Yeni Yılda Formda Bir Hayata Başlangıç Rehberi

7
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

01-1024x603

Yeni bir sene başlarken daha formda bir hayata geçmeye karar verdiniz ama tam olarak nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? İşte tam buradan başlamalısınız!

Formda bir hayatın temeli formda bir vücuttur. Vücudunu forma sokmaya niyetlenen kişiler içinse “hareket etmeyi sevmiyorum, egzersiz yapmak istemiyorum” fazı bitmiş demektir. Bu yıl kendinizi daha sağlıklı alışkanlıklar edinmeye hazır hissediyorsanız, işe zihin gücünüzü kullanarak başlamanızı öneriyoruz.

Gözünüzde canlandırın

Sakin, sessiz bir yere rahatça oturun. Kendinize koyduğunuz egzersiz hedeflerinizi düşünün. Gözlerinizi kapatıp bir aynaya baktığınızı hayal edin ve kendinizi biraz daha genç ve formda olarak görün. Sahip olmak istediğiniz vücut hatlarında, canlı, enerji ve eğlence dolu olduğunuzu hayal edin. Bu zihinsel egzersiz ve aşağıda yazan diğer adımların yardımıyla başarmak istediğiniz hedefe daha hızlı ve kolay ulaşacaksınız.

Yiyip içilenlere dikkat

  • Bol bol su için, her gün ortalama 2 – 2,5 litreyi hedefleyin. Siz içtikçe vücut zindelik kazanacak.
  • Aman, şekerden uzak durun. Şekersiz çay-kahve içmeye alışmak sandığınız kadar zor olmayabilir, bir deneyin. Ayrıca şeker yerine bal, pekmez gibi yiyeceklerden faydalanabilirsiniz. Tabii ki abartmadan.
  • Sık yiyin az yiyin. Öğün aralarınız 2-3 saati geçmesin. Çünkü vücuttaki yağ depolama komutu, açlık sinyali ile bağlantılıdır. Öğünleriniz için, karnınızı tam doyurmayan ama bir sonrakine kadar da acıktırmayan miktar – zaman dengesini keşfedin.
  • Herkesin vücudu farklı olduğu gibi herkesin metabolizma hızı ve ihtiyaç duyduğu günlük besin miktarı da farklıdır. İmkanınız varsa bir uzmana danışarak kendinize özel bir beslenme programı hazırlatabilirsiniz.

Hareket şart

  • Yoğun ve düzenli egzersiz rutininize başlamadan önce mümkünse doktorunuza görünerek genel bir kontrolden geçin. Kardiyo çalışmalar için oldukça önemli.
  • Her gün bir saatlik yürüyüşle başlayıp ilerleyen günlerde kardiyo ve diğer egzersizlere geçebilirsiniz.
  • Isınmadan egzersizlere başlamayın, bitirirken soğuma fazını atlamayın.
  • Egzersizler öncesi ve sonrasında esnemeye zaman ayırın. Esneme hareketleri çalışmalarınızın etkisini artıracak ve olası kas ağrılarını engelleyecektir.
  • Yapacağınız her türlü egzersiz hafiften başlayıp kademeli olarak zorlaşmalıdır. Çok uzun veya çok ağır çalışmak size faydadan çok zarar getirir. Vücudunuzu dinleyerek, nefesinizi kontrol ederek ve kendinizi tamamen yaptığınız egzersize vererek çalıştığınızda maksimum faydayı elde edeceğinizden emin olabilirsiniz.

Kaynak: alive.com

 

 

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.