Formda Kalmak Emek İster!

15
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Motivasyon-Formda-Kalmak-Emek-İsterBirçoğumuz formda kalmak için, daha dengeli bir yaşam için, kendimizi iyi hissetmek ya da iyi görünmek için spor yapmamız gerektiğini biliriz. Aslında istekliyizdir de, hatta niyet ederiz: Bu Pazartesi kesin spora başlıyorum!

Derken… Önümüze bir takım engeller çıkar, erteleriz. Bugün yarından daha yakındır sonuçta. Evet, itiraf edelim; spor yapmak zordur, alınteridir, harekettir, sınırları zorlamaktır ama nihayetinde formda kalmak emek ister! Ama bu gözünüzü korkutmasın, gelin spora yeniden bakalım.

1. Spor Nedir?

Birçoğumuz spor deyince profesyonel bir şekilde antrenman programları, mecbur oldukları bir takım hareketler ve pek de tutku duymadıkları bir alanın kastedildiğini sanır. Oysa spor yapmak, insanın kendine yakışan hareketi yapmasıdır! Asansörü değil merdiveni kullanmak, yakın mesafelerde araçları değil yürümeyi tercih etmek, gideceğiniz yerden bir önceki durakta inip biraz hareket etmek, gün içinde 15-20 dakika ayırarak basit egzersizleri yapmak, ofiste kendinizi yorgun hissettiğinizde yapacağınız birkaç omuz, boyun, bacak ve kol hareketi ve hafta sonu ailenizle ya da köpeğinizle birlikte çıktığınız bir gezinti de spordur!

Spor yapmak dendiğinde aslında ne yapabileceğinizi düşünün, hareket etmeyi günlük rutin bir alışkanlık haline getirmeniz bu kadar zor mu? Yoksa hareket bizim fiziksel kodlarımızda var olan ancak modern hayat sebebiyle unuttuğumuz bir kabiliyet mi, bunu düşünün. Hareketli, kıpır kıpır bir hayat size bağlı.

2. Nasıl Yapılır?

Spor yapmak için size gereken neden spor yapamayacağınız konusunda değil nasıl hareket edebileceğiniz noktasında bahaneler uydurmak aslında. Yemek yaparken daha hareketli olmak, ev işlerini sıkılarak değil hareket ettiğiniz için sevinerek yapmak, çalışırken ihtiyacınız olan her şeyi elinizin altında bulundurmaktansa farklı noktalara dağıtmak gün içinde hareket etmeniz için uygulayabileceğiniz basit yöntemler. Engeller çoğu zaman kendiliğinden var olmuyor, onları biz abartıyoruz belki de? Eğer engeller varsa da onları aşmak sizin elinizde. Bir anda mükemmel olmayı beklemeyin, sadece her gün ne kadar hareket ettiğinizi, bunun bir öncekinden daha fazla mı yoksa daha az mı olduğunu düşünmeniz yeterli.

Güne belirgin bir hedefle başlayın ve günü kendinizden memnun olarak bitirin. Şimdi elinizdeki bahaneleri bir kenara bırakın ve spor yapmak için hazırlanın!

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.