Dinlenirken De Kilo Vermek Mümkün!

269
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

dinlenirken_kilo_verTükettiği kalori miktarını azaltan ancak hiç egzersiz yapmayan birinin kilo verme ihtimali, egzersiz yapan ancak kalori tüketimini sabit tutan birine göre daha fazladır. Bunun sebebi, spor yaparak kalori yakmanın, yediklerimizden kısarak kalori yakmaktan daha zor oluşudur. Fakat, tükettiğiniz kalori miktarını azaltmakla yetinir ve spor yapmazsanız, araştırmalara göre verdiğiniz kiloları geri alma ihtimaliniz de daha fazladır.

Çünkü vücut, kilo verme durumunu açlık ve yoksunluk hissiyle karşılar ve metabolizmanın çalışma hızını düşürür. Metabolizmanın yavaşlamasıyla birlikte, hareket halinde bile daha az kalori yakabilirsiniz. Vücudun gitgide daha az kalori yakabilmeye başlamasıyla birlikte, bir yandan da daha az kalori tüketmeye devam ederseniz, aşağıdaki iki durumla karşılaşmanız olasıdır.

  1. Başladığınız kadar çabuk biçimde kilo vermeyi durdurabilirsiniz.
  2. Kilo vermeyi tamamıyla sonlandırabilirsiniz.

Ve bu noktada kalori tüketiminizin artması, eskisinden daha hızlı kilo almanıza sebep olabilir. Vücuda giren kalorinin azalmasından doğan metabolik yavaşlamaya karşı yapılması gereken, sportif faaliyetlerin arttırılması olacaktır.

Düzenli egzersiz, yalnızca egzersiz yaptığınız esnada yaktığınız enerji miktarını yükseltmekle kalmaz, aynı zamanda dinlenme esnasındaki enerji tüketiminizi de arttırır. Düzenli olarak haftada en az üç kere spor yaptığınız sürece yüksek kalacak olan dinlenme esnasında yaktığınız enerji miktarı, sporun bitip dinlenmenin başladığı andan itibaren olan enerji tüketimini ifade etmektedir.

Günlük olarak vücudun yaktığı enerjinin yaklaşık %60 ile %75 arası dinlenme esnasında yakılan enerjiden oluştuğundan, bunun mümkün olduğunca yüksek kalması, kilo verme ve formda kalma çabanız için oldukça önemlidir. Tam da bu sebeple, bu miktara yapacağı katkıdan dolayı, ufak tefek fiziksel egzersizler bile kritik öneme sahiptir.

Her türden düzenli fiziksel aktivitenin bir diğer faydası da, iştahı geçici olarak törpülemesidir. Düzenli egzersiz, dinlenme esnasındaki enerji tüketim miktarını arttırdığından, egzersiz sonrası alınan kalorilerin negatif etkisi, formda kalma açısından genel toplamdaki durumun önüne geçemez.

Kaynak: Harvard Health Publications

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.