Ruh Halinizi İyileştirecek Üç Basit Çözüm!

5
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Bazı günler vardır ki, sabah kalktığınız andan itibaren bir mutsuzluk, bir miskinlik, bir isteksizlik çöker ve gün boyu böyle devam eder. Olumsuz ruh halinin kapalı hava, hormonal değişimler gibi pek çok farklı sebebi olabilir.

Psikologlar, yaptıkları araştırmalar sonucunda kimi fiziksel alışkanlıkların ruh halimiz ve duygusal hayatımız üzerinde doğrudan etkileri olduğunu saptamışlardır. Bu saptamalar doğrultusunda kötü başlayan bir günü iyileştirmek; iyi başlayan bir güne iyi devam etmek; etrafımızdaki mutsuz ya da negatif enerji veren insanların etkisinden kurtulmak ya da etkileri altına girmemek için bizlere 3 önemli tavsiyede bulunuyorlar.

1. Dik ve Güçlü Duruş

YAŞAM---Ruh-Halinizi--

Duruşumuz, vücudumuzun hormonal yapısını değiştiriyor, hormonal değişim de ruh halimizi etkiliyor. Farklı hormonlar, vücutta farklı etkilere sahipler. Örneğin kortizol, yani stres hormonu, kanda çoğaldıkça stres seviyemiz de artıyor. Kendine güven hormonu olan testesteron aktif olduğunda ise çok daha güvenli hissediyoruz. Harward Üniversitesi’nden psikolog Amy Cuddy, duruş egzersizleri ile vücuttaki kortizol ve testesteron seviyesinin düzenlenebileceğini söylüyor. Dik duruşun, açık, rahat ve çok alan kapladığını; güçsüz duruşun ise kapalı, gergin ve vücudu küçük bir alana hapsettiğini anlatıyor. Bilinen deneylerinin birinde Cuddy, sadece iki dakikalığına denek gruplarından birinden dik bir duruş sergilemelerini, diğer gruptan ise güçsüz bir duruş sergilemelerini istiyor. Güçlü duruş sergileyen deneklerin testesteron seviyeleri artarken kortizol seviyelerinin düştüğü, diğer grupta ise bu etkilerin tam aksinin yaşandığı tespit ediliyor. Bir başka deneyinde Cuddy, kendine güvenli duruş sergileyen insanların iş görüşmelerinde daha fazla başarı elde ettiğini saptamıştır.

2. Sarılmak ve Dokunmak

shutterstock_318255056

Oksitosin yani genel adıyla sarılma hormonu, ruh halimiz üzerinde doğrudan etkisi bulunan bir başka hormon. Vücutta oksitosin düzeyinin artması, bizi daha rahat ve dingin yapıyor. Psikolog Alex Korb’a göre dinginlik veren oksitosin, etrafımızda olup biten negatif ve tehdit sayılabilecek olaylara daha rahat yaklaşmamızı sağlıyor. Vücutta oksitosini artırmanın yolu ise sarılmak, el sıkışmak, dostça omuza vurmak gibi bizleri yakınlaştıran jestlerden geçiyor. Bir insana dokunmanın yanında, yumuşak bir nesneye dokunmanın da benzer bir etkisi oluyor. “Sıcaklık hissinin oksitosin üzerinde doğrudan etkisi var” diyor Alex Krob. “Etrafınızda sarılacak biri yoksa sıcacık bir battaniye hatta bir bardak sıcak çay, sıcak bir duş bile yetecektir.”

3. Gülümsemek

 

YAŞAM-Ruh-Halinizi-1-1024x684

Yüz kaslarımızın ruh halimiz üzerinde en az hormonlar kadar etkisi bulunuyor. 1988 yılında yapılan bir deneyde yüz kaslarının ruh halimizle birebir bağlantılı olduğu tespit edilmiştir. Bu deneyde, Fritz Stack ve iş arkadaşları, bir grup deneğe dişlerinin arasında bir kalem ile diğer gruba ise dudakları arasında bir kalem ile çizgi film izletiyor. Dişlerin arasındaki kalem gülümsemeye benzer bir kas hareketi sağlarken, dudakların arasındaki kalem somurtmaya benzer bir kas hareketine neden oluyor. Daha sonra denek gruplarına çizgi filmin ne kadar komik olduğu sorulduğunda, dişleri arasında kalem tutan grup çok eğlendiğini, diğer grup ise o kadar da zevk almadıklarını söylüyor. Sonuçta gülümsemenin farkı ortaya çıkıyor.

Uzun lafın kısası, beynimiz olumsuz düşüncelerle kaplanmışken, çıkış yolu bulamadığımız zamanlarda bir gülümseme, bir duruş değiştirme ya da birine sarılma ruh halinizi bir anda değiştirmenizi sağlayabilir.

Kaynak: Life Hack

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.