İstanbul’da Bisiklet Keyfi İçin İdeal 10 Güzergah

134
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Hem sağlıklı, hem eğlenceli, hem zevkli…Bisiklet sürmek, tam da ana haber bültenlerinde sıklıkla karşımıza çıkan o meşhur klişede olduğu gibi, faydaları neredeyse saymakla bitmeyecek türden bir aktivite.

Bisiklet sürerek, bir yandan sağlığınızı koruyarak formda kalabilir, diğer yandan ılık bahar rüzgarları saçlarınızı okşarken şehirde turlayıp doğanın şehre taşıdığı coşkuyu iliklerinizde hissedebilirsiniz.

Sayısı günden güne artan çeşitli bisiklet rotaları sayesinde, İstanbul’da bu keyfi yaşamak artık her zamankinden daha kolay. Yapmanız gereken ilk iş, size uygun bisiklet rotalarından haberdar olmak. İşte bu listeyi, tam da bu sebeple hazırladık.

1. Florya – Yeşilköy Sahil Hattı

Son yıllarda adı sıklıkla anılmaya başlayan ve sunduğu deniz manzarasıyla Avrupa Yakası’nın gözde bisiklet güzergahlarından biri olmaya aday bu rotayı es geçmek istemeyeceksiniz.

florya

2. Caddebostan Sahili

İstanbul denince akla gelen bisiklet rotalarının belki de en meşhuru… Anadolu Yakası’nın karmaşadan uzaklığıyla, metropol yaşamının tüm imkanlarına yakınlığını aynı potada eritebilen Caddebostan Hattı, Fenerbahçe – Bostancı arası güzergahıyla İstanbullu tüm bisiklet severlerin vazgeçilmezlerinden biri.

caddebostan

3. Büyükada

Adada bisiklet keyfi bir başkadır. Çünkü, kısıtlı bir rotadan ziyade tüm adayı kullanabilme imkanına sahip olursunuz. Bisikletle epey özdeşleşen Büyükada’nın tek zorluğu, İstanbul’a olan uzaklığı olabilir. Ancak kendinize ayırabileceğiniz tatil günlerinde, kesinlikle aklınızda bulundurmanız gereken bir bisiklet cennetidir.

buyukada

4. Belgrad Ormanı

İstanbul’daki bisiklet rotaları içinde, doğayla en iç içe olabileceğiniz seçenek diyebiliriz. Yaklaşık 16 kilometrelik parkurda bisiklet sefası sürerken, ciğerlerinizi oksijenle doldurabilir, şehrin karmaşasından uzakta piknik keyfi yapabilirsiniz.

wsi-imageoptim-belgrad-1024x768

5. Ortaköy – Bebek Sahil Hattı

Avrupa Yakası’nın en güzel sahil güzergahlarından biri olan bu rotada, bir yandan bisikletinizi sürerek formunuzu koruyabilir, diğer yandan sabah serinliğinde kahvaltının ya da romantik akşam güneşinde boğaz manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

ortakoy

6. Haliç – Balat Sahil Hattı

Deniz kıyısında bisiklet sürerken eski İstanbul’un güzelliklerini seyre dalıp yüzlerce yıllık tarihten gelen eşsiz ruhu hissedebileceğiniz bu hat, özellikle şehrin otantik tarafıyla ilgilenenler için ideal.

halic

7. Sirkeci – Bakırköy Sahil Hattı

Yaklaşık 7 kilometrelik kısmı Zeytinburnu – Bakırköy hattını içine alan, fazla engel barındırmayan ve çeşitli dinlenme noktalarına sahip toplam 13 kilometre uzunluğundaki bu hat, Avrupa Yakası’ndaki bisiklet tutkunları tarafından en fazla tercih edilenlerden biri. Özellikle yaz aylarında fazlasıyla yoğun olabileceğinden, sabah erken saatlerde pedal çevirmek sizin için daha avantajlı olabilir.

bakirkoy

8. Rumelifeneri – Kilyos Hattı

Şehrin dışında, kalabalıktan uzak, kendiyle baş başa pedal çevirmeyi tercih edenler için ideal olan bu hatta, İstanbul’un Karadeniz’e en yakın noktalarında dolaşarak, büyük şehrin sınırları içinde, balıkçı köylerinin yarattığı farklı evreni deneyimleyebilirsiniz. İstanbul’un sunduğu sınırsız olanaklardan yalnızca biri…

rumelifeneri

9. Kalamış Parkı

Anadolu Yakası’nda şehrin karmaşasından uzaklaşıp, doğayla bütünleşebileceğiniz noktalardan bir diğeri de Kalamış Parkı. Çiçek kokularını içinize çekerek ağaçların gölgesinde piknik de yapabileceğiniz park, tüm imkanlarıyla size hizmet vermeye hazır.

kalamis

10. Polonezköy

Şehirden biraz olsun uzaklaşıp doğaya sığınmak isteyenlerin göz ardı etmemesi gereken rotalardan biri de Polonezköy. Bisiklet parkurunun yanı sıra yürüyüş yolları da barındıran ve dilerseniz bisiklet kiralama imkanı da bulabileceğiniz Polonezköy’de, orman içinde temiz havayı ciğerlerinize çekerken formunuzu korumak için harekete geçebilirsiniz.

umraniye-polonezkoy-riva-kavacik

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.