1 Saat Koşarak Hayatınıza 7 Saat Ekleyebilirsiniz!

2
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

<bir_saat_kosuGeçmişte bu konu üzerine yapılan bir araştırmadan çıkan yeni sonuçlara ve bulgulara göre; koşmak, yaşam süresini arttırma konusunda en etkili egzersiz tiplerinden biri olabilir.

Bu yeni değerlendirmenin ortaya koyduğu sonuçlara göre, koşu yapanlar, hiç koşu yapmayanlara oranla ortalama 3 yıl daha fazla yaşam süresine sahip oluyorlar.

Üç yıl önce Dallas’ta bulunan Cooper Enstitüsü’nde yapılan araştırmaya dayanan yeni bulgular, fazla koşmanın bir noktadan itibaren zararlı olup olmadığı, koşu yapmak dışında herhangi bir fiziksel aktivitenin direkt yaşam süresine etkisinin olup olmadığı, ne kadar koşmakla yaşam süresinin ne kadar artacağı gibi sorulara cevap verilmesini sağlıyor.

Buna göre araştırmacılar, hızının ya da süresinin önemi olmaksızın koşmanın erken ölüm riskini yaklaşık %40 oranında düşürdüğünü belirtiyorlar. Araştırmaya katılanlar arasında koşu yapmayanların tamamının koşması halinde ölüm oranının %16, kalp krizi oranının %25 düşük olacağı öngörülüyor.

Çalışmanın sonuçları arasında daha da ilginç olan bulgu, koşu yapmanın, kendisi için harcanan zamandan daha fazlasını yapan kişiye geri verdiği gerçeği olabilir. Araştırmalar, ortalama bir koşucunun 40 yıllık bir süre içinde koşu yapmaya harcadığı zamanın yaklaşık 6 aya karşılık geldiğini, bunun yanında yaşam süresini 3.2 yıl kadar arttırabileceğini, yani 2.8 yıllık net bir kazanç elde edilebileceğini gösteriyor. Bir başka anlatımla ortalama 1 saatlik koşu, yaşam sürenizi 7 saat kadar yükseltebiliyor.

Araştırmacılar, yürüyüş ve bisiklet kullanımı gibi farklı sportif aktivitelerinin de yaşam süresini arttırıcı etkisi olduğunu belirtiyor.

Araştırma ekibinden, Iowa State Üniversitesi Kinesiyoloji Profesörü Dr. Lee, koşunun yaşam süresini artırma konusundaki etkisini; bu aktivitenin yüksek tansiyon, aşırı kilo gibi erken ölüm risklerinin çoğuyla aynı anda mücadele edebilmesi ile ilişkilendiriyor. Bunların yanında, koşu yapanların çoğunluğunun sahip olduğu sağlıklı yaşam tarzının da yaşam süresinin uzamasına katkıda bulunuyor olabileceğini belirtmeden geçmiyor.

 

Kaynak: The New York Times

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.