8 Faydalı İş Sonrası Alışkanlığı!

2
Facebook'ta Paylaş x icon x icon Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

is_sonrasi_aliskanlikKötü alışkanlıklardan vazgeçmek bir yana, hayata bir de iyi alışkanlıklar eklemek gerekiyor. Özellikle de yoğun iş stresinden kurtulmak ve iş dışındaki hayatınızı güzelleştirmek, iyileştirmek ve daha formda hale getirmek için. Verimliliğinin artması, hayattan daha çok zevk almak gibi sonuçlar da cabası. Tüm bunlardan yola çıkarak sizin için hayatınıza mutlaka katmanız gereken 10 iş sonrası alışkanlığını listeledik:

1. Kendinize Zaman Ayırın

Burada kastettiğimiz, “kendine zaman ayırmak” tam olarak sandığınız şey olmayabilir. Burada kastedilen, kendi varlığınıza, içinize, benliğinize, özüne zaman ayırmak. Bu tip içsel zaman yolculuklarının insanı gençleştirdiği, ruhu arındırdığı ve insana kendini iyi hissettirdiği terapistlerce tespit edilen bulgulardan birkaçı. “İşe harcadığınız enerjiyi dengelemek, yaşadığınız stres durumlarından uzaklaşmak ve hepsinde önemli kendi benliğinizle yakınlaşmak için bunu yapın” diyor terapist Lynne Goldberg.

2. Meditasyon Yapın

Goldberg, iş sonrası dengeyi sağlamak için en etkili çözümlerden birinin meditasyon yapmak olduğunu söylüyor. “Vücudumuz stres altındayken, adrenalin ve kortizol salgılarız. Bunlar da tüm bünyemizin dengesini sarsar. Meditasyon ise bunun ilacıdır,” diyor ve ekliyor, “meditasyon yaparken aşk hormonu oksitosin ve mutluluk hormonu serotonin salgılarız. Böylece stres düzeyimiz düşer, kaybettiğimiz dengeye kavuşuruz.”

3. Egzersiz Yapın

BeWell Medikal Grup doktorlarından Lisa Ashe, spora zaman ayırmanın kan dolaşımı ve kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğunu söylüyor. Bunun yanında salgılanan serotonin ile kendini mutlu hissetme, endorfin ile ruh durumunu dengeleme, sakinleşme ve stresten uzaklaşma gibi başka etkileri de bulunuyor. İşten sonra spor salonlarına koşmanın vakti geldi de geçiyor.

4. Anlamlı İlişkiler Kurun

Gerçekten sizin için bir anlam ifade eden ilişkiler kurmaya özen gösterin. Doktor Ashe diyor ki, “Ailesiyle ya da arkadaşlarıyla kaliteli zaman geçiren ve doğru bağlar kuran insanlar daha mutlu ve kendini iyi hissediyor. Sizin için önemli insanlara ayırdığınız zaman aynı zamanda sizin kendinize de ayırdığınız zaman bunu unutmayın. Küslerle barışın, kırdıklarınızdan özür dileyin, sizin önemli insanlara önemli olduğunuzu hissettirin.”

5. Dışarıda Zaman Geçirin

Doktor Ashe, dışarıda zaman geçirmenin ve doğal gün ışığı almanın öneminin altını çiziyor. “Kışın bile gün ışığını yakalamaya çalışın,” diyor. Hem ihtiyacınız olan D vitamini desteğini size sağlayacak hem de ruh halinizi iyileştirerek vücut fonksiyonlarınızı harekete geçirecek.

6. Erken Yatın

Vücudun üzerindeki yorgunluğu atması ve tam dinlenebilmesi için ihtiyacı olan uyku 7 ila 9 saat arası. Bu düzende uyumak, vücudun yenilenmesini, stresin azaltılmasını sağlıyor.

7. Kitap Okuyun

Yapabileceğiniz en verimli iş sonrası aktivitelerinden biri kesinlikle kitap okumak. Hem kafanızı dağıtmanıza hem de ufkunuzun genişlemesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda yatmadan evvel kitap okumanın, daha hızlı uykuya geçiş sağladığı da yakın zamanda araştırmalarca tespit edilen bulgulardan.

8. Bir Şeyler Yiyin

İşten çıkar çıkmaz yemeğe gitmeyecekseniz, bu yazıyı dinleyerek kendinize zaman ayırmaya karar verdiyseniz, o zaman bir şeyler atıştırmayı ihmal etmeyin. Düzenli beslenme hem ruh hali üzerinde hem de ihtiyacınız olan enerjiyi almada önemli bir rol oynuyor. Ohio Universitesi’nden Liz Weinandy, kan şekerinin düşmemesi ve o açlıktan kaynaklı sinir nöbetlerini yaşamamanız için çok uzun zaman aç kalmamanız gerektiğini söylüyor.

Kaynak: blusternews.org

Facebook'ta Paylaş x icon x icon Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.