Formda Olmak İnsanı Nasıl Daha Üretken Yapar?

6
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Doğada YürüyüşGünlük yaşantımızda düzenli egzersiz yapmanın ve yediklerimize dikkat etmenin önemini hepimiz biliyoruz. Biliyoruz ama özellikle düzenli egzersiz kısmının hayat düzenimize çoğu zaman uymadığını da sıklıkla ve üzülerek deneyimliyoruz. Yorucu ve uzun bir çalışma günü ardından spor salonuna gitmeyi es geçmek, “ay, eve kadar şimdi kim yürüyecek, bak taksi de hazır boşmuş” demek veya dolapta pek bir şey yok bahanesiyle pizza siparişi vermek çoğumuzun alışık olduğu durumlar.

Peki bu durumları azaltmak için daha çok egzersiz yapmak gerektiğini söylesek… Çünkü üretkenlik ve formda olmak arasında tavuk-yumurta denklemine benzeyen bir ilişki var: Formda insanlar daha üretken ve günlük işlerinde daha aktif oluyor; üretkenlik arttıkça insanlar egzersiz yapmaya, yediğiyle, içtiğiyle, uykusuyla kısacası kendisiyle ilgilenmeye daha çok vakit buluyor. Böylece kendini formda hissediyor bu da iş ve günlük hayatına pozitif şekilde yansıyor… Peki bu nasıl oluyor?
Hareket, beslenme ve uyku düzenine odaklanmanın üretkenlik üzerindeki etkilerini detaylandıralım.

1. Egzersiz, fiziksel hareketler beyin gelişimine yardım eder.

Beynimiz de tıpkı kaslarımız gibi kullandıkça daha çok gelişiyor. Egzersiz sırasında bir çok aktiviteye göre daha fazla beyin hücresi kullanılıyor ve farkında olmasak da kaslarımıza komut veren beynimiz de tıpkı vücudumuz gibi spor yapmış oluyor.

2. Beslenme şekli zihnin berraklığını etkiler.

Gün içinde yedikleriniz beynin ihtiyacı olan kan şekeri ve proteini sağlamak için yeterli değilse, beynin sağlıklı ve işlevsel biçimde çalışması mümkün olmaz. Bu da size enerjinizin çekiliyormuş hissi, odaklanma güçlüğü şeklinde geri döner. Günlük basit işler olması gerekenden daha uzun süreye yayılır. Öğün atlamak size zaman kazandırmaktan çok zaman kaybettirir. Yemek için vakit ayıramayacak kadar yoğun olduğunuzu düşündüğünüz zamanlar ve öğün aralarınız için; çeşitli kuruyemiş veya Eti Form mısır pirinç patlağı gibi keyifle tüketebileceğiniz yiyecekleri çekmecenizden, çantanızdan eksik etmeyin.

3. Egzersiz yapmak formda hissettirir. Formda hissetmek sizi pozitif yapar.

Formda olmanın fiziksel görünüşünüze olan pozitif etkisi; ev, iş ve hayatınızın her alanına aynı şekilde yansır. İşler daha çabuk biter, şikayetler azalır, her şey biraz daha kolaylaşır. Hayata daha pozitif bakabilenler daha üretken olurlar, çünkü olayları olduğu haliyle karşılamakta sorun yaşamazlar.

4. Hem fiziksel hem de zihinsel anlamda formda olmak

Egzersiz yapmak daha iyi ve odaklanarak düşünmeye yardımcı olur. Kişinin farkındalık düzeyini yükseltir, daha uyanık ve zinde olmasını sağlar. Çünkü gerçek anlamda beyni geliştirirken düşünülmesi gereken şeyler için ayrılmış alan miktarını artırır. Hatta beynin esnekliğini ve düşünce hızını artırdığı da bilinmektedir.

5. Formda olanlar daha iş bitirici olur.

Yapılan çeşitli araştırmalara göre; formda olan ve düzenli sportif faaliyetlerle uğraşan çalışanlar iş verenler tarafından daha iş bitirici olarak kabul edilmektedir. Ayrıca formda çalışanlar, diğerlerine göre daha seyrek hastalık ve hastane izni kullandıkları için, izin günlerini daha kaliteli biçimde tatil ve dinlenmeyle geçirirler. Bu da kendilerine daha üretken bir iş yaşamı olarak geri döner.

Kaynak: cheatsheet.com

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.