Yeni Yılda Formda Bir Hayata Başlangıç Rehberi

6
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Yeni Yılda Formda Bir Hayata Başlangıç Rehberi

Yeni bir sene başlarken daha formda bir hayata geçmeye karar verdiniz ama tam olarak nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? İşte tam buradan başlamalısınız! “Yılın ilk günü bazı kararlar almak için doğru bir zamandır.” derler. Bu sözden hareketle, yeni yılda daha fit bir görünüme sahip olmak için kendinize söz vermeye ne dersiniz?

Forma girmek için kaç pazartesiyi geride bıraktığınızı sayamıyorsunuz, öyle değil mi? Evet, bu seneyi “Bugün olmadı yarın, yarın olmazsa ertesi gün.” şeklinde geçirdiniz. Fakat içten içe bu ertelemelere bir son vermeniz gerektiğini hep biliyordunuz. Peki, sizce de yeni yıl bunun için harika bir fırsat olamaz mı? Yeni başlangıçları ve taze umutları beraberinde getiren yeni yıl, size formda bir hayata başlamanız için gereken ilhamı da getirebilir! O halde, bu yıl kendinizi daha sağlıklı alışkanlıklar edinmeye hazır hissediyorsanız, yeni yılda formda bir hayata başlangıç için biz de önerilerimizi sunmaya hazırız. Hadi, yeni yılda forma girmek ve formda kalmak için rehberimizi okumaya devam edin!

Yılın Başında Antrenman Planı Yapılmalı mıdır?

Yılın Başında Antrenman Planı Yapılmalı mıdır?

Motivasyon eksikliği, antrenman planı yapamamanızdaki temel sebeplerden biri olabilir. Yılın ilk günü ise motivasyon sağlamak için son derece ideal bir zaman! Hayata yeni bir bakış açısıyla yaklaşmaya çalıştığınız yeni yılın ilk günlerinde, sadık kalacağınızdan emin olduğunuz bir kondisyon planı oluşturabilirsiniz. Bu noktada illa büyük bir plan yapmanıza gerek olmadığını bilmelisiniz. Unutmayın, büyük adımların çıkış noktası küçük adımlar!

Dilerseniz yalnızca yılın ilk iki haftasını kapsayacak bir antrenman planlayarak işe başlayabilirsiniz. İki haftanın sonunda ise aylık antrenman planı yaparak adım adım fit bir vücuda sahip olmanın yollarını keşfedebilirsiniz. Eğer yılın başında antrenman planı yapıp uygulamaya başlarsanız, geçirdiğiniz bir önceki yıla göre çok büyük bir yol kat etmiş olacağınızı unutmamalısınız!

Yeni Yıl Öncesi Planlama Nasıl Yapılmalıdır?

Yeni Yıl Öncesi Planlama Nasıl Yapılmalıdır?

Formda bir hayatın temeli formda bir vücut. Vücudunu forma sokmaya niyetlenen kişiler içinse “Hareket etmeyi sevmiyorum, egzersiz yapmak istemiyorum.” dönemi çoktan bitmiş demektir. Bu aşamada niyetinizi uygulamaya dökmek için bir an önce plan yapmaya başlayabilir ve gerçekçi hedeflerle yola koyulabilirsiniz. Mayo Clinic’te yayınlanan Fitness Program: 5 Steps to Get Started isimli makaleden alınan bilgilere göre, yeni yıl öncesi antrenman planınızı nasıl yapmanız gerektiğini şu şekilde sıralayabiliriz:


Gözünüzde Canlandırın

Sessiz ve sakin bir yere rahatça oturun. Kendinize koyduğunuz egzersiz hedeflerinizi düşünün. Gözlerinizi kapatıp bir aynaya baktığınızı hayal edin ve kendinizi biraz daha genç ve formda olarak görün. Sahip olmak istediğiniz vücut hatlarında, canlı, enerji ve eğlence dolu olduğunuzu hayal edin. Hoşunuza gitti değil mi? Hayallerinizdeki fiziği gerçeğe dönüştürmek için bu ilk adımı tamamladıktan sonra antrenmalarınızı planlamak için çok daha gayretli olacaksınız!


Önce Hedeflerinizi Planlayın

İstediğiniz şey yalnızca kilo vermek ve fit bir görünüme sahip olmak mı? Yoksa maratona hazırlanmak gibi başka bir motivasyonunuz mu var? Kendinize karşı net hedefler koyarsanız ilerlemenizi ölçebilir ve formda kalmaya olan tutkunuzu da o denli koruyabilirsiniz. Bu sebeple antrenman planı yaparken hedeflerinize odaklanmayı ihmal etmemelisiniz.


Düşükten Başlayın ve Yavaş İlerleyin

Eğer yeni yılla birlikte ilk egzersizinizi yapmaya hazırlanıyorsanız, kendinize karşı nazik olmaya özen göstermelisiniz. Antrenmanlara dikkatli başlayın ve yavaş ilerleyin. Böylece her antrenman sonrası bir tık daha ileriye gitmek için kendinizde o gücü bulabilirsiniz. Aksi halde yorucu ve ağır geçen bir antrenman yıldırıcı etkilere sahip olabilir. Ne demiştik, bu sene formda kalmak için kendinize bir söz verecektiniz. Yılmak yok!


Günlük Rutininize Aktivite Ekleyin

Egzersiz yapmak için zaman bulmak zor olabilir. Ancak bunu kolaylaştırmak mümkün. Antrenmanı farklı aktivitelerle planlayın. Koşu bandında yürürken en sevdiğiniz şovu izlemeyi veya sabit bisiklete binerken müzik dinlemeyi düşünün. Hem bu sayede yeni yılda gerçekleştirmeyi umduğunuz farklı pek çok planınızı da devreye sokabilirsiniz.


