Nefesimiz, Beynimiz ve Doğru Nefes Alışverişi

5
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

15Gün içinde kaç kez nefes alıp verdiğimizi hiç düşündünüz mü?
Bir dakika içindeki soluk alışverişi 16 olarak kabul edildiğinde normal bir insanın 16 x 60 x 24 = 23040 kez nefes alıp verdiğini söyleyebiliriz. Peki bunun kaç tanesinin farkındayız?

Diğer hayati fonksiyonlardan farklı olarak nefes alıp vermek hem istemsiz hem de istemli şekilde yapabildiğimiz bir faaliyet. Mesela sindirim veya kan dolaşımı fonksiyonlarımız üzerinde istesek de kontrol sağlayamayız. Midemize “o son yediğim kurabiyeyi sindirme” veya kalbimize “sağ koluma bir süre kan pompalama” diye komut veremeyiz. Çünkü bunlar, bilincimiz dışında bedenimizin büyük bir sistemle yürüttüğü çalışmalar.

Nefes alıp vermek de bilincimiz dışında yürütülüyor, fakat istediğimiz zaman kontrolü ele alabiliyor ve nefes alışveriş şeklimizi değiştirebiliyoruz. Daha derin, daha sık, daha yavaş olmasını sağlayabiliyor, hatta belli bir süre için nefesimizi tutarak durdurabiliyoruz.

Tabii ki günde 23000 kez kontrollü nefes almamız mümkün değil, bedenimiz bu işi zaten mükemmel biçimde otomatik olarak gerçekleştiriyor. Fakat yapılan araştırmalar gösteriyor ki; gün içinde nefes kontrolünü ele alarak, doğru biçimde alıp vereceğimiz birkaç nefes sayesinde, vücudumuzdaki oksijen ve karbondioksit miktarında normale göre muazzam bir farklılık yaratabiliyoruz.

Doğru nefes nasıl olmalı?

Bu soruya en doğru cevap “bebek gibi” demek olur. En doğru nefes tekniğini öğrenmek için uykudayken bebekleri gözlemleyebilirsiniz. Karınlarının nasıl şiştiği, göğüs hareketleri, alış verişleri arasındaki süre… Yine de bir tanım yapmak gerekirse;

  • Burnunuzdan derin nefes alırken 5’e kadar (isterseniz daha uzun) sayın, havanın karın bölgenizden başlayarak ciğerlerinize dolduğundan emin olun, karnınız genişlesin.
  • Bir an için nefesinizi tutun, kısa bir süre.
  • Nefesinizi ağızdan vererek havayı tamamen boşaltın. Bu kısım aldığınız süreden bir kaç saniye daha uzun olsun. 5’e kadar sayarak nefes aldıysanız 7’ye kadar sayarak nefes verin.

Kontrollü nefes alışverişinin kalp atış hızı ve kan basıncını düşürdüğü, anksiyete kontrolü ve stresi azaltmada yardımcı olduğunu açıklayan çok sayıda bilimsel araştırma bulunmakta. Fakat bunun doğruluğunu anlamak için araştırmaları okumaya çok da gerek yok. Birkaç derin nefes sonrası gelen rahatlamayı hemen deneyimleyebilirsiniz.

Yazıyı son dönemde çok sayıda kişi tarafından paylaşılan oldukça faydalı bir gif ile bitirelim. Şimdi arkanıza yaslanın ve aşağıdaki şekille eş zamanlı olarak nefes alıp verin.

nefes

Özellikle anksiyete anlarında, sebepsiz yere canınızın sıkkın olduğunu farkettiğinizde veya enerjinizin düşük olduğunu hissettiğiniz zamanlarda bu tekniği uygulamayı unutmayın.

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.