8 Faydalı İş Sonrası Alışkanlığı!

2
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

8 Faydalı İş Sonrası Alışkanlığı!

Kötü alışkanlıklardan vazgeçmek bir yana, hayata bir de iyi alışkanlıklar eklemek gerekiyor. İş sonrası için faydalı alışkanlıklar edinmek, özellikle de yoğun iş stresinden kurtulmak ve iş dışındaki yaşama yeni bir soluk kazandırmak için harika bir fırsat! Verimliliğinin artmasıyla hem hayattan hem de işten daha çok zevk almak gibi sonuçlar da cabası. İşte tüm bunlardan yola çıkarak listelediğimiz, hayatınıza mutlaka katmanız gereken sekiz faydalı iş sonrası alışkanlığı!

Genel yaşam kalitesini büyük ölçüde yoğun iş temposu ve günün stresinin ardından izlenen yol belirliyor. İş sonrası saatleri yalnızca dinlenmekle geçiriyorsanız hayatın size sunduğu pek çok fırsatı kaçırdığınızı söyleyebiliriz. Karşınızda kişisel gelişiminiz ve sosyal yaşamınıza odaklanmanız için birçok seçenek duruyor. Üstelik iş sonrası vaktinizi nasıl geçirdiğiniz yalnızca kişisel gelişiminizde değil, kariyerinizin gidişatını belirlemede de önemli rol oynuyor. Hadi, iş sonrası neler yapılabilir önerilerimizi okuyun ve hayatı ertelemeden yaşamak için ilk adımı atın!

İş Sonrası Etkinlik Yapmak Neden Önemlidir?

İş Sonrası Etkinlik Yapmak Neden Önemlidir?

“İş bitince gün bitiyor.” algısından kurtulmak hayatta kişisel, sosyal ve profesyonel bir denge kurmanın önemli bir parçası. İş sonrasındaki zamanı neden boş geçirmemek gerekiyor diye soracak olursanız yanıtlar aşağıda:

 • Stresin azaltılması: Türkiye Sağlık Bilimleri ve Araştırma Dergisi’nde yayınlanan Günlük Yaşam ve Stres Yönetimi adlı makaleye göre iş sonrası etkinlikler bireyin stres seviyesini düşürerek mental sağlığını olumlu yönde etkileyebiliyor.
 • Kişisel gelişim: İş dışında farklı aktivitelere zaman ayırmak yeni beceriler edinerek kişisel gelişimi desteklemeye olanak tanıyor. Örneğin; yeni hobiler keşfetmek, kendine zaman ayırmak veya eğitimlere katılmak bireylerin potansiyelini artırabiliyor.
 • Sosyal ilişkilerin güçlenmesi: İş sonrası ister iş arkadaşları ister farklı insanlarla zaman geçirmek ve çeşitli etkinliklere katılmak oldukça önemli. Bu aktiviteler insanların birbiriyle etkileşim kurma şansını çoğaltarak sosyal yaşamın kalitesini büyük ölçüde artırıyor.
 • Yaratıcılığın artması: Etkinliklere katılmak şart olmasa da bir insanın kendine zaman ayırması rutinden uzaklaşmayı sağlayarak yeni perspektifler sunuyor. Bu durum da yaratıcılığı artırmaya katkıda bulunuyor.
 • Zihinsel dinlenme: Tekrarlayan iş görevleri ve sürekli düşünce akışı zihinsel yorgunluğa neden olabiliyor. İş sonrası etkinlikler ise zihni dinlendirerek kısa bir mola vermeye ve işe daha yenilenmiş bir şekilde dönmeye yardımcı oluyor.

İş Sonrası Etkinlik Yapmak İşinizi Nasıl Etkiler?

İş Sonrası Etkinlik Yapmak İşinizi Nasıl Etkiler?

İş sonrası etkinliklere zaman ayırmak, aynı zamanda iş yaşamını da olumlu yönde etkileyen pek çok avantaj sunuyor. Hem bireyin hem de iş yerinin genel performansını etkileyen bu avantajlar ise şu şekilde sıralanıyor:

 • İş tatmininin sağlanması: İş sonrası zihni rahatlatmak iş yerinde daha rahat hissetmeye zemin hazırlıyor. Böylece çalışanlar işlerine daha bağlı ve memnun bir şekilde çalışabiliyor.
 • Yüksek motivasyon: European Journal of Work and Organization Psychology adlı dergide yayınlanan After Work Is Done: Psychological Perspectives On Recovery From Work başlıklı makaleye göre iş sonrasında dinlenmek veya keyifli aktivitelere katılarak stresten uzaklaşmak mümkün. Haliyle bir önceki günün stresini atmak ve iş sonrasındaki zamanın boşa geçmeyeceğini bilmek işe olan motivasyonu da artırabiliyor.
 • İş yerinde etkileşimin artması: İş arkadaşlarıyla sosyalleşmek insanların birbirini daha yakından tanımasını sağlıyor. Böylece daha keyifli ve bol iletişimli bir iş ortamı yaratılabiliyor.
 • Takım çalışmasına katkı: İş sonrası çalışma arkadaşlarıyla etkinlik düzenlemek ve çalışanların birlikte zaman geçirmesi samimiyeti artırıyor. Böylece takım çalışmalarında iş birliği daha verimli hale gelebiliyor.

İş Sonrası Yapacağınız Etkinlikleri Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İş Sonrası Yapacağınız Etkinlikleri Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İş sonrası yapacağınız etkinliklerin iş verimliliğinizi olumsuz etkilemesinden endişeleniyor olabilirsiniz. Neyse ki size sunacağımız ipuçlarıyla bu endişelerinizi rafa kaldırmanız mümkün. İşte iş sonrası için aktivite seçimi yaparken göz önünde bulundurmanız gerekenler:

 • İlgi alanı: İş sonrası etkinliklerinizi seçerken kendi ilgi alanı ve hobilerinize odaklanmak size tatmin edici bir deneyim sunacaktır. Sevdiğiniz aktiviteleri yaparak iş stresinden daha kolay bir şekilde uzaklaşabilir ve zihninizi dinlenebilirsiniz.
 • Zaman yönetimi: Sıkışık bir programınız varsa veya ertesi sabah çok erken uyanmanız gerekiyorsa uzun süreli aktiviteler yerine daha kısa süreli etkinlikleri tercih edebilirsiniz. Bu sayede iş sonrası aktiviteler uyku düzeninizi ve genel performansınızı olumsuz etkilemez.
 • Fiziksel aktivite: Gün boyu oturarak çalışıyorsanız enerjinizi geri kazanmak için hareket etmeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu durumda yapabileceğiniz birçok fiziksel aktivite mevcut.
 • Ulaşılabilirlik: Seçtiğiniz etkinliklerin yorgunluğunuzu artırmayacağına emin olmalısınız. Örneğin; uzak konumdaki bir etkinlik ve trafik sorunları iş sonrasında daha yorgun hissetmenize, hatta ertesi günü de verimsiz geçirmenize neden olabilir.
 • Sosyal etkileşim: İş sonrası etkinlikler sosyalleşmek için harika bir yol olsa da seçtiğiniz etkinliklerin sizin ihtiyacınıza uygun olup olmadığını değerlendirmelisiniz. Bazıları için grup aktiviteleri daha keyifliyken bazıları bireysel aktiviteleri tercih edebilir.

İş Sonrası Yapabileceğiniz Etkinlik Önerileri

İş Sonrası Yapabileceğiniz Etkinlik Önerileri

İş sonrası yapılabilecek etkinlikler kişisel ilgi alanlarına ve tabii ki kişinin enerji seviyesine göre değişiklik gösterebiliyor. Farklı zevklere hitap eden etkinlik önerileri aşağıda sıralanıyor.


Kendinize Zaman Ayırın

İş hayatının koşuşturmasında birçok insan kendi varlığına ve özüne yönelmeyi ihmal edebiliyor. Ancak bu tip içsel zaman yolculuklarının insanı gençleştirdiği, ruhu arındırdığı ve insana kendini iyi hissettirdiği terapistlerce tespit edilen bulgular arasında yer alıyor. Kendine zaman ayırmak iş hayatındaki zorluklara karşı daha dirençli olmayı sağlayabiliyor. Ünlü terapist Lynne Goldberg’ün de dediği gibi, “İşe harcadığınız enerjiyi dengelemek, yaşadığınız stresten uzaklaşmak ve hepsinden önemlisi kendi benliğinizle yakınlaşmak için kendinize zaman ayırın!”


Meditasyon Yapın

Lynne Goldberg iş sonrası dengeyi sağlamanın en etkili çözümlerinden birinin meditasyon olduğunu belirtiyor. Vücudumuz stres altındayken adrenalin ve kortizol salgıladığımızı, bunların da tüm bünyemizin dengesini sarstığını ifade ediyor. Bunların çözümü olarak ise meditasyonu öneriyor. Goldberg meditasyon yaparken aşk hormonu oksitosin ve mutluluk hormonu serotonin salgıladığımızı, böylece stres düzeyimizin düşüp dengemizi yeniden bulduğumuzu ifade ediyor. Anlaşılacağı üzere meditasyon yalnızca zihinsel rahatlama sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda fiziksel ve duygusal dengeyi kurmada da önemli bir rol üstleniyor.


Egzersiz Yapın

BeWell Medikal Grup doktorlarından Lisa Ashe, egzersize zaman ayırmanın vücut üzerindeki olumlu etkilerini vurguluyor. Egzersiz sırasında salgılanan serotonin ile kendini mutlu hissetme, endorfin ile ruh durumunu dengeleme ve stres hissinden uzaklaşma gibi önemli durumların ortaya çıktığını paylaşıyor. Özetle, iş sonrası egzersiz yapmak bireylerin genel yaşam memnuniyetini artırmaya yardımcı oluyor.


Anlamlı İlişkiler Kurun

Sizin için gerçek bir anlam ifade eden ilişkiler kurmaya özen göstermelisiniz. Doktor Ashe, ailesiyle ya da arkadaşlarıyla kaliteli zaman geçiren ve doğru bağlar kuran insanların daha mutlu ve iyi hissettiğini paylaşıyor. Sizin için önemli insanlara ayırdığınız zamanın sizin kendinize de ayırdığınız zaman anlamına geldiğini unutmamalısınız. Sevdiklerinize ayırdığınız zamanı kendinize verdiğiniz bir armağan olarak düşünebilirsiniz. Bu sayede iş sonrasında rahatlamanın ve iyi hissetmenin bir yolunu da sevdiklerinizle geçirdiğiniz kaliteli zamanlarda bulabilirsiniz.


Dışarıda Zaman Geçirin

Doktor Ashe, dışarıda zaman geçirmenin ve doğal gün ışığı almanın öneminin altını çiziyor. Kışın bile gün ışığını yakalamaya çalışmanın öneminden bahsediyor. Bu tavsiyeyi uygulayarak hem ihtiyacınız olan D vitaminini alabilir hem de ruh halinizin daha iyi olmasını sağlayarak vücut fonksiyonlarınızı harekete geçirebilirsiniz.


Erken Yatın

Hızlı iş temposu ve yoğun stres faktörleri vücudun ihtiyaç duyduğu restoratif süreci daha da önemli kılıyor. Vücudun üzerindeki yorgunluğu atması ve tam dinlenebilmesi için ihtiyacı olan uykunun yedi ila dokuz saat arası olduğu belirtiliyor. Bu uyku düzenine uymak, enerji depolarını yeniden doldurarak vücudun tazelenmesine ve stresin azaltılmasına büyük ölçüde katkıda bulunuyor.


Kitap Okuyun

Yapabileceğiniz en verimli iş sonrası aktivitelerinden biri de kesinlikle kitap okumak. Bu aktivite hem kafanızı dağıtmaya hem de ufkunuzun genişlemesine yardımcı olacak. Üstelik yapılan araştırmalar yatmadan önce zihni rahatlatma yöntemleri arasında kitap okumanın yer aldığını belirtiyor.


Bir Şeyler Yiyin

İşten çıkar çıkmaz yemeğe gitmeyecekseniz ve bu yazıdaki tavsiyeleri uygulayarak kendinize farklı aktivitelerle zaman ayırmaya karar verdiyseniz, yine de bir şeyler atıştırmayı ihmal etmemelisiniz. Düzenli beslenme hem ruh hali üzerinde hem de ihtiyacınız olan enerjiyi almada önemli bir rol oynuyor. Ohio Üniversitesinden diyetetik ve beslenme uygulama eğitmeni Liz Weinandy, kan şekerinin düşmemesi ve açlıktan kaynaklı sinir nöbetleri yaşamamak için çok uzun süre aç kalmamaya özen göstermek gerektiğini söylüyor.

İş sonrası alışkanlık edinme konusunda neler yapabileceğinizi artık öğrendiniz. Eğer evden çalışıyor ve verimli çalışma teknikleri arıyorsanız, “Kendinize Daha Verimli Bir Çalışma Ortamı Yaratın” adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz!

*Bu sayfada yer alan bilgiler tavsiye, uyarı veya teşvik niteliği taşımamakta olup sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sosyal hayata adapte olmakta sorunlar yaşıyor ya da iş ve yaşam dengesini kurmakta zorlanıyorsanız uzman bir psikologa danışmalısınız.

Kaynaklar;

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.