Vücut Geliştirmeye Başladığınızda Gerçekleşen 5 Durum

107
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

ağırlık çalışan kadın

Ağırlık kaldırma egzersizleri, vücudunuza kazandırdığı kas kütlesinin yanı sıra başka faydalar da sağlıyor. Ağırlık çalışmalarının vücudunuzu daha güçlü ve formda hale getirdiği genel olarak bilinmekle beraber, çoğu kişi bunun beyin faaliyetlerini de iyileştirdiğinden habersiz.

Antrenör Michelle Lovitt, ağırlık çalışmanın faydalarının iri kaslara sahip olmanın çok ötesinde olduğunu, sadece kardiyo çalışanları bu yönde bilgilendirmek için çaba sarf ettiğini belirtiyor.

Ağırlık çalışmaya başladığınızda vücudunuzda nelerin gerçekleştiğine gelin birlikte bakalım.

1. Metabolizma Hızında Artış

Daha yapılı kaslara sahip olmak, vücudunuzu yağ yakma makinesi haline getirir. Kas oranının artması, yağların daha hızlı ve verimli yakılmasını sağlar. Yani, ağırlık çalışarak ve vücut ağırlığı egzersizleri yaparak geliştireceğiniz kaslar, daha çok kalori harcamanızı sağlıyor. Vücudunuz yağ oranının ideal seviyelerde olması önemlidir.

2.Kemikleri Koruma

Sürekli hareketli kalmak ve sakatlanmalardan olabildiğince uzak durmak istemez misiniz? Ağırlık egzersizleri, vücudun gelişimi ve kemiklerin sağlamlaşması için büyük önem taşıyor. Bu egzersizler kemik erimesi riskini azaltırken, olası yaralanmalarda iyileşme hızını artırıyor.

3.Uyku Kalitesinde İyileşme

Vücudun direncinin yükseltilmesi, uyku düzenine de olumlu etki ediyor. Journal of Exercise Physiology Online’da yayımlanan bir araştırma, egzersizlerini ağırlık odaklı yapanların daha iyi uyku kalitesine sahip olduğunu gösteriyor.

4.Her Zaman Zinde Kalmak

Kas gücünü artırmak, beyin fonksiyonlarını da güçlendiriyor. Avustralya’da yapılan bir araştırma, kas geliştirme egzersizlerine sürekli devam eden bireylerin bilgiye dayalı testlerde daha başarılı sonuçlar elde ettiğini gösteriyor. Sidney Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, insanlar güçlendikçe beyinsel faydanın daha da büyüdüğünü vurguluyor.

5.Stresi Yenmek

Genel olarak egzersizler stresi azaltırken, ağırlık çalışmanın ve hedeflere ulaşmanın verdiği keyif, stresi uzaklaştırmakta daha etkili oluyor.

Kaynak: health.com

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.