Koşmaya Yeni Başlayanların Bilmesi Gereken 5 Nokta

6
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

shutterstock_519831046An itibariyle hangi seviyede olursa olsun, koşu konusunda herkesin bir başlangıç noktası vardır.  Zorlayıcı olma ihtimali yüksek olan bu  dönemden motivasyon kaybına uğramadan çıkabilmeniz için başlarda karşılaşma ihtimaliniz yüksek kimi durumları önceden bilmenizde yarar var.

Aşağıdaki püf noktalarına kulak vererek koşu motivasyonunuzu her daim zirvede tutabilirsiniz.

1. Terlemeye hazır olun.

Tüm fiziksel aktivitelerde olduğu gibi koşarken de terlersiniz. Ancak yeni başladığınız ve vücudunuz henüz bu duruma tam olarak adapte olamadığı için bu süreçte normalden daha fazla terlediğinizi ve bitkin düştüğünüzü hissedebilirsiniz. Yılgınlığa düşmeyin, yakın zamanda kendinizi daha rahat hissedeceksiniz.

2. Spor ayakkabıların önemini azımsamayın.

Özellikle koşmaya yeni başladığınız dönemlerde, koşmak için ayakkabılara veya diğer gerekli ekipmana  para harcamak size pek mantıklı gelmeyebilir. Ancak bu noktada yapacağınız en büyük hata, fazla önemli olmadığını ve koştukça zaten yıpranacağını düşünerek yeterince doğru ve kaliteli spor ayakkabılara yatırım yapmamak olacaktır. Bu konuda özenli davranarak, ayaklarınızdaki olası ağrıdan ve acıdan kendinizi koruyabilir; gelecek günler için motivasyonunuzu arttırabilirsiniz.

3. Düzenli koşu yapmanın kolay olmayacağını unutmayın.

Bu konuda aklınızdan çıkarmamanız gereken özellikle vücudun henüz alışkanlık kazanmadığı başlangıç aşamasında, koşmanın kolay olmayacağı ancak tüm bu çekilen zorluklara değeceği gerçeğidir. Vücudunuz zaman içinde dayanıklılık ve güç kazandıkça sürecin çok daha kolay olacağını düşünerek motivasyonunuzu gelecekteki formda ve güzel günler için yüksek tutabilirsiniz.

4. Koşu esnasında yürüyüş araları vermenin sorun olmayacağını bilin.

Koşmaya yeni başladığınız veya bir süre koşmamış olup geri döndüğünüz dönemlerde, koşu yaparken belli aralar verip bir süre yürümek hem koşu motivasyonunuzun düşmemesi hem de fiziksel olarak daha rahat etmek adına sizin için faydalı olacaktır. Bu gibi araların, başarısızlık hissi yaratmasına müsaade etmeyin.

5. Normalden daha fazla acıkmaya hazır olun.

Spor yaptığınızda, spor yapmadığınız zamanlara göre doğal olarak daha fazla kalori harcar ve bunu yerine koymak için daha fazla yeme ihtiyacı hissedersiniz. Koşma eylemi bunların dışında tutulamaz. Bunun kötü hissetmenize sebep olmasına izin vermeyin. Önemli olanın bu ihtiyacınızı doğru şekilde beslenerek gidermek olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Koşu hayatınızda şimdiden başarılar. Motivasyonunuz bol olsun.

Kaynak: Active Beat

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.