Fransızlardan Formda Kalmak İçin 7 Öneri

13
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

wsi-imageoptim-paris-1024x681Dünyanın en lezzetli tatlılarının ve yemeklerinin yer aldığı bir mutfağa sahip olacaksın ama bir yanda da ince kalacaksın! Şüphesiz ki bu herkesin harcı bir iş değil. Fransızların bunu nasıl başardığı ise gerçekten merak konusu. İngiliz Journal of Nutrition’da yayınlanan bir makaleye göre, işin sırrı Fransızların kendilerine has yemek yeme tarzlarında saklı. Peki Fransızlar nasıl ince kalıyor?

1. Yemekte Sosyalleşiyorlar

Yemek yemek güzel ve keyifli bir deneyim. İnsanların büyük çoğunluğu masa başında çalışırken ya da televizyon, bilgisayar başında bir şeyler izleyerek yemek yiyor. Oysa Fransızlar, yemek yemeyi bir sosyalleşme aktivitesi olarak görüyor, yemek yerken ondan keyif alıyor, bunu rahatlatıcı bir etkinliğe çeviriyorlar. Fakat tam olarak esas neden bu değil. Gerçek nedeni, makarna, ekmek gibi unlu yiyeceklerden uzak duruyor olmaları. Tabii ki baget ekmek onların milli yemeği ve her sabah yiyorlar ama koca bir ekmeği değil. Fransız yemekleri hem görece daha az yağlı hem de porsiyonları az, bir de yanına unlu mamul eklenmeyince mis gibi diyet size. Bunun yanı sıra, kaz ciğeri, ördek konfi gibi yağlı yiyecekleri sanıldığı gibi her gün tüketmiyorlar, iki haftada bir belki. Düzenli olarak şarap içiyor ancak fazla tüketmiyorlar. Ayrıca tatlandırıcıdan kesinlikle uzak duruyorlar.

2. Porsiyonları Küçük

Porsiyon küçültmenin bir diyetin ilk kuralı olduğunu tüm diyetisyenler onaylayacaktır. Porsiyon küçültmenin yaratıcısı ve üstadı ise yine Fransızlar. Olması gerekenden fazlasını asla tüketmiyorlar. Porsiyonlar hep küçük ama doyurucu. Bir partiye gittiğinizde, atıştırmalıklardan 1-2 tane alıp tüm geceyi onunla geçiren biri varsa çekinmeden Fransız diyebilirsiniz.

Aynı zamanda kahvaltı alışkanlıkları da birçok kişiden farklı. Bir bardak kahve yanında biraz meyve, yoğurt, bir dilim ekmek ya da birazcık tahıl gevreği ile güne hazırlar. Tatlı çok tüketmiyorlar, tükettiklerinde de minik olanları tercih ediyorlar.

3. Tam Yağlı Süt Ürünleri Tüketiyorlar

Fransızlar yağdan korkmuyor. Yapılan bir araştırma Fransızların %89’unun süt ürünlerini tam yağlı tercih ettiğini ortaya koyuyor. Yine yapılan bir araştırma günde 2 porsiyon peynir tüketiminin zararlı olmadığını ortaya çıkarmış. Kısaca tam yağlı ürünlerden korkmadan ama çok fazla tüketmekten kaçınarak yola devam etmeli.

4. Kızartma Ve İşlenmiş Yemek Miktarını Azaltıyorlar

Herkes gibi Fransızlar da kızartma yiyor, işlenmiş besinler tüketiyor. Sadece bunu sürekli yapmıyorlar. Yapılan araştırmalarda Fransız halkının sadece %29’unun haftada bir kızartma ve işlenmiş besin tükettiği saptanmış. Amerika’da örneğin, bu oran %50 civarında.

5. Balık Yiyorlar

Fransa’da en çok tüketilen besinlerden biri balık. Nüfusun %70’i haftada en az bir kere balık yiyor.

6. Kekler Ve Çörekleri Akdeniz Diyetiyle Dengeliyorlar

Fransızlar genelde dengeli besleniyor. Bir Akdeniz ülkesi olmalarından ötürü Akdeniz beslenme tarzı onlarda da hâkim, yani zeytinyağı, balık, meyve, sebze, süt ürünleri günlük beslenmelerinin temel taşları. Dengeli bir Fransız öğününde mutlaka çorba, meyve, az yağlı bir ana yemek, çay, tam tahıllı ekmek ve küçük porsiyonlarda tatlı yer alıyor.

Eski usul, bol peynirli, şaraplı, salamlı, kırmızı etli beslenme tarzını ise Fransa’nın yalnızca %18’i uyguluyor.

7. Basite İndirgiyorlar

Yine bir beslenme biçimi olarak, Fransızlar her şeyden yemiyorlar. Dediğimiz gibi eski usül beslenme tarzını zaten hayatlarından çıkarmışlar. Yalnızca ülkenin %10’u sürekli olarak, yumurta, peynir, tereyağı, hayvansal yağ, patates, ekmek ve makarna tüketiyor.

Gördüğünüz gibi, aslında Fransızların da yaptıkları, her zaman beslenme uzmanlarının tavsiyelerini bir yaşam tarzına dönüştürmekten ibaret…

Kaynak: Huffingtonpost

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.