Yatmadan Önce Zihni Rahatlatma Yöntemleri!

19
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

YAŞAM - YATMADAN ÖNCEYatağa uzandığınızda zihniniz günün değerlendirmesini yapmaya ve yarın için yapacaklarınızı gözden geçirmeye başlar. Özellikle de çok yoğun bir gün geçirip kendinizi stresli hissediyorsanız, zihninizde gezinenlerin yerine oturması zaman alır. Yarınki projeler, yapılması gerekenler, planlanan ziyaretler, günün değerlendirmesi… derken, düşünceleriniz katlanır ve uykuya dalmakta güçlük çekersiniz. Bu da az uyumanıza neden olur ve yapmayı planladığınız birçok işin gerçekleşmesini engeller. Ama durun! Eğer siz de yatağa böylesi düşünceler ile giriyor, uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız tavsiyelerimizi okumanızda fayda var.

1- Düşüncelerinizi Yazıya Dökün!

Eğer ertesi gün yapacaklarınızı atlamak istemiyor ve önemli bir günde unutmamanız gereken şeyler olduğunu düşünüyorsanız; notlar alarak zihninizdeki birçok soruyu kağıda dökebilirsiniz. Bu hem sizi rahatlatacak hem de yatağa daha az düşünce ile girmenizi sağlayacaktır.

2- Meditasyon Yapın!

Yatmadan önce yapacağınız düzenli meditasyonlar, uykuya dalmanızı kolaylaştırarak zihninizi rahatlatacaktır. Bu meditasyonlarda yapılan ileri nefes egzersizleri kendinizi yatağa yalnızca güzel bir uyku için taşımanızda kolaylık sağlayacaktır.

3- Kendinize Söz Verin!

İnsan zihni dirençlidir. Fikirler, endişeler, problemler ve çözümler siz izin verdiğiniz sürece zihninizde yol almaya devam eder. Eğer aklınızdan çıkartmakta güçlük çektiğiniz bir düşünce ya da sorun varsa, onu bir sonraki güne taşımak için kendinize söz verebilir, uykuya dalmadan önce kendinizi bu yönde şartlandırabilirsiniz.

4- Odanıza Görsellik Katın!

Odanıza astığınız resim, fotoğraf gibi görsel ögeler, zihninizi negatif düşüncelerden arındırmak için size yardımcı olur. Bu da yatağa dalmadan önce zihninizin rahatlamasını sağlar.

5- Düşünün ve Nokta Koyun!

Günün sonunda yaptığınız ve yapacaklarınız için yatağa gitmeden önce kısa bir zaman dilimi belirleyerek değerlendirmeler yapabilirsiniz. Bu zihninizi toparlamanıza, yatağa daha sakin bir şekilde girmenize olanak tanır.

Mutlu uykular… 🌙

Kaynak: Pick The Brain

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.