Sabahları Spor Yapma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

29
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Sabahları Spor Yapma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Sabahları spor yapmak teoride kulağa harika gelse de birçok kişi alarmını ertelemeyi tercih ediyor. Gelin, sabahları spor yapma alışkanlığını nasıl kazanabileceğinize dair sizlerle birkaç ipucu paylaşalım!

Michigan Üniversitesi Tıp Fakültesinde nöroloji profesörü olarak görev alan Anita Shelgikar, erken kalkmanın zorluğuna rağmen insanın doğası gereği sabah egzersizi yapması gerektiğini söylüyor. Nitekim iş ve okul gibi sorumluluklar devreye girmeden insanlar spora daha rahat bir şekilde zaman ayırabiliyor. Fakat birçok kişi plank gibi sabah sporu egzersizlerini alışkanlık haline getirmeyi imkânsız olarak niteliyor. Sabahları spor yapmak istiyor ama ilk adımı atamıyorsanız siz de tavsiyelerimize kulak verebilirsiniz!

Spor Yapma Alışkanlığının Faydaları Nelerdir?

Spor Yapma Alışkanlığının Faydaları Nelerdir?

T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Dairesi Başkanlığının yayınladığı Fiziksel Aktivite rehberine göre, spor yapmak bireyin bedensel, ruhsal ve sosyal anlamda kendisini daha iyi hissetmesini sağlıyor. Bu rehbere göre haftada en az 3-4 kez 30 ila 60 dakikalık orta şiddette fiziksel aktivite yapmak gerekiyor. Rehberde spor alışkanlığı faydaları itibarıyla detaylı bir şekilde ele alınıyor. Fiziksel aktivitenin bedensel ve ruhsal sağlığa faydaları ise aşağıdaki gibi sıralanıyor:

Düzenli olarak spor yapmak;

 • Kas kuvvetinin korunmasına ve artırılmasına yardımcı oluyor.
 • Vücut postürünün korunmasına katkı sağlıyor.
 • Yorgunluğu hafifletiyor.
 • Kalp ritmini düzenlemeye destek oluyor.
 • Metabolizmayı hızlandırıyor ve kilo alımını önlüyor.
 • Kan şekerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı oluyor.
 • Vücudun su, tuz ve mineral kullanımını dengelemeyi sağlıyor.
 • Erken demans (bunama) ve unutkanlık riskini azaltıyor.
 • Olumlu düşünebilme ve stresle başa çıkabilme yeteneğini geliştiriyor.
 • Düzenli olarak spor yapan kişiler spor yapmayan kişilere kıyasla sigara bağımlılığından kurtulma ko­nusunda daha başarılı oluyor.

Sabah Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Sabah Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Sabah saatlerinde spor yapmakta zorlanıyorsanız sabah sporunun faydalarına göz atarak kendinizi motive edebilirsiniz. Çeşitli kaynaklara göre sabahları spor yapmak vücuda aşağıdaki gibi pek çok açıdan fayda sağlıyor:

