Ramazan’da Egzersiz Nasıl Yapılır?

22
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

SPOR - RAMAZANRamazan’da beslenme alışkanlıklarındaki ani değişim ile birlikte spor programlarını da yenilemek gerekir. Formunuzu korumak ve spora ara vermemek için basit değişikler ile egzersiz programlarınızı gözden geçirebilirsiniz. İşte Ramazan’da spor yaparken dikkat edilmesi gerekenler:

  1. İftardan 1 ya da 2 saat sonra basit egzersizler yapılmalıdır.
  2. Oruç boyunca spor yaparken ağır egzersizlerden uzak durmak gerekir. Ağır egzersizler su kaybını artıracağı gibi ciddi rahatsızlıklara da yol açabilir. Temposu düşük ve süresi kısıtlanmış egzersizler yapmaya dikkat edilmelidir.
  3. Egzersizler aşırı yorgunluk ve sıvı kaybına yol açmayacak biçimde her zamankinden daha hafif olmalıdır.
  4. Egzersizler için salon sporları tercih ediliyorsa, fazla enerji sarf edilmeyecek aktiviteler seçilmeli; salon sporu yapmayanlar için ise hafif tempolu açık hava yürüyüşleri yapılmalıdır.
  5. Ramazan öncesi düzenli spor yapanlar, Ramazan boyunca spora ara vermemelidir. Bu dönemde spor yapmayı bırakanların, genel fizik ve kondisyonunda yüzde 30- 40’a varan kayıplar yaşanır.
  6. Spor yapmak için nemin ve sıcaklığın düşük olduğu ve tercihen hava akımının olduğu yerler tercih edilmelidir.
  7. Egzersizden 30/45 dakika sonra tercihe göre sebze ve meyve grubundan ara öğün yapılmalıdır.
  8. Sakatlanmaları engellemek amacıyla spor öncesi ısınmak, spor sonrası vücudu esnetmek gibi her zaman geçerli egzersiz prensiplerine uymak gerekir.
  9. Yaşı ilerlemiş olan kişilerin metabolizma hızları düştüğünden, egzersiz esnasında genç yaştaki kişilerden daha dikkatli olmaları ve mutlaka uzman eğitmenler eşliğinde spor yapmaları gerekir.

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.