ya da atletler için değil; hızlıca ve kolaylıkla hareket edebilmek, reflekslerini, dikkatini, dengesini ve vücut koordinasyonunu geliştirmek isteyen herkes için oldukça önemlidir. Bu konularda vücudunuz üzerinde sağladığınız kontrol, formda günlerin de önemli habercilerinden biri olacaktır.

Çeviklik ve hareket kabiliyeti kazanmak için ideal olan aşağıdaki egzersizleri yaparken, egzersiz setleri arasında gerekli enerjiyi sağlamayı ihmal etmeyin. 10 saniyelik bir egzersiz setinden sonra diğerine hazırlık için yaklaşık 30 saniyelik bir enerji toplama arası vermeniz önerilir. Aşağıda sıralanan egzersiz tiplerinin her birinden 4 – 6 set arası yaparak daha çevik ve formda bir bedene sahip olabilirsiniz.

1. Merdivende Hızlı Ayak Hareketleri

5 – 6 adet basamak bu egzersiz için işinizi görecektir. Egzersiz setinin ilk turunu aşağıdaki şekilde gerçekleştirebilir, sonraki turlar için çıkıp inme modellerini değiştirebilir, hatta basamaklarda yanlara dönerek kendinize yeni ve daha zorlu hedefler yaratabilirsiniz.

  • 1 basamak çık – 1 basamak in
  • 2 basamak çık – 1 basamak in
  • 3 basamak çık – 2 basamak in
  • 4 basamak çık – 3 basamak in
  • 5 basamak çık – 4 basamak in

2. Düz Çizgiler

İki ayakla veya tek ayak üzerinde olabilecek biçimde, bir yandan diğer yana, öne ve arkaya düz bir hat üzerinde hareket edin.  Kendinizi biraz daha zorlayarak atikliğinize katkı sağlamak isterseniz farklı yönlere dönerek ve elinizde bir adet top taşıyarak da bu hareketi uygulayabilirsiniz.

3. Duvarda top sektirme

Bu egzersiz tipi için bir adet duvara ve tenis topu ebatlarında bir topa ihtiyacınız olacaktır. Duvarın birkaç adım önünde durarak topu duvara atıp seken topu yakalayarak ayaklarınızı ve ellerinizi aynı anda çalıştırabilir ve vücut esnekliğinizi ve çevikliğinizi arttırabilirsiniz. Kendinizi zorlamak isterseniz topu farklı elinizi kullanarak atıp yakalayabilir, hatta aynı anda ayaklarınızı bir ileri bir geri sürüyerek egzersize derinlik katabilirsiniz.

4. Tek ayakla zıplama

Üzerine zıplamak için kullanabileceğiniz, yerden hafif yüksekliği bulunan bir nesne işinizi görecektir. Tek ayağınız yerde, diğeri yükseltinin üzerinde başlayın ve bir sol ayağınızı bir sağ ayağınızı, olabildiğince hızlı biçimde değiştirerek yere indirip yükseltiye çıkartın.

5. Kalın halat çalışması (Battle Ropes)

Birbirine paralel olarak yere uzatılmış halde bulunan kalın halatların ucunda çömelir şekilde pozisyon alın, bir yandan halatları tutarken diğer yanda yukarı doğru zıplayarak harekete başlayın. Ardından pozisyonunuzu koruyarak ve halatları ritmik bir biçimde sallayarak kollarınızı çalıştırabilir, vücudunuza denge ve esneklik kazandırabilirsiniz.

6. Koni çemberi

Yerde 5 koniden oluşan bir çember oluşturun ve ortalarına bir adet koni ekleyin.  Ortadakinden başlayarak ve tüm egzersiz boyunca yüzünüz çemberin dışına bakacak şekilde, olabildiğince hızlı ayak hareketleriyle ve ayaklarınızı sürümemeye özen göstererek sırayla çemberi oluşturan tüm konilere, her birinden sonra ortadakine dönecek şekilde dokunarak çemberi tamamlayın. Ortadaki koniye doğru geri geri giderken omzunuzun üzerinden arkanıza bakmayı ihmal etmeyin.

7. İp atlama

Her an her yerde, standart ve kolay bulunan bir aparatla gerçekleştirebileceğiniz klasik bir egzersizdir. İp atlamaya devam ederek yönünüzü değiştirmek, sizi zorlayarak hareketten aldığınız verimi arttıracak ve çevikliğinize artı değer kazandıracaktır.

Kaynak: Ace Fitness

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.