Ramazan’da Hafif Sporlarla Formda Kalmanın Yolları

16
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Ramazan - EgzersizRamazan’da beslenme, uyku, hareket etme gibi temel vücut fonksiyonlarında meydana gelen değişikliklerden dolayı formda kalmanın zor olacağı düşünülebilir. Ancak yediklerimize dikkat etmenin yanı sıra spor yapmaktan da geri durmayarak bu dönemde formumuzu korumaya devam edebiliriz.

Peki Ramazan ayında sorunsuz ve olabildiğince yüksek verim alarak spor yapmaya devam etmenin püf noktaları nelerdir? Gelin dikkat etmemiz gereken noktalara birlikte bakalım.

1. Ağır sporlardan kaçının.

Oruçluyken vücut yüksek oranda yağ ve su kaybına uğradığından Ramazan ayında ağır sporlardan olabildiğince kaçınmak doğru olacaktır. Su ve mineral kaybının yoğun olabileceği türden sporların yoğun tempoda yapılması doğru olmayacağından bu dönem için en ideal spor tempolu yürüyüştür. Ramazan’ın ilk 10 günü 20 – 30 dakika arası, kalan günlerde 40 – 60 dakika arası tempolu yürüyüş yapılabilir. Hafif tempolu koşmak ve bisiklet sürmek de bu dönem için ideal diğer sporlardandır.

2. Spor için doğru zamanı kollayın.

Ramazan’da iftar öncesi spor yapma imkânı bulamayanlar için ideal saat iftardan en az 1 saat geçtikten sonrası olabilir. İftarda tüketilen besinler henüz tam anlamıyla sindirilmemiş olduğundan spora başlanması halinde kan şekerinde oynamalar olabilir. Bu tip durumlardan kaçınmak için iftardan sonra vücudumuza biraz zaman tanımak doğru olacaktır.

3. Yeterli beslendiğinizden emin olun

Spor için gerekli enerjiyi bulabilmek ve yapılan spordan üst düzey verim alabilmek için yeterli beslenmek gerekir. Beslenme alışkanlıklarının değiştiği ve yalnızca belli saatlerde beslenme imkânı olan Ramazan ayında bu konu daha fazla önem kazanır. İyi beslendiğinize ve su tüketiminizin yeterli olduğuna emin olun. Atlanma olasılığı daha fazla olan sahur öğününün atlanmaması bu konuda faydalı olacaktır.

4. Havadar yerleri tercih edin.

Hem su kaybını önlemek hem var olan enerjiyi en etkili şekilde kullanabilmek adına Ramazan ayında spor yaparken mümkün oldukça açık alanların, hava akımının olduğu yerlerin tercih edilmesi doğru olacaktır. Spor esnasında kullanılan kıyafetlerin de terlemeyi ve su kaybını önleyici nitelikte olması gerekmektedir.

5. Uykusuz kalmayın.

Hem vücudumuzun olağan düzenini koruyabilmek hem de spor için gerekli enerjiyi elimizde bulundurabilmek için uykusuz kalmamaya özen göstermemiz gerekmemektedir.

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
  • burakyuksek1
    2022-09-12 11:57:18
    Faydalı bir makale.