Yeterince Su İçmediğinizin 6 Önemli Göstergesi

36
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

YAŞAM - Su İçmeDünyada su kadar insan vücudunu tazeleyen başka bir içecek bulunmuyor. Çoğu zaman bir bardak soda ya da bir fincan kahvenin sağlığımız açısından su ile benzer etkiye yol açtığını ve bizi rahatlattığını düşünüyoruz. Bu durumda da maalesef zaman zaman gerekli su alımını azaltabiliyoruz. Böylelikle kendimizi dünyanın en sağlıklı doğal kaynağından mahrum bırakıyor ve sürekli olarak sağlıksız şekilde besliyoruz.

Siz de aşağıda sıralanan beş belirtiden en az birini kendinizde fark edersiniz, yapmanız gereken ilk şey kocaman bir bardak su içmek olsun. ☺

1. Sık Sık Ağzınız Mı Kuruyor?

Günlük su ihtiyacını yeterli şekilde karşılamadığınızda bazen net bir şekilde ağız kuruluğu hissedebilir, bazen de günlük rutin telaş içinde ağız kuruluğunu fark etmeyebilirsiniz. Bunun önüne geçmek adına su içmeyi bir alışkanlık haline getirmek en büyük çözüm olacaktır.

2. Son Günlerde Teniniz Kuru Mu Görünüyor?

Tenimiz vücudumuzu çevreleyen en büyük organımızdır. Tenimizin su ile temas halinde olması ve düzenli bir şekilde beslenmesi gerekir. Kuru bir ten sıvı kaybının en erken belirtilerinden biridir ve zamanla büyük problemlere yol açabilir. Sıvı eksikliği şeker eksikliğinin belirtisi olabilir; gün boyunca alınan yağ ve mikroplara karşı bağışıklık sisteminde ciddi problemlere yol açar.

3. Gözleriniz Mi Kurudu?

Bu yazıyı okuyorsunuz ve gözlerinizde bir yanma mı hissediyorsunuz? Vücudun uzun süre susuz kalması kuru ya da kan çanağına dönmüş gözlerin oluşmasına neden olabilir. Vücutta su eksiliği gözyaşı kanallarının kurumasına yol açar. Gözyaşı eksikliği ve ağlayamadığını fark ettiğin durumlar, gözlerinin zarar gördüğünün ilk belirtileri olabilir.

4. Eklemleriniz Mi Ağrıyor?

Vücudumuzdaki disklerin ve kıkırdakların %80’i sudan oluşur. Bu nedenle günlük rutin hareketlerimizi düzgün bir şekilde yapabilmek ve attığımız her adımda kemiklerin aşınmaması için su dengemizin korunması oldukça önemlidir.

5. Kendinizi Yorgun Mu Hissediyorsunuz?

Susuz kaldığınızda vücudunuz yemeğe ihtiyacınız olduğunu düşünebilir. Olmadık saatlerde bir şeyler yemek de vücudunuzu daha fazla yorar. Ayrıca susuz kaldığınızda vücudunuz kandaki suya yönelebilir, bu da sizin kendinizi daha yorgun hissetmenize sebep olur. Bu yüzden yorgun hissettiğinizde öncelikle büyük bir bardak su içmeyi düşünebilirsiniz.

6. Başınız Mı Ağrıyor?

Beynin %90’ının sudan oluştuğu düşünüldüğünde, beyin sıvısındaki değişikliklerin baş ağrısına neden olabileceği ön görülüyor. Ayrıca susuzluğun ilk belirtileri beyin fonksiyonlarında ortaya çıkmaktadır.

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.