 • Sabah saatlerinde tüm egzersizleri dikkatiniz dağılmadan tamamlayabilirsiniz. Nitekim telefon konuşmaları ve mail trafikleri henüz başlamadığı için yalnızca spora odaklanabilirsiniz.
 • Sabah saatlerinde spor yapmak günün geri kalanında daha dengeli ve düzenli beslenmeyi de teşvik ediyor. (Örneğin; International Journal of Obesity isimli tıp dergisinde yayınlanan 2018 tarihli bir çalışmada, 2 bin 680 üniversite öğrencisinden 15 haftalık bir egzersiz programını tamamlamaları istenmiş. Ancak öğrencilere beslenme düzenlerini değiştirmeleri söylenmemiş. Buna rağmen çalışmaya katılan öğrenciler daha az miktarda kırmızı et ve kızarmış yiyecekler tükettiğini belirtmiş.)
 • Sabah antrenmanları vücudun hormonal dalgalanmalarını kontrol altına almaya yardımcı oluyor. Özellikle sabahları salgılanan kortizol yani stres hormonu spor aktiviteleri sayesinde azalıyor.
 • Düzenli olarak egzersiz yapmak vücutta enerji miktarını artırarak yorgunluk hissini hafifletmeyi sağlıyor. Erken saatlerde yapılan egzersizler sayesinde insanlar gün boyunca daha enerjik ve üretken hissedebiliyor.
 • British Journal of Sports Medicine dergisinde yayınlanan 2019 tarihli bir çalışma, sabah egzersizlerinin konsantrasyon seviyesini artırmaya yardımcı olduğunu belirtiyor.
 • Spor faaliyetleri sırasında beyin daha fazla endorfin hormonu salgılayarak stres seviyesini azaltmaya katkı sağlıyor.
 • Düzenli olarak sabah egzersizi yapmak açlık hormonu olan ghrelin seviyesini azaltarak iştahı düzenlemeye yardımcı oluyor.
 • Sabah egzersizi yapmak insanın gün boyunca daha hareketli olmasına katkı sağlıyor. 2012 yılında yapılan bir çalışmaya göre sabahları 45 dakika yürüyen kişiler sonraki 24 saat boyunca fiziksel aktivitelere daha fazla ilgi gösteriyor.
 • 2014 yılında yapılan bir araştırmada sabah 7’de uyanıp spor yapan kişilerin daha kaliteli bir gece uykusu uyuduğu belirtiliyor. Nitekim günün erken saatlerinde ışığa ve harekete maruz kalmak geceleri melatonin seviyesini artırmaya yardımcı oluyor.

Sabah Spor Yapmak için Neler Yapılmalıdır?

Sabah Spor Yapmak için Neler Yapılmalıdır?

Sabahları erkenden uyanıp yürüyüşe, koşmaya, yüzmeye veya herhangi bir fitness salonuna gitmek kulağa zor geliyor olabilir. Ancak hayatınızda yapacağınız birkaç düzenlemeyle sabah sporunu günlük rutininizin bir parçası haline getirebilirsiniz. Self sitesinde yayınlanan How to Work Out in the Morning When Getting Up Early Just Plain Sucks isimli makaleye göre aşağıdaki adımları izleyerek kendinizi sabah sporuna hazırlayabilirsiniz.


Uyku Saatlerinizi Düzene Koyun

Uyku saatlerinizi düzene koyarak sabahları daha kolay bir şekilde uyanabilirsiniz. Öncelikle günlük sekiz saat uyumaya özen göstererek kendinize yeni bir uyku düzeni oluşturmanız gerekiyor. Bu sayede sabahları uykunuzu alarak uyanabilir ve spor yapmak için kendinizi daha hazır hissedebilirsiniz.


Arkadaşlarınız ile Program Yapın

Eğer yalnız hareket etmekten hoşlanmıyorsanız sabah sporuna arkadaşınızı da davet edebilirsiniz. Bu sayede hem spor yapmak için ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu bulabilir hem de güne sosyalleşerek başlayabilirsiniz.


Hazırlık Yapın

Sabahları spor kıyafetlerinizi ve kahvaltınızı hazırlamak zor geliyorsa tüm hazırlıkları bir gece önceden yapabilirsiniz. Bununla birlikte güne alarm sesiyle başlamak yerine kahve kokusuyla gözlerinizi açabilirsiniz. Zamanlayıcı seçeneği olan bir kahve makinesi sayesinde alarm çalmadan evi kahve kokusuyla doldurmak mümkün.


Sonuçları Düşünün

Spora devam etmek için kendinize hedefler belirleyebilirsiniz. Mesela, ilk hafta üç gün boyunca spora gitmek ilk hedefiniz olabilir. Bu hedeflere ulaştığınızda kendinizi minik bir hediyeyle ödüllendirebilir ve ne kadar mutlu olduğunuzu görebilirsiniz.

Spor alışkanlığı kazanmak için aradığınız motivasyonu Hemen Koşmaya Başlamanız için 5 Neden adlı içeriğimizi inceleyerek bulabilirsiniz!

*Bu sayfada yer alan bilgiler, öneri ve uyarı mahiyetinde olmayıp yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Sabah sporunun vücuda faydaları ile ilgili daha detaylı bilgi almak için muhakkak bir uzmana danışmalısınız.

Kaynaklar;

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.