Selülit Nedir? Nasıl Geçer?

0
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Selülit Nedir? Nasıl Geçer?

Birçok kadının ortak problemi olan selülitlerle siz kaç yıldır mücadele ediyorsunuz? Pürüzsüz bir cilde ulaşma arzusuyla çıktığınız yolda selülitlerin neden oluştuğunu ve nasıl yok olacağını merak ediyorsanız, artık selülit dosyasını açmamızın vakti geldi demektir!

Selülit son derece doğal ve yaygın bir problem olsa da onu bedeninizde davetsiz misafir olarak düşünmeniz son derece anlaşılır. Bugüne kadar denediğiniz pek çok krem ve diyet vücudunuzdaki selülit görünümünü giderme noktasında faydasız kalmış olabilir. Zaman içinde oluşan ve pütürlü bir cilt görünümüne yol açan selülitlerden kurtulmak ne yazık ki pek kolay değil. Ancak selülit oluşumunun sebeplerini araştırarak kendinize uygun bir çözüm yöntemi bulabilirsiniz. Selülitin sebepleri ve tedavisine dair merak ettiğiniz tüm bilgiler bu sayfanın devamında!

Selülit Neden Olur?

Selülit Neden Olur?

Healthline sitesinde yayınlanan Cellulite isimli makaleye göre selülit görünümü hormon düzensizliği, cinsiyet ve beslenme düzeni başta olmak üzere birçok faktörün etkisiyle ortaya çıkıyor. Bununla birlikte yaş, genetik yatkınlık ve cilt yapısı da selülit oluşumunda önemli bir rol oynuyor. Tüm bunları detaylı bir şekilde inceleyebilmeniz için selülite yol açan faktörleri aşağıda sizin için sıraladık:


Hormonal Dengesizlikler

Selülit üzerine yapılan bir araştırmalarda yağ parçalanması ve depolanması konusunda etkili olan insülin ve katekolamin gibi hormonların selülit oluşumunda kilit rol oynayabileceği öne sürülüyor. Örneğin; yağ yakımını teşvik eden hormonlarda meydana gelen dengesizlikler selülitlerin artmasına yol açabiliyor. Ayrıca selülitin kadınlarda daha çok görüldüğü göz önüne alındığında östrojen hormonunun da bu konuda etkisi olduğu düşünülüyor.


Cinsiyet Faktörü

Yapılan araştırmalara göre kadınlarda selülit problemine erkeklere kıyasla daha sık rastlanıyor. Nitekim kadınlarda deri altında dikey olarak sıralanan çok sayıda yağ hücresi bulunuyor. Erkeklerde ise daha az sayıda yağ hücresi mevcut. Bu nedenle kadınlardaki yağ hücreleri deri yüzeyinde daha görünür hale gelebiliyor.


Hareketsiz Yaşam Tarzı

Yapılan araştırmalar, kan dolaşımındaki değişikliklerin de selülit oluşumunda rol oynadığını ortaya koyuyor. Dolayısıyla hareketsiz bir yaşam tarzı, kan dolaşımını yavaşlatacağı için selülit görünümünü artırabiliyor.


Sigara Kullanımı

Sigara kullanımı ve cilt sağlığı üzerine yapılan araştırmalara göre, sigara içmek cildin bağ dokusuna zarar verebiliyor. Ayrıca sigara kullanımı kolajen üretiminin yavaşlamasına da yol açabiliyor. Bu durum ise cildin elastikiyetini kaybetmesine ve ciltteki deformasyon oluşumlarının hızlanmasına neden oluyor.


Kalıtsal Faktörler

Genler üzerinde yapılan bir araştırma selülit görünümünün kalıtsal bir faktör olabileceğini ortaya koyuyor. Çünkü aynı yağ oranı ve benzer yaşam tarzına sahip insanlarda selülit görünümü farklı olabiliyor.


Yaş Almak

Selülit görünümü genellikle ergenlik dönemiyle birlikte ortaya çıkıyor. Yaş ve selülit arasında yeterli miktarda araştırma bulunmasa da selülitin genç bireylerde daha az, yaşlı bireylerde daha fazla olduğu belirtiliyor.


Yetersiz Su Tüketimi

Verywell Health adlı sitede yayınlanan What Causes Cellulite? Treatment and Prevention isimli makaleye göre, su tüketimi vücuttaki toksinleri temizlemeye, dolaşım sisteminin olağan şekilde çalışmasına ve cilt elastikiyetinin korunmasına yardımcı oluyor. Gün içinde vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda su tüketmemek cilt altında sıvı birikmesine ve selülitlerin daha belirgin görünmesine neden olabiliyor.

Selülit Oluşmasına Sebep Olan Besinler Nelerdir?

Selülit Oluşmasına Sebep Olan Besinler Nelerdir?

Medical News Today sitesinde yayınlanan Everything you need to know about cellulite isimli makaleye göre, beslenme programında yüksek miktarda yağ, kafein, karbonhidrat ve tuz bulunan kişilerde daha fazla selülit görülebileceği belirtiliyor. Buna göre kahve, çay ve kola gibi kafeinli içecekler, kızartma, cips ve çikolata gibi yağlı ve tuzlu gıdalarla birlikte unlu mamüller selülit oluşumunu tetikleyebiliyor. Ancak beslenme düzeninin selülit oluşumuna etkisiyle ilgili yeterli sayıda araştırma bulunmuyor.

Selülit Hangi Bölgelerde Olur?

Selülit Hangi Bölgelerde Olur?

