Forma Girmek ve Formda Kalmak İsteyenler İçin 7 Mutlaka

16
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

İş - Spor dengesiFormda bir hayatın sağladığı güzellikler saymakla bitmez. Fakat her güzel şeyde olduğu gibi bu süreçte de aşmanız gereken bir takım zorluklarla karşılaşabileceğinizi bilmelisiniz. Biraz disiplin, kararlılık ve dikkatle üstesinden geleceğinizden eminiz. Çok kolay demiyoruz ama zor olmadığını da biliyoruz.

1. Mutlaka egzersiz yapın

Spor salonuna gitmek veya bireysel spor danışmanıyla çalışmak zorunda değilsiniz, ama mutlaka hareket etmelisiniz. Evde kendi kendinize de gayet güzel çalışabilirsiniz. Önemli olan vücut yapınıza uygun hareketleri doğru ve etkili bir şekilde yapmanız. Tabii ki bunun için başlarda profesyonel yardım almak gerekebilir. Dilerseniz pilates ve yoga eğitmeni Müge Mangan’ın formlakal.com için özel olarak hazırladığı egzersiz önerilerine de göz atabilirsiniz.

2. Egzersizleriniz mutlaka düzenli ve dengeli olsun

Yaptığınız hareketlerden maksimum fayda sağlamak için egzersizlerinizi periyodik aralıklarla, belli bir düzende yapmaya özen gösterin. Bir gün çok çalışıp ardından birkaç gün hiçbir şey yapmamaktan uzak durun.

3. Yediklerinize mutlaka dikkat edin

Günlük besin ihtiyacınızı doğal ve taze yiyeceklere ağırlık vererek karşılayın. Ara öğünleri pas geçmeyin, böylece ana öğünlerde porsiyon kontrolü daha kolay hale gelecektir. Kişisel ihtiyaçlarınıza yönelik beslenme programınızı oluşturmak için bir uzmana danışmak faydanıza olacaktır.

4. Mutlaka uzak durmanız gereken yiyeceklerden mutlaka uzak durun

Bir kereden bir şey olmaz deyip kaçamak yapmayın. Yememeniz gereken bir yiyecek ikram edildiğinde hayır demesini bilin, reddettiğinizde ayıp olur diye düşünmeyin.

5. Aç kalmayın, mutlaka bir şeyler yiyin

Ne kadar keyifli olsa da poğaça-simitle geçiştirilen kahvaltılara ve abur cuburlu çay saatlerine veda edin. Öğün aralarında tüketmek üzere meyve, süt, yoğurt, kuru yemiş gibi yiyecekler yakınınızda olsun. Yolda giderken ya da otobüs beklerken bile ara öğünü pas geçmeyin. çantanızda bir paket kakaolu yaban mersinli Eti Form bulundurmak kurtarıcı olabilir.

6. Mutlaka ama mutlaka bol su için

Artık düzenli egzersiz yapıp bol bol ter attığınıza göre, daha fazla su içmeniz gerektiği de ortada! Yani, en azından ortalama 2,5 lt varsayılan günlük su tüketimini alışkanlık haline getirin. Su içmek için susamayı beklemeyin.

7. Mutlaka iyi dinlenin, uykunuzu almış olun

Kasların yapılanması spor esnasında değil uykuda gerçekleşir. Uykudayken kan dolaşımı hızlanır, büyüme hormonları çalışır ve doku tamiri başlar. Bu yüzden uykunuzun yeterliliği ve kalitesi yaptığınız egzersizlerin sonuçlarını dolayısıyla da formunuzu doğrudan etkiler.

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.