Koşmaktan Sıkılanlar İçin Öneriler

16
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

shutterstock_314302445Küçük farklar bile kapıdan güler yüzle çıkmanızı sağlayabilir. Koşmaya ister sağlıklı olmak, ister zayıflamak, ister yapabileceğinizi ispat etmek için başlamış olun, temel hedefiniz koşmaktan keyif almak olmalı. Koşu rutininiz gerçekten ayaklarınızın ağırlaşmasına neden olacak kadar rutine dönüştüyse ve artık heyecan duymuyorsanız, değişim zamanı gelmiş demektir.

Sürekli aynı yönde koşuyorsanız.

Çözüm: Ters yönde koşmayı deneyin. Sevdiğiniz birkaç koşu rotası bulun.

Sevdiğiniz birkaç koşu rotası bulmak, “Bugün nerede koşacağım?” stresini ortadan kaldırdığı için iyidir. Ancak otomatik pilotta koşmak zamanla sıkılmanıza yol açar. Bu durumu çözmenin en basit yolu ise aynı rotayı tersten koşmaktır. Yine nerede olduğunu ve ne kadar koşacağını bilirsiniz ama beyninizi biraz daha kullanmanız gerekir.

Sürekli kolay ve sabit bir tempoda koşuyorsanız…

Çözüm: Hız çalışması deneyin.

Yavaş koşmanın kötü bir yanı yok ama işe biraz heyecan katmak istiyorsanız, haftada bir hız çalışması yapmanın faydası olabilir. Şunu deneyin: 10 adım yürümeyle başlayıp, 10 adım jogging, ardından da 10 adım hızlı jogging yapın. Sonraki 30 adımı normal temponuzun biraz daha üzerinde bir hızla atın. Yavaşlayıp yürümeye başlayın. İlk önce kolay bir koşunun ardından iki kez tekrarlayın. 4 ila 8’e çıkarıncaya kadar her hafta bir tur ekleyin.

Sürekli aynı mesafeyi koşuyorsanız…

Çözüm: Mesafe ekleyip çıkarın ve daha hızlı koşun.

Her hafta koşu rutinini değiştiren koşucular, yapmayanlara kıyasla fitness seviyelerini daha hızlı yükseltiyorlar. Uzun koşularınızı biraz zorlaştırmak için, iki haftada bir en uzun koşunuza 1 km ekleyin. Bu kilometreyi yavaş koştuğunuzdan emin ol. Veya kısa koşularınızı değiştirin. Normal mesafenizi 1 km kısaltın. Ama koşunuzda aralıklarla, 20-60 saniye boyunca patlayıcı gücünüzle koşun.

Sürekli eğlencesine koşuyorsanız…

Çözüm: Koşu takımına katılmayı deneyin.

İsteksizliğiniz had safhadaysa bir etkinliğe katılmak ihtiyacınız olan motivasyonu sağlayabilir. Örneğin çamur yarışı gibi bazı kısa mesafeli yarışlar oldukça eğlenceli bir atmosferde geçiyor. Diğer koşucularla birlikte bir şeyleri başarma hissi, tek başına koşmaktan çok daha keyifli olur. Bulunduğunuz şehirde bir koşu takımına da katılabilirsiniz.

Kaynak: Women’s Health

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.