Healthline sitesinde yayınlanan What Is Cellulite and How Can You Treat It? isimli makaleye göre, cildin çukurlu ve yumrulu bir görünüme sahip olmasına yol açan selülit genellikle kalça, uyluk, karın ve göğüs bölgelerinde görülüyor. Ancak bazı insanlarda diz kapakları veya kollarda da selülit görünümü oluşabiliyor.

Selülit En Çok Kimlerde Görülür?

Selülit En Çok Kimlerde Görülür?

Selülitin sebepleri hakkında yapılan araştırmalar bu cilt dokusu bozukluklarının kadınların yüzde 90’ında bulunduğunu gösteriyor. Hemen her kadının ortak sorunu olan selülitler genellikle ergenlik döneminin ardından ortaya çıkıyor. Ayrıca, daha önce de değindiğimiz üzere selülit problemi, erkeklerde nadiren görüldüğü için bu dokusal sorunların östrojen hormonuyla doğrudan ilişkili olabileceği düşünülüyor.

Selülit Dereceleri Nelerdir?

Selülit Dereceleri Nelerdir?

Selülit düzeyini ölçmek için yapılan bir çalışmada bu yaygın cilt kusurları dört farklı dereceye göre sınıflandırılıyor:

  • Derece 0: Cilde basınç uygulandığında çukurlaşma görülmüyor.
  • Derece 1: Cilde basınç uygulandığında çukurlaşma görülüyor.
  • Derece 2: Ayaktayken çukurlaşma görülüyor fakat yatarken görülmüyor.
  • Derece 3: Hem ayaktayken hem de yatarken ciltte çukurlaşma görülüyor.

Selülit Önlenebilir mi?

Selülit Önlenebilir mi?

Hormonal dengesizlik ve yaşam tarzından kaynaklandığı düşünülen selülitleri tamamıyla önlemek mümkün değil. Fakat yaşam tarzınızda yapacağınız bazı değişikliklerle selülit görünümünüzü hafifletebilirsiniz. Verywell Health sitesindeki aynı kaynağa göre, sağlıklı beslenme cildin bağ dokusunun güçlenmesine yardımcı oluyor. Bu sayede elastikiyetini koruyabilen ciltte daha az selülit görünümü gözleniyor.

Beslenmenizde meyve ve sebzelere, lifli gıdalara, sağlıklı yağlara ve proteinlere daha çok yer verebilirsiniz. Bununla birlikte düzenli egzersiz yapmanın da selülit görünümünü hafifletebileceği paylaşılıyor. Nitekim vücudun hareket etmesiyle birlikte kan dolaşımı da hızlanıyor. Ayrıca dar pantolon vb. kan dolaşımını yavaşlatan kıyafetlerden de mümkün olduğunca uzak durulması gerekiyor.

Spor Selülite İyi Gelir mi?

Spor Selülite İyi Gelir mi?

Egzersiz alışkanlıklarınızda yapacağınız değişikliklerle vücudunuzdaki yağ oranını azaltabilir ve kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz. Vücuttaki yağ oranının azalması selülitleri tamamıyla yok etmese de çukurlaşma görünümünü hafifletebiliyor. Kaslarınızı sıkılaştırıp belirginleştirecek ve yağ yakmanızı sağlayacak aerobik hareketlere yönelebilirsiniz. Ancak herhangi bir diyete ve spora başlamadan önce bir diyetisyene ve uzman antrenöre danışmayı unutmamalısınız.

Kuru Fırçalama Selülite İyi Gelir mi?

Kuru Fırçalama Selülite İyi Gelir mi?

Kuru fırçalama üzerine yeterince araştırma bulunmasa da bu uygulamanın kan ve lenf akışını uyardığı, ölü deri hücrelerini temizlediği ve yeni hücre oluşumunu teşvik ettiği belirtiliyor. Sinir sistemini uyarmayı sağlayan kuru fırçalamanın ardından hekiminizin önerdiği kremlerle selülit masajı da yapabilirsiniz.

Öncelikle selülit fırçasıyla kuru cildi aşağıdan yukarıya doğru beş dakika boyunca fırçalamanız gerekiyor. Bunun için at kılı fırçalarını kullanabilirsiniz. Kuru fırçalama için en uygun zamanın banyo öncesi olduğu belirtiliyor. Duşta ise kabak lifi ve peeling kullanarak ölü derilerden tamamıyla arınabilirsiniz.

Selülit Tedavi Edilebilir mi?

Selülit Tedavi Edilebilir mi?

Öncelikle kalıcı bir selülit tedavisi bulunmadığını belirtelim. Spor yapmak, beslenme programını değiştirmek veya kuru fırçalama yapmak gibi doğal çözümlerin aksine daha etkili ve medikal bir çözüm arıyorsanız bu alanda tecrübeli bir estetisyene veya cilt bakım uzmanına başvurabilirsiniz. Son yıllarda selülit görünümünü gidermek için lazer tedavisi ve akustik dalga terapisi gibi yöntemler uygulanıyor. Ancak selülit tedavisi yaptıranların yorumlarına göre, bu gibi uygulamaların ardından selülit görünümü yaklaşık bir sene içinde yeniden ortaya çıkabiliyor.

Genetik faktörleri değiştirmek mümkün olmasa da yaşam tarzınızda yapacağınız birtakım değişikliklerle selülitlerinizin belirginliğini hafifletebilir ve yıllardır vücudunuzda boy gösteren portakal kabuğu görünümüyle vedalaşabilirsiniz!

*Bu sayfada yer alan açıklamalar hiçbir tıbbi tavsiye, uyarı veya teşvik niteliği taşımamakta olup yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Selülitle ilgili daha detaylı bilgi almak ve tıbbi tedavi yöntemlerini öğrenmek için mutlaka hekiminize danışmalısınız.

Kaynaklar;

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.