Yaratıcı Olun

Antrenman rutininizde yürüyüş, bisiklete binme veya koşma gibi çeşitli aktivitelere yer veriyor olabilirsiniz. Fakat kabul etmeliyiz ki, bu rutin bir yerden sonra sıkıcı hale gelebiliyor. Antrenman planınızdan sıkıldığınızda pes etmek yerine egzersizlerinizi daha yaratıcı aktivitelerle destekleyebilirsiniz. Mesela aerobik egzersizler deneyin, ailenizle hafta sonu yürüyüş ya da koşu yapın veya bir akşam arkadaşlarınızla dans etmeye çıkın. Bazen kısa bir mola, daha iyi bir dönüş yapmak için çok etkili bir seçenek olabilir. Deneyin!

Yeni Yılda Formda Kalma Planı Nasıl Olmalıdır?

Yeni Yılda Formda Kalma Planı Nasıl Olmalıdır?

Yeni yıl için formda kalma planınızı hayata geçirdiniz. Şimdilik her şey yolunda gidiyor. Peki ama bunu nasıl devam ettireceksiniz? Endişe etmeyin, yeni yılda formda kalma planınızı devam ettirmek için birkaç ipucu hazırladık bile!


Yiyip İçtiğinize Dikkat Edin

 • Bol bol su için, her gün ortalama 2-2,5 litreyi hedefleyin. Su içmek vücuda zindelik kazandırmak için olmazsa olmaz.
 • Şekerden uzak durmayı deneyin. Şekersiz çay-kahve içmeye alışmak sandığınız kadar zor olmayabilir. Canınız çok fazla tatlı çekerse doğal meyve özleriyle fit tarifler hazırlayabilirsiniz.
 • Beslenme programınızı ve alışkanlıklarınızı en iyi şekilde yönetmek için bir beslenme uzmanıyla çalışmayı düşünün. Tamamen size uygun bir diyet programıyla seçimlerinizi kontrol altına almayı deneyin Böylece kendinize verdiğiniz sözü tutmak için farklı nedenler de bulmuş olursunuz.
 • Herkesin vücudu farklı olduğu gibi metabolizma hızı ve ihtiyaç duyduğu günlük besin miktarı da farklı. Bu nedenle uzmana danışmadan kendi kendinize diyet yapmaya başlamamalısınız.


Uygulamalarınıza Özen Gösterin

 • Yoğun ve düzenli egzersiz rutininize başlamadan önce mümkünse doktorunuza görünerek genel bir kontrolden geçin. Kardiyo çalışmaları için bu oldukça önemli.
 • Her egzersizden önce ısınma egzersizleri yapın ve bitirirken soğuma fazını atlamayın.
 • Her gün bir saatlik yürüyüş ile başlayıp ilerleyen günlerde kardiyo ve diğer egzersizlere geçmeyi düşünün.
 • Egzersiz öncesi ve sonrasında esnemeye zaman ayırın. Esneme hareketleri çalışmalarınızın etkisini artıracak ve olası kas ağrılarını engellemeye yardımcı olacak.
 • Yapacağınız her türlü egzersiz hafiften başlayıp kademeli olarak zorlaşmalı. Çok uzun veya çok ağır çalışmak size faydadan çok zarar getirebilir. Vücudunuzu dinleyerek, nefesinizi kontrol ederek ve kendinizi tamamen yaptığınız egzersize vererek çalıştığınızda maksimum faydayı elde edeceğinizden emin olabilirsiniz.

 • Alışkanlık Haline Getirin

 • Düzenli olarak fiziksel aktivite yaparak antrenmanlarınızı sürdürülebilir bir davranış haline getirin.
 • 21 gün boyunca aynı planı devam ettirmeye çalışın. 21 günün sonunda planınız alışkanlık haline gelmeye çok daha müsait olacak.
 • Egzersizde devamlılık sağlamak için bir süre günün belirli saatlerini seçmeye özen gösterin. Bu sayede vücudunuz da seçtiğiniz saatte harekete geçmek için hazır hale gelecek.
 • Yeni Yılda Hazırlanan Formda Kalma Planına Nasıl Uyulabilir?

  Yeni Yılda Hazırlanan Formda Kalma Planına Nasıl Uyulabilir?

  • Yeni yılda formda kalmak için yaptığınız planı yıl boyunca uygulayabilmek adına öncelikle planın uygulanabilirliğini sorgulamalısınız. Eğer hazırladığınız egzersiz planı sizi zorluyorsa veya herhangi bir sebepten dolayı uygulamanıza engel oluyorsa kendinize yeni bir plan yapmalısınız.
  • Yaptığınız antrenman ve diyet planına sadık kalmak için bazen geriye bakmalısınız. Ne kadar yol aldığınızı görmek motivasyonunuzu artırabilir.
  • Formda kalma planını her daim uygulayabilmek için arada bir kendinizi ödüllendirmelisiniz. Planınızda dinlenmek için ayırdığınız günlerin sayısını artırabilir veya diyet listenizde ufak bir kaçamak yapabilirsiniz.

  Yeni yıla girerken formda bir hayata başlangıç yapmak için artık tamamen hazırsınız! Bu sene hayalini kurduğunuz o fit vücuda sahip olacağınız için kendinizi şimdiden kutlayabilirsiniz!

  *Bu sayfada yer alan bilgiler tavsiye, uyarı veya teşvik niteliği taşımamakta olup sadece bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir antrenman planı oluşturmadan ve uygulamaya başlamadan önce mutlaka uzman bir hekime ve antrenöre danışmanız gerekmektedir.

  Kaynaklar;

  Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
  Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
  KULLANICI YORUMLARI
  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.