Evinizi Spor Salonuna Dönüştüren 4 İpucu!

25
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Evinizi Spor Salonuna Dönüştüren 4 İpucu!

Yürüyüş yapmaya, spora gitmeye vaktim yok diyenler! Evinizi de bir spor salonu gibi kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Paylaşacağımız ipuçlarını takip edin!

Spor yapmak ve hareketli bir yaşam tarzına sahip olmak için illa ki spor salonuna yazılmanız gerekmiyor. Günlük hayatın yoğun temposunda hem bedeninizi hem de ruhunuzu canlandırmanın başka harika yolları da var. Evet, bunlardan biri de evde spor yapmak! Bu dosyamızda evde spor yapmak hakkında tüm merak edilenleri mercek altına aldık. Hemen okuyun!

Evde Spor Yapılabilir mi?

Evde Spor Yapılabilir mi?

Kardiyo, güçlendirme, esneklik, yoga, karın kası egzersizleri, zumba, denge egzersizleri… Dilediğiniz aktiviteyi ev ortamında da yapmanız mümkün. Siz de koşuya çıkmaya veyahut spor salonuna gitmeye vakit bulamıyorsanız evinizi adeta bir spor salonuna dönüştürebilirsiniz.

Evde Spor Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Evde Spor Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Verywell Fit adlı spor ve beslenme platformunda yayınlanan bir makaleye göre evde spor yapmanın avantajları aşağıdaki gibi sıralanıyor:

  • Konfor: Evde spor yaparken giyim tarzınızı dilediğiniz gibi belirleyebilir, hazırlanmaya gerek kalmadan rahatlıkla hareket edebilirsiniz. Antrenmanınızı tamamladıktan sonra sıra bekleme derdi olmadan duşunuzu alarak rahatlayabilirsiniz.
  • Maliyet: Spor salonuna ücret ödemeden evde kullanabileceğiniz spor aletleriyle kendi spor salonunuzu oluşturabilirsiniz. Üstelik böylelikle ulaşım ve diğer ek masrafları da ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Çeşitlilik:Evde spor yapma deneyimi çeşitli egzersiz videoları, uygulamalar veya canlı dersler aracılığıyla zenginleştirilebilir. İster yoga ister esneklik isterseniz de karın kası egzersizleri yapabilirsiniz.
  • Zaman esnekliği: Evde spor yapmanın en büyük avantajlarından biri de dilediğiniz zaman diliminde spor yapabilmek. Antrenman süresi ve sıklığını ihtiyacınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Evde Spor Yapmanın Dezavantajları Nelerdir?

Evde Spor Yapmanın Dezavantajları Nelerdir?

Verywell Fit platformundaki kaynağa göre evde spor yapmanın dezavantajları ise şu şekilde belirtiliyor:

  • Yetersiz alan: Evde spor yapmak için metrekarelerce alana gerek olmasa da eliptik bisiklet, koşu bandı veya farklı büyüklükte ekipmanlar kullanmak isteyebilirsiniz. Bu durumda daha geniş bir alana ihtiyacınız olacaktır.
  • Motivasyon eksikliği: Evde spor yaparken etrafınızda spor yapan insanlar veya profesyonel eğitmenler olmayacağından gerekli motivasyonu bulamayabilirsiniz.
  • Dikkat dağınıklığı: Ev ortamında televizyon, telefon veya aile üyeleriyle konuşma gibi etkenler dikkatinizi dağıtabilir.
  • Profesyonel yönlendirme eksikliği: Evde spor yaparken birebir olarak herhangi bir profesyonel destek almadığınız için hareketler esnasında incinme ve sakatlanmalar söz konusu olabilir.

Evde Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evde Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Harvard Health Publishing adlı platformda yayınlanan bir makaleye göre ev ortamında doğru tekniklerle spor yapmak kas kaybına yol açmıyor. Tabii bu durum egzersiz türüne, yoğunluğuna ve süresine göre değişiklik gösteriyor.

Evde Spor Yapmak Kas Kaybına Uğratır mı?

Evde Spor Yapmak Kas Kaybına Uğratır mı?

Evde Spor Yaparken Malzemeye İhtiyaç Var mıdır?

Evde Spor Yaparken Malzemeye İhtiyaç Var mıdır?

