Kısıtlı Zamanda Etkili Egzersiz İçin 4 İpucu

9
Facebook'ta Paylaş x icon x icon Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

shutterstock_595969619Egzersiz yapmak için ne kadar istekli olursanız olun, bazen hayatın olağan yoğunluğu yolunuza çıkar. Tüm iyi niyetinizle ve hevesinizle egzersiz planlarınızı yapmışken iş, aile, sosyal hayat, hava durumu, yoğun trafik gibi durumlar bu planlarınızı pürüzsüz bir biçimde uygulamaya koymanıza engel olur.

Aşağıda sizin için sıraladığımız kimi püf noktalarla, bu gibi durumlarda pratik biçimde egzersiz yapabilirsiniz.

1. Ara verin ve yoğunlaştırılmış bir program uygulayın.

Dinlenmek ve kendinizi toparlamak için verilen periyodik aralarla yapılan yoğunlaştırılmış bir egzersiz, normal olarak uyguladığınız egzersiz programının neredeyse yarısı kadar sürse de benzer miktarda kaloriyi yakmanıza yardımcı olabilir. Yoğunluğundan dolayı sürekli olmasa da zamanın kısıtlı olduğu durumlar için idealdir.

2. Reklam aralarını değerlendirin.

Herhangi bir sebepten dolayı ekran karşısından ayrılamadığınız durumlarda, izlediğiniz yayının reklam arasını basit egzersizler için değerlendirmek form durumunuz açısından fark yaratabilir. Bu gibi zaman aralıklarında kullanmak üzere, elinizin altında, ip atlamak için bir ip ya da ufak çaplı ağırlıklar bulundurmak faydalı olacaktır.

3. Her fırsatta yürüyün.

Günlük egzersiz planınızı uygulamak için kısıtlı zamanınız varsa, gün içinde mümkün olan zaman aralıklarına ufak yürüyüşler sıkıştırmak, formunuzu koruma yolunda oldukça etkili olacaktır. Öğle yemeği için yürüyerek bir yere gidip dönebilir, arabanızı yürüme mesafesinde bir yere bırakarak ofise gelebilirsiniz. Yürüyüşü günlük hayatın akışına sıkıştırmak ve az zamanda çok iş başarmak için örnekleri çoğaltabilirsiniz.

4. Her egzersiz türünü, her gün yapmak zorunda olmadığınızı unutmayın.

Egzersiz planlarınızın fazlasıyla yoğun oluşu özellikle zamanın kısıtlı olduğu durumlarda oldukça bunaltıcı olabilir. Bu sebeple, örneğin her sabah hem koşmak hem ağırlık kaldırmak zorunda olmadığınızı aklınızdan çıkarmamak oldukça rahatlatıcı olacaktır. Kimi zaman programlarınızı hafifletmek ve vücudunuzun durumuna göre bazı egzersizleri iptal ederek bazılarına öncelik vermek, o zaman aralığında egzersiz programını tamamen bir kenara bırakmaktan daha faydalı olacaktır.

Kaynak: Active Beat

Facebook'ta Paylaş x icon x icon Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.