Formda Kalmak İçin Denenmiş 6 Yöntem Önerisi!

2
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

alti_yöntemHayatınız boyunca birçok diyet listesiyle karşılaşmışsınızdır. Bunlar çoğu zaman karmaşık gelebilir. Belki kilo verirsiniz ama ardınızda dev bir karışıklık kalır.

Formda kalmak için tek bir şeye yoğunlaşmak belki de çoğu zaman en iyisidir. Böylece daha basit bir deneyimle rahatlıkla hedefinize ulaşırsınız. Uzun vadeli bir başarıya ulaşmak için aşağıda sıralayacağımız denenmiş yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

1. Yediklerinizi Takip Edin

Yemeyi seven ve bundan büyük zevk alan bir insan olabilirsiniz. Fakat bir yandan da bu durumu kontrol altına almak istiyorsanız, kendinizi takip etmeye başlamalısınız. Porsiyonlarınızı takip etmek güzel bir ilk adım olacaktır. Çok sevdiğiniz ve zaman zaman yemeyi abarttığınızı düşündüğünüz yiyeceklerde özellikle bu konuya özen gösterin. Yediklerinizi izlemek, kısa bir süre sonra karbonhidrat, protein ve yağlarla olan ilişkinizi de düzene sokacak.

2. Gerçekten Aç Mıyım, Diye Kendinize Sorun

Başka hiçbir şeyi düşünmeden yemekten vazgeçmelisiniz. Özellikle aç olup olmadığınız sorusu çok önemli. Eğer sırf alışkanlıktan ya da sıkıntıdan yemek yiyorsanız bu oldukça tehlikeli. Bir sabah hafif bir kahvaltı yaparak işe başlayabilirsiniz. Sonra kendinizi iyi dinleyin ve gerçekten aç hissettiğinizde yemek yiyin. Göreceksiniz, zamanla forma kavuşacak ve iyi hissedeceksiniz.

3. Kendi Yemeğinizi Yapın

Hafta içinde tüketebileceğiniz hafif ve az kalorili yemek alternatiflerini Pazar günleri hazırlamayı düşünebilirsiniz. Böylece hem yediklerinize dikkat edebilecek, hem de beslenme ritminize sadık kalabileceksiniz. Ayrıca kendi hazırladığınız yiyeceklerdeki malzemelere göstereceğiniz dikkatle dışarıda yiyebileceğiniz alternatiflere oranla çok daha dengeli bir biçimde beslenmeniz mümkün.

4. Kendinize Hedefler Koyun

Daha sağlıklı yaşamak ve ideal bir kiloya kavuşmak için kendinize uzun ve kısa vadeli hedefler koyun. Öncelikle kısa vadeli hedeflere ulaşmaya başladığınızda kendinizi büyük bir iş başarmış gibi hissedeceksiniz. Uzun vadeli hedefinizi de ömrünüz boyunca sağlıklı ve formda kalmak olarak belirlerseniz, bu hedef sizi her zaman güçlü kılacak.

5. Susuz Kalmamaya Özen Gösterin

Bazen ne kadar spor yapsanız da, yediklerinize ne denli dikkat etseniz de, kalan kilolarınızdan kurtulma konusunda zorluk yaşarsınız. Bu durumlarda başınızın susuzlukla dertte olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Su, vücudun biyolojik performanslarının temellerinden biri olduğundan, formda kalmak için vücudun su dengesinin iyi ayarlanması ve özellikle hiçbir şekilde susuz bırakılmaması gerekir. Bu sebeple, sabahları, kahvaltıdan önce su tüketerek, gün boyu lazım olacak enerjiye sahip olabilirsiniz.

6. Ağırlık Kaldırın

Formunuzu korumak için spor programlarınıza ağırlık kaldırma hedeflerinizi de eklemeyi ihmal etmeyin. Başta zorluk yaşayabileceğinizi düşünerek, kendinize uygun miktarda ağırlıklarla başlamak, hem fiziksel olarak zarar görmemeniz hem de başarısız olup moralsizliğe kapılmamanız açısından daha doğru olacaktır. Zamanla, gelişiminiz doğrultusunda, ağırlık miktarını arttırmak, hem beslenme kaliteniz hem de form koruma grafiğinize büyük katkı sağlayacaktır.

Niyetiniz vücudunuzla barışık ve formda olmaksa bedeninize kulak verin. Sağlıklı bir yaşam için küçük ama etkili hedeflerle hayat daha güzel olabilir.

Kaynak: Health Blooming

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.