Fazla Uykunun 5 Zararı

27
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

YAŞAM - AŞIRI UYKUSabahları bir dakika daha fazla uyumak için kendimizle mücadele ederiz. Fazla uykunun dinlenmek için en önemli şey olduğunu düşünür ve ne kadar geç kalkarsak o kadar iyi hissedeceğimizi zannederiz. Oysa her şeyde olduğu gibi uyku konusunda da ölçülü davranmanın, yaşam kalitemizi olumlu yönde etkileyeceğini unutmamalıyız. Peki, çok fazla uyuyanlarda ne gibi sorunlar ortaya çıkıyor?

1. Depresyon Riskini Artırır!

2014 yılında yetişkin ikizler üzerinde yapılan bir araştırma, uzun süreli uykunun kişiler üzerinde depresyon riskini artırdığını ortaya koyuyor. 7-9 saat arası uyuyanların depresyona girme oranı yüzde 27’yken, 9 saatten fazla uyuyanlarda bu oran yüzde 49’a çıkıyor.

2. Beyne Zarar Verebilir!

2012 yılında, yaşlı kadın katılımcılarla yapılan bir araştırma da, altı yıllık dönemlerde bakıldığında, aşırı uyunduğunda beyin işlevlerinin olumsuz yönde etkilendiğini ortaya koyuyor. Ayrıca dokuz saatten daha fazla uyuyanların, zekâlarında iki yıllık bir yaşlanma ortaya çıktığı görülüyor.

3. Şeker Hastalığı Riskini Artırır!

Quebec’te yapılmış bir araştırmada, gece 8 saatten fazla uyuyan kişilerin, 7 ile 8 saat arası uyuyanlarla karşılaştırıldığında, diyabet riskinin iki kat fazla olduğu ortaya çıktı!

4. Kilo Almanıza Neden Olur!

Aynı araştırmada, 6 yıllık dönemlerde vücut ağırlığına ve yağ artışına bakılarak; daha az ve daha fazla uyuyanların, günde 7 ile 8 saat arası uyuyanlardan daha fazla kilo aldığı görüldü.

5. Kalbe Zarar Verebilir!

2012’de yapılan bir araştırma, geceleri 8 saat ve daha fazla uyumanın, kalp sorunlarının artışı ile doğrudan bağlantılı olduğunu ortaya koydu. 3000’in üzerinde kişiden toplanan bilgilere göre, daha çok uyuyanların kalp ile ilgili hastalıklara yakalanma riskinin iki kat fazla olduğu sonucuna ulaşıldı.

Kaynak: Huffington Post

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.