Evde spor yaparken malzemeye ihtiyaç duyup duymayacağınız hangi tür egzersizleri yapmayı planladığınıza ve kişisel hedeflerinize bağlı olarak değişecektir. Egzersiz matı, direnç bandı, ağırlık setleri, dambıl veya atlama ipi gibi malzemelere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Evde de Kullanılabilecek Spor Salonu Malzemeleri Nelerdir?

Evde de Kullanılabilecek Spor Salonu Malzemeleri Nelerdir?

Aslında spor salonlarında gördüğünüz tüm ekipmanları dilerseniz evinize de kurabilirsiniz. Tabii bunun için yeterli alanınız olmalı. Peki, ortalama büyüklükteki evinizin bir köşesini spor alanına dönüştürmek için tercih edebileceğiniz en uygun ve fonksiyonel ekipmanlar hangileri olabilir? İşte yanıtlarımız:

  • Eliptik bisiklet
  • Kondisyon bisikleti
  • Koşu ve yürüyüş bandı
  • Dambıl
  • Kettlebell
  • Direnç bandı
  • Pilates topu
  • Atlama ipi
  • Step tahtası
  • Barfiks aleti

Evinizi Spor Salonu Olarak Nasıl Kullanabilirsiniz?

Evinizi Spor Salonu Olarak Nasıl Kullanabilirsiniz?

Evinizi spor salonu olarak kullanmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz!


Merdivenleri Kullanın

Günlük yaşamımızda sık sık yaptığımız merdiven çıkma eylemi aslında en etkili egzersiz türleri arasında yer alıyor. Eğer eve girip çıkarken asansörü kullanıyorsanız artık merdivene geçiş yapabilirsiniz. Eviniz alt katlardaysa bile yukarıya kadar çıkıp inebilirsiniz. Böylelikle kısa vadede enerji harcayarak uzun vadeli sonuçlar elde edebilirsiniz.


Atlama İpini Çekmeceden Çıkarın

İp atlamak düşük maliyetli ve etkili egzersiz türlerinden biri. Üstelik hem bol bol kalori yakmaya hem de kasları güçlendirmeye yarıyor. Eğer ki dizinizde herhangi bir problem yoksa ip atlamak sizin için doğru bir egzersiz olabilir.


Crunch Yapın

Crunch, yarım mekikler anlamına gelen iyi bir karın egzersizi. Sırt üstü yatıp bacaklarınızı 10 santimetre kadar yukarı aşağı, yanlara ve çapraz olarak açıp kapamak en basit hali. 10’ar setlerle başladığınız crunch’ları gün geçtikçe artırabilirsiniz.


Squat’a devam

Suyun kaynamasını mı bekliyorsunuz? Ya da fırındaki yemeğin pişmesine daha çok mu zaman var? Hemen squat yapmaya başlayabilirsiniz. Beş squat’la başlayıp zamanla artırabilirsiniz. Bunun için önce ayaklarınızı omuz boşluğunuz kadar açmalısınız, kalçanızı geri iterek eğilmeli ve aynı anda ellerinizi kaldırmalısınız. Beklerken kalçanızı da çalıştırmak gün içinde yaptığınız rutin hareketleri eğlenceli ve verimli kılabilir. Eğer bu egzersizi verimli bir şekilde yapamadığınızı düşünüyorsanız squat yerine yapılabilecek kalça egzersizlerini inceleyebilirsiniz.

Evde Karın Kası Çalışılabilir mi?

Evde Karın Kası Çalışılabilir mi?

Evde özel bir ekipman kullanmaya veya spor salonuna gitmeye gerek kalmadan karın kası da çalışabilirsiniz. Mekik, bacak kaldırma ve plank gibi karın kası hareketleri yaparak karın kaslarınızı farklı açı ve yoğunlukta aktifleştirebilirsiniz.

Spor salonuna gitmek size külfet geliyorsa Yerinizden Kalkmadan Spor Yapmanın 5 Yolu adlı içeriğimize de göz atmanızda fayda var.

*Bu sayfada yer alan bilgiler, öneri ve uyarı mahiyetinde olmayıp yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Vücudunuza uygun bir spor programı için mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

Kaynaklar